آخرین اخبار

19. اسفند 1396 - 14:43   |   کد مطلب: 26566
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: اگر بخواهیم در غرب کشور مرکزیت پیدا کنیم و اقتدار، اشتغال مولد و توسعه اقتصادی و ثروت برای شهر ایجاد شود، باید کلان‌شهر کاملا تعریف شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حمیدرضا حاجی‌بابایی پیش از ظهر امروز در نشست شهراندیشی در همدان با بیان اینکه در کلان‌شهر شدن نکته این نیست که انتخاب کنیم کلان‌شهر بشویم یا نه، اظهار کرد: ویژگی ذاتی شهر این است که وقتی توسعه می‌یابد خود به خود به کلان‌شهر تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در این بستر باید تمام فرصت‌ها و تهدیدها شناسایی شود و به استفاده از فرصت‌ها و تبدیل تهدیدها به فرصت با برنامه‌ریزی صحیح بپردازیم، گفت: ادغام روستاها ربطی به کلان‌شهر شدن ندارد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس ادامه داد: در اثر توسعه شهر در طول 20 سال گذشته روستاهایی مانند دره مرادبیک وکوی مزدقینه خودبه‌خود در شهر ادغام شدند، روستاهایی مانند قاسم‌آباد نیز در داخل شهر قرار گرفتند.

وی افزود: برای مثال در قاسم‌آباد فاضلاب شهری در یک قسمت کوچه وجود دارد و قسمت مقابل فاقد آن است، وقتی علت را جویا می‌شویم پاسخ داده می‌شود که این قسمت شهر است و کوچه مقابل روستاست!.

حاجی‌بابایی گفت: کوی نبوت نه روستاست و نه شهر، مردم این مناطق سرگردانند و به خاطر این وضعیت هر قسمتی خدمات‌رسانی به مردم این مناطق را به دیگری واگذار می‌کند، اما اگر در محدود شهری تعریف شود باید از امکانات شهری استفاده کند.

وی با بیان اینکه تا شهر تعریف نشود، وضعیت وخیم در حاشیه وجود دارد، اظهار کرد: امروزه در دنیا، تعریف‌ها از شهرسازی باید صورت گیرد، آخرین تحقیقات نشان می‌دهد با تعریف دقیق نقشه جامع شهر می‌توان مدیریت کارآمدی اعمال کرد، در تعریف شهر و نقشه جامع آن، مراکز مسکونی و تجاری و آموزشی تعریف و خیابان و قطعه‌بندی می‌شود، این یک دیدگاه فراتخصصی است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس افزود: شک نکنید هر شهری که قدرت بیشتری دارد، امکانات و اعتبارات بیشتری را می‌تواند جذب کند، بعضی از شهرهای همسایه ما فقط، 100 میلیارد تومان برای راه‌آهن شهری اعتبار گرفته است.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در غرب کشور مرکزیت پیدا کنیم و اقتدار، اشتغال مولد و توسعه اقتصادی و ثروت برای شهر ایجاد شود، باید کلان‌شهر کاملا تعریف شود.

حاجی‌بابایی گفت: با این مهم مراودات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی وسیع‌تری خواهیم داشت که منجر به پیامدهای مطلوبی در این حوزه‌ها برای همدان خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه در طرح کلان‌شهر، روستاهایی مانند ابرو به شهر تبدیل می‌شوند و باغ‌شهر هم از امکانات روستایی و امکانات شهری بهره خواهد برد، اظهار کرد: امروز بخشدار مرکزی نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم روستاهای شورین، علی‌آباد، قاسم‌آباد و حیدره باشد این مردمی که در این مناطق زندگی می کنند تفاوتی با مردم سایر نقاط همدان ندارند، همه توقعات به‌حقی دارند که باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با اشاره به اینکه امروز دیگر حرف از باید و نباید کلان‌شهر گذشته است، ادامه داد: این موقعیتی است که وجود دارد و باید از آن استفاده کرد، مرکزیت غرب کشور با مدیریتی مقتدر که بتواند از این فرصت استفاده کند، به گونه‌ای که بیشترین مزایا را برای مردم به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت شهری همدان مناسب نیست، افزود: چرا در مناطق پایین شهر خیابان وجود ندارد، چرا در این مناطق پارک نیست، چرا در چند سال گذشته این همه زمین از محدوده شهر کم شده است، چرا سلیقه‌ای یک خیابان کم و یک خیابان اضافه شده است؟

حاجی‌بابایی با بیان اینکه پاسخ روشن است چون تعریف مشخصی نداریم، افزود: به دنبال مقصر نیستیم، اما وضع موجود انفجاری است، برای بهبود و ساماندهی وضعیت موجود من طرح دارم، متخصصین طرح و برنامه بدهند از این وضعیت بگذریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش از پیگیری مشکل آب‌رسانی همدان خبر داد و افزود: 250 میلیارد تومان برای این پروژه نیاز است که 150 میلیارد تومان آن پیش‌بینی شده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با طرح این سوال که چه کسی گفته که کلان‌شهر نباید طراحی شود؟ ادامه داد:‌ در نشست با شورای عالی مسکن و شهرسازی اعلام شده وضعیت بسیار نامناسبی را در بین مراکز استان‌های کشور داریم، در شهر همدان مدیریت‌های متعدد پیشرفت کار را گرفته‌اند، وضعیت موجود عده‌ای را میلیارد کرده و عده‌ای را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه تاکید می‌کنم وضع همدان خوب نیست، اظهار کرد: در یک کوچه 6 متری برج برپا می‌شود و مردم تحت فشار قرار می‌گیرند، مناطق پایین شهر رها شده است.

حاجی‌بابایی افزود: در حسن نیت هیچ کس شکی نیست ولی باید به فکر بهبود وضعیت فعلی شهر باشیم، در قسمت بالای حصار حاج شمسعلی، یک شهرک ولیعصر (عج) جدید در حال رشد است، یک شهرک بدون امکانات اولیه برای مردم در حال شکل‌گیری است.

وی با بیان اینکه عده‌ای معتقدند که اگر کلان‌شهر ایجاد شود، فرهنگ ما آسیب می‌بیند در صورتی که باید این مهم مدیریت شود، گفت: باید رشد فرهنگی در شرایط روز تعریف شود، به گونه‌ای که با مدیریت صحیح اقیانوس ایجاد کرد که نهنگ تربیت شود، وگرنه در حوض محدود و محصور فرهنگی جز ماهی‌های کوچک نمی‌توان رشد داد، باید از فرهنگ مواظبت کرد تا قدرتمندانه و در شرایط روز حافظ ارزش‌ها و سنت‌ها باشیم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با تشکر از شورای شهر همدان تاکید کرد: شورای شهر با وضع موجود جهاد می‌کند اما باید در نظر داشته باشیم اوضاع شهر، از محدوده کنترل ما خارج است چه بخواهیم و چه نخواهیم افزایش جمعیت داریم زیرا شهر بزرگ شده است.

وی ادامه داد:‌ کل اعتبارات شهر همدان 450 میلیارد تومان تعریف شده است که اگر 80 درصد تخصیص داده شود به عدد 360 میلیارد تومان می‌رسیم، بنابراین می‌بینیم که کمک به قطار شهری یک کلان‌شهر از کل اعتبارات همدان بیشتر است.

حاجی‌بابایی با انتقاد از کسانی که نشسته‌اند تا وزارت کشور وضعیت را سامان دهد، گفت: ما نشسته‌ایم که وزیر کشور و رئیس جمهور وضعیت ما را سامان دهد، اینکه هنوز خود ما قدم برنداشته‌ایم انتظار بیهوده‌ای داریم.

وی ادامه داد: مصوبه کلان‌شهر همدان سال 88 گرفته شد تا سال 95 خاک می‌خورد، امروز من در جایگاه یک مطالبه گر صحبت می‌کنم و می‌خواهم بدانم چرا حریم شهر تعریف نشده است.

 نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تاکید کرد: برخی مقوله الحاق روستا به شهر را پیش می‌کشند که ربطی به کلان‌شهر ندارد، برای مثال منطقه امامزاده محسن (ع) و روستاهای سد اکباتان در هر صورت به عنوان منطقه گردشگری تعریف شده‌اند.

وی اظهار داشت: انتقاد برخی این است که ما اگر یک منطقه حاشیه شهر به همدان اضافه کنیم کل درآمد آن 20 میلیون تومان می‌شود اما باید برای آن 600 میلیون تومان هزینه کنیم، سوال من این است که مگر در کلان‌شهرهای دیگر مانند تهران و اصفهان این اتفاق نمی‌افتد؟

حاجی‌بابایی گفت: عدالت این نیست که فقط برای مناطقی که خوب پول می‌دهند، خرج کنیم، در جایی که همه با هم زندگی می‌کنند درآمد حاصل باید برای زندگی و رفاه بهتر همه هزینه شود.

وی با بیان اینکه کار مطالعاتی کلان‌شهر همدان انجام می‌شود، افزود: حرف من این است که همدان باید ساماندهی شود، باید برنامه‌ای شفاف داشته باشیم که حتی اگر 500 نفر به شهر آمده‌اند تکلیف آنها روشن باشد که کجا باید زندگی کنند؟

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: این رهاشدگی زمین‌های اطراف همدان پنج سال دیگر به تاخیر بیفتد، عده‌ای همه زمین‌ها را می‌خرند و شهرداری بلاتکلیف می‌ماند، باید متخصصین بررسی کنند و فرصت‌ها و چالش‌ها احصاء و بهترین برنامه برای استفاده از همه ظرفیتهای همدان طراحی شود.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه