آخرین اخبار

4. فروردين 1397 - 0:06   |   کد مطلب: 26744
گام محکم شهرداری همدان برای ساماندهی گنجنامه
گنجنامه رنگ و بویی تازه به خود می‌گیرد
ساماندهی محوطه تاریخی گنجنامه همدان توسط شهرداری همدان آغاز شده است که گویا شهرداری همدان این بار اراده‌ای محکم برای به ثمر نشستن این موضوع دارد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، روز گذشته شهرداری همدان به همراه نیروی انتظامی عملیاتی را در شهر همدان کلید زد که شاید بتوان آن را عملیاتی غیرممکن خطاب کرد.

جمع آوری دست‌فروشان و بساط گستران محوطه تاریخی گنجنامه به غده‌ای سرطانی در شهر همدان تبدیل شده بود که در گذشته مدیران شهرداری اقدام موثری برای ساماندهی این محوطه نشده بود.

روز گذشته شهرداری همدان با همکاری نیروی انتظامی اقدام به ساماندهی محوطه تاریخی گنجنامه کرده و تمامی وسایل، تجهیزات و مواد غذایی این دست فروشان را جمع آوری و منتقل کردند.

این اقدام شهرداری همدان بازخوردهای متعددی را در بین مردم و فضای مجازی داشته ولی مساله مهم این است که غالب مردم از این مسئله رضایت داشتند و کمترکسی بود که از این اقدام شهرداری همدان ناراضی باشد.

بارها مسئولان وقت شهرداری و میراث فرهنگی همدان برای ساماندهی این منطقه نمونه گردشگری تلاش کردند ولی متاسفانه باز قدرت دست فروشان بر آنها چربید اما این بار شهرداری همدان برنامه مدونی برای این موضوع تدوین کرده است.

وجود دست فروشان در این مسیر جاذبه تاریخی و طبیعی این محوطه را زیر سوال برده بود و آنجا را به روزبازارهایی شبیه کرده بود که در شان تاریخ گنجنامه و این منطقه طبیعی نبود.

بلال فروشی، فروش شور و ترشیجات غیربهداشتی، عرضه بدلیجات و قلیان به صورت کاملا نامتعارف و غیربهداشتی سبب شده بود تا این فضا برای مردم و مسافران غیرقابل تحمل باشد.

این اقدام شهرداری می‌تواند در جذب بیشتر گردشگر در این منطقه موثر باشد ولی نگهداری از این منطقه توسط نیروهای انتظامی و شهرداری همدان امری الزامی است چراکه رهایی آن سبب شکل گیری دوباره آنها می‌شود.

از سوی دیگر نباید به گونه‌ای عمل شود که معیشت این دست‌فروشان و بساط گستران با این اقدام تحت الشعاع قرار گیرد، شهرداری همدان باید فضایی برای فعالیت این افراد در چارچوب قانون فراهم کند که این قشر نیز در کسب روزی حلال دچار مشکل نشوند.

البته براساس اقدامات انجام شده، شهرداری همدان فضایی را برای فعالیت این افراد فراهم کرده است که باید مورد استقبال دست فروشان قرار گیرد.

14 ساعت عملیات جمع آوری و پاکسازی دستفروشان گنجنامه

رئیس اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری همدان در این باره به خبرنگار فارس در همدان گفت: نیروهای شهرداری همدان به همراه ماموران انتظامی 14 ساعت عملیات پاکسازی و جمع‌آوری منطقه گنجنامه همدان را برعهده داشتند.

محمدرضا فیض منش تصریح کرد: در این عملیات که با همکاری استانداری، دادگستری، شورای اسلامی شهر، فرمانداری، نیروی انتظامی، مرکز بهداشت و شهرداری همدان به اجرا درآمد بیش از 20 خودرو سنگین لوازم و سازه‌های فلزی از بساط گستران ضبط و به انبار مرکزی شهرداری انتقال داده شد.

وی افزود: این عملیات پس از آن به اجرا درآمد که کلیه اقدامات شهرداری از قبیل بازدید مسئولین و برگزاری جلسات پی‌در‌پی و  مذاکرات بعمل آمده با نمایندگان بساط گستران در خصوص ساماندهی و استقرار در غرفه‌های از پیش تعیین شده به نتیجه نرسید و بساط گستران و دستفروشان حاضر به ترک معبر عمومی و استقرار در بازارچه محلی گنجنامه نشده و با تمرد از قانون، ایجاد سد معبر و نارضایتی شهروندان چهره بسیار زشتی از این محوطه تاریخی و گردشگری به نمایش گذاشته بودند.

رئیس اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری همدان عنوان کرد: بدون تردید اجرای موفقیت آمیز این عملیات تنها با همکاری مدیریت یکپارچه شهری امکان‌پذیر بوده و مقرر شد تا حصول نتیجه دلخواه، کلیه دستگاه‌های مربوطه به همکاری خود ادامه داده تا گنجنامه‌ای در حد نام کهن شهر همدان در سالی که بعنوان پایتخت گردشگری آسیایی 2018 معرفی شده است داشته باشیم.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه