آخرین اخبار

12. اسفند 1396 - 11:56   |   کد مطلب: 26456
صادرات سیب‌زمینی بیش از 8 میلیارد لیتر آب خورد
رگ‌های حیات همدان خشک می‌شود
در شرایطی که استان همدان با تنش آبی شدید مواجه است در 11 ماهه امسال 16 میلیون و 433 هزار و 620 کیلوگرم سیب‎زمینی از این استان به سایر کشورها صادر شد که برای این میزان سیب زمینی صادراتی بیش از 8 میلیارد و 216 هزار لیتر آب مصرف شده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، در 11 ماهه امسال 16 میلیون و 433 هزار و 620 کیلوگرم سیب‎زمینی به ارزش 6 میلیون و 417 هزار و 189 دلار از گمرک همدان به سایر کشورهای اروپایی و آسیایی بویژه عراق، ترکمنستان و افغانستان صادر شده است.

ارزش هر کیلوگرم سیب‌زمینی صادراتی استان به صورت میانگین 0.4 دلار برآورد شده است؛ یعنی اگر 2.5 کیلوگرم سیب‌زمینی را با هزینه‌های آب، کشت، تولید، برداشت، کارگر، بسته‌بندی و حمل ترانزیتی صادر کنیم تنها یک دلار برای کشور ارزآوری دارد.

امسال قیمت سیب‎زمینی در بازار داخلی بین 1000 تا 2000 تومان نوسان داشت و این در حالی است که قیمت پایه صادراتی آن در سال گذشته یک‌هزار و 320 تومان بود.

البته در اواخر سال گذشته به سبب تولید بیش از حد سیب‎زمینی در استان همدان، قیمت سیب‎زمینی حتی به 700 تومان کاهش پیدا کرد که البته ورود تولیدات سایر استان‎ها به همدان نیز سبب این موضوع شده بود.

برای تولید هر کیلوگرم سیب زمینی به طور متوسط حدود 500 لیتر آب مصرف می‌شود؛ یعنی صادرات 16 میلیون و  433 هزار و 620 کیلوگرم سیب‌زمینی در 11 ماهه امسال برای استان همدان 8 میلیارد و 216 میلیون و 810 هزار لیتر آب خورده است و این همان فاجعه‌ای است که امروز در حال زمین‌گیر کردن کشور است.

این همه آب می‌توانست صرف تولید محصولات استراتژیک و درآمدزاتری شود که آب کمتری مصرف می‌کنند و صادرات هر کیلوگرم آنها چندین برابر بیشتر برای استان درآمدزاست؛ یا اینکه از مصرف این میزان آب در راستای ذخایر کشور جلوگیری می‌شد.

در شرایطی که استان همدان با تنش آبی شدید مواجه است شاهد مصرف 90 درصدی آب در بخش کشاورزی استان هستیم که متاسفانه راندمان آب در این بخش نیز 30 درصد است که به هیچ وجه مطلوب نیست.

سال زراعی گذشته(95-96) 23 هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان زیر کشت سیب زمینی قرار گرفت تا کشاورزان همدانی همچنان ثابت کنند بدون رقیب با تولید 970 هزار تن سیب زمینی در ایران یکه‌تازی می‌کنند.

تولید 970 هزار تن سیب زمینی در استان همدان 834 میلیارد و 200 میلیون لیتر آب مصرف کرده که در شرایط خشکسالی مصرف چنین آبی برای این محصول کشاورزی که استراتژیک هم نیست جای بسی تعجب و شگفتی دارد.

البته امروزه مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان به این آمار افتخار کرده پشت تریبون‌ها این آمار پرطمطراق را اعلام می‌کنند تا ثابت کنند مدیریت یعنی اینکه هر چه داریم مصرف کنیم تا چیزی تولید شود ولی به این مسئله فکر نمی‌کنند که اگر آبی نباشد فردایی وجود ندارد که شما همچنان مدیر باشید.

به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سویی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم. حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر 2 میلیارد و 680 میلیون متر مکعب بوده که سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.

به طور قطع نزولات جوی پاسخگوی نیاز سیب زمینی‌کاران نبوده و آنها برای تامین نیاز خود باید به ذخایر آیندگان و منابع آبی زیرزمینی دست‌اندازی کنند که متاسفانه این امر با کمترین مشکل از سوی کشاورزان در حال انجام است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه