آخرین اخبار

7. فروردين 1397 - 13:42   |   کد مطلب: 26794
گفتگویی با پیشکسوت ورزش کوهنوردی در شهرستان بهار؛
از سال 54 به ورزش کوهنوردی علاقمند بودم
محسن والایی صفا متولد سال 1339 در استان همدان، شهرستان بهار سکونت دارند وی یکی از پیشکسوتان ورزش کوهنوردی در شهرستان بهار است.

به گزارش بهارانه، گفتگویی با این پیشکسوت ورزشی داشتیم و از سوابق فعالیتش در زمینه این رشته ورزشی جویا شدیم، والایی که شغل اصلیش کشاورزی است علاقه فراوانی به ورزش کوهنوردی داشته و از سالهای دور در این رشته ورزشی فعالیت می کند.

والایی صفا آغاز فعالیت ورزشی خود را مربوط به سالهای 1355 و 1356  با عضویت در تیم دوچرخه سواری  شهرستان بیان می کند. وی در این مورد گفت: در آن سال ها مربی گری این تیم به عهده هادی مسعودی فرزند مرحوم ابراهیم مسعودی بود، و آقایان کاظم جلیلی عصر، علی اکبر خلوصی، ایوب سلیمی و علیرضا شعبانی نیز از اعضای فعال تیم بودند.

وی گفت: در آن زمان در رشته دوچرخه سواری موفق به کسب مدال طلای دوچرخه سواری در سطح شهرستان با تیم های بهار، لالجین و صالح آباد شدم.

والایی صفا ورزش کوهنوردی را از سال 1354 و زیر نظر جمشید فاطمی پناه از کوهنوردان قدیمی استان همدان شروع می نمایند که این فعالیت تا به امروز ادامه داشته است و مدت 5 سال دبیر هیئت کوهنوردی بهار بوده است.

وی از سابقه صعودهایش در کوهنوردی گفت: در سال 57 به قله الوند صعود کردیم، در سال 1370در صعودسراسری که اولین صعود رسمی هیئت کوه بهار به دماوند بود  با سرپرستی آقای محمد تبریزیان از جبهه شمال شرقی (ناندل)شرکت داشتم.

وی ادامه داد: در صعود سراسری قله دماوند در سال 1371که دومین صعود رسمی کوهنوردان بهاری و از جبهه جنوبی (مسیر رینه به بارگاه) انجام شد و آقایان منصور ستوده ،علی مردان طالبی ،علی اکبر محمدی عضو تیم بودند که  سرپرستی این اعضا را خود من بر عهده داشتم ، شرکت داشتیم.

والایی صفا همچنین شرکت درصعود های سراسری سبلان از دو جبهه یال داغ غربی وپناهگاه آمریکاییها وصعود به اشتران کوه و قله سن بران، توچال، قلل سنقر و تمامی قلل استان همدان را در کارنامه خود دارد.

وی در پایان به بیان خاطره ای از دومین صعود سراسری به قله دماوند در سال 1371 پرداخت و گفت: ما گروه چهار نفره ای از بهار داشتیم و به قله دماوند صعود کردیم به هنگام برگشت از قله در ارتفاع 5000 متری با جوان کوهنوردی که تنها و بی هوش در مسیر برگشت افتاده بود مواجه شدیم  و بدون تجهیزات امدادی و با زحمت فراوان مصدوم را تا بارگاه حمل کردیم که همین امر باعث نجات جان جوان دانشجوی اهل کردستان شد.

گزارش: حسین شاهداغی

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه