آخرین اخبار

15. فروردين 1397 - 13:50   |   کد مطلب: 26894
استاد دانشکده معماری دانشگاه بوعلی سینا گفت: سرانه فضای سبز همدان تا استانداردها فاصله بسیاری دارد.

به گزارش بهارانه، بسیاری از ما در شهرها زندگی می کنیم، ولی هنگامی که با کمی دقت به اطراف خود نگاه می کنیم، در می یابیم شهرها تبدیل به موزه هایی شده اند که نازیبایی ها را به نمایش گذاشته اند. به هنگام طلوع آفتاب، کوچه ها و خیابان ها با دستان زحمت کش و پرکار نیروهای خدماتی شهرداری از آلودگی ها پاک می شوند و در انتهای روز، تمامی سطح کوچه و خیابان ها پر از زباله می شود.

 

 آن بخش از فضاي سبز كه در محدوده شهر طراحي و بنا شده، فضاي سبز شهري ناميده مي شود، یا بخشي از سيماي شهر كه از انواع گياهان تشكيل شده اند و این بخش‌ها در سلامت شهر و شهروندان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

 

مدیران شهری و اعضای شورای شهر همدان معتقدند همدان در وضعیت سرانه فضای سبز از شرایط مطلوبی برخوردار بوده و بازای هر نفر حدود 10 متر مربع فضای سبز شهری وجود دارد.

 

در این فرصت گفتگویی با یک کارشناس امور شهری و استاد دانشکده معماری دانشگاه بوعلی سینا ترتیب دادیم تا ابتدا نسبت به ضرورت وجود فضای سبز در شهر بپردازیم و بعد شرایط فضای سبز شهر همدان را مورد ارزیابی قرار دهیم.

 

محمدرضا عراقچیان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: شهر را می‌توان به از نظر کالبدی به چند موضع تقسیم کرد نخست آنچه روی زمین است اعم از مبلمان شهری، کف سازی و آسفالت و ... دوم آنچه روی دیوارهاست مانند ساختمان‌های عمومی، شخصی، مسکونی و ... سوم آنچه در آسمان و بالاتر از سطح زمین است که شامل تأسیسات روشنایی و صوتی و ... و یا فضای سبز است بنابراین فضای سبز یا در زمین ریسشه دارد و با در هوا قابل رؤیت است.

 

وی افزود: فضای سبز از ابعاد مختلفی از جمله زیست محیطی و تأمین اکسیژن در واحدهای مسکونی (هرچند آماری وجود ندارد که هر مقدار فضالی سبز چقدر می‌تواند در تولید اکسیژن مؤثر باشد و چه درختهایی باید برای تولید اکسیژن بیشتر م.ورد توجه قرار گیرد) قابل بررسی و ارزیابی است بنابراین کلانشهرها باید برای کاهش آلودگی‌های محیطی و افزایش تولید اکسیژن در هوا موضوع فضای سبز را به صورت جدی مدنظر قرار دهند.

 

استاد دانشکده معماری دانشگاه بوعلی سینای همدان با بیان اینکه بعد دیگری که می‌توان باستناد آن فضای سبز را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد بعد اجتماعی و روانشناسی است عنوان کرد: رنگ سبز رنگ توصیه شده در اسلام و روانشناسی رنگ و سلامت است زیرا نشاط فردی و جمعی را بالا می‌برد و حتی گفته می‌شود نگاه کردن به فضای سبز افزایش طول عمر را به دنبال دارد و باعث رفع افسردگی نیز می‌شود.

 

وی با اشاره به این امر که فضای سبز شهری از منظر شهرسازی و معماری نیز قابل ارزیابی و بررسی است گفت: فضای سبز جززئی از عناصر چند ده گانه مبلمان شهری و اجزای شهری محسوب می‌شود که این عنصر سبز در حالت‌های مختلف اعم از حالت پوششی روی زمین مثل چمن و یا حالت پوششی روی دیوار مثل گیاهان رونده، پیچ امین الدوله و ... که اینها فضاهای زشت و خنثی در شهر را پر می‌کنند و بهتر آن است که با رنگ‌های دیگر ترکیب شئوند یعنی از گلهای رنگی در ترکیب این فضای سبز استفاده شود.

 

عراقچیان افزود: بوته ‌ها نوع دیگری از فضای سبز شهری هستند که علاوه بر پوشش گیاهی مناسب در سطح شهر می‌تواند در کاربرد دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرند مثل تفکیک معبر، جداکردن فضای تندرو از کندرو و ...

 

وی با بیان اینکه نوع دیگری از پوشش فضای سبز ذدرختچه‌ها هستند که در سطح شهر به شکل گسترده‌ای دیده می‌شوند و معمولا با ارتفاع یک و نیم تا سه متر نقش مهمی در آرایش فضای شهری دارند و از نظر فضای سبزی بسیار زیبایی و بزراندگی به محیط شهر می‌دهند.

 

عضو هیئت علمی دانشکده معماری درختانه بلند 6 تا 8 متری را نوع دیگری از پوشش فضای سبز در سطح شهر برشمرد و تشریح کرد: این درختان قابلیت استفاده در همه فضاهای شهری را ندارند زیرا هم مانع ورود نور به ساختمان‌ها هستند و هم دید و منظر دوردست را پوشش می‌دهد و مناظر در پشت آن پنهان می‌شوند.

 

وی تبیین کرد: درختان کاملا بلند و تنومند نوع دیگری از پوشش فضای سبز شهری هستند که نمونه‌های آن را می‌توان در خیابان ولیعصر تهران دید که غالبا بین 8 تا 20 متر دارای ارتفاع هستند و از عمر طولانی و کمترین آلودگی و آفتن را دارند که در هرنقطه‌ای نمی‌توان آنها را کاشت زیرا با توجه به موضوع کریدور بشری در شهرسازی در لبه خیابان در نقاط معین و قابل استفاده کاشته می شوند.

عراقچیان خاطرنشان کرد: سابقه قدیمی ما در مناطق کویری که اصطلاحا الگوی کاشت و طرح کاشت نامیده می‌شود برخورد عالمانه با مووع فضای سبز داشته است ولی به غیر از آن طراحی فضای سبز در شهرها چندان عالمانه و کارشناسانه نبوده‌ و غالبا رویکذردی سنتی داشته است.

 

استاد دانشکده معماری دانشگاه بوعلی سینای همدان تأکید کرد: امروزه فضای سبز یک رشته میان رشته‌ای و واسط است که هخمه افراد باید به آن توجه کنند بنابراین از منظر فضای شهری و کارشناس کشاورزی باید تخصص لازم در این رشته را داشته باشند و رشته طراحی منظر که حدود 10 سال است وارد ایران شده و ررشته معماری در کنار این رشته زمینه ایجاد فضای مناسب شهری را ایجاد می‌کنند.

 

وی بیان کرد: فضای سبز علاوه بر مباحث علمی، فن و علم است و این علم به ما می‌گوید هر نفر در شهر باید از سرانه مترمربعی فضای سبز برخوردار باشد.، در کشورهای مختلف عدد سرانه متفاوت است و هرچه کشور پیشرفته تر و دارای توجهات بیشتر به محیط زیست باشد عدد سرانه فضای سبز آن بالاتر  میرود.

 

عراقچیان عنوان کرد: ما در ایران در آغاز راه هستیم اما در حال حاضر در شهرها فضای سبز باید به شدت رشد کند پس لازم است خود را به سرانه کشئرهای پیشرفته نزدیک کنیم اما ما در حال حاضر کمتر از  نصف فضای سبز کشورهای پیشرفته را داریم و راه بسیاری تا رسیدن به حد مطلوب در این مسیر در پیش داریم.

 

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود سرانه فضای سبز همدان حدود 10 متر مربع بازای هر نفر است اظهار کرد: این موضوع نمی‌تواند چندان مستند باشد زیرا افرادی باید این مسئله را ارزیابی و درخصوص آن اعلام نظر کنند که ذینفع نباشند در واقع بهتر است مرجعی رسمی به غیر از شهذرداری در این موضوع اعلام نظر نماید.

 

استاد دانشکده معماری دانشگاه آزاد اسلامی همدان بیان کرد: به عنوان مثال یک درخت تنومند با تنه نیم متر مربع و ارتفاع ده متر که در فصل تابستان یک نوع سبزینگی  ایجاد می‌کند و در بهار نوع دیگر چگونه مورد محاسبه شهرداری قرار می‌گیرد؟ بنابراین هبتر است گروه کشاورزی دانشگاه‌ها محی زیست و منابع طبیعی باید شرایطی برای ارزیابی و اعلام نتیجه در این موضوع داشته باشند که نفع شخص یا دستگاه خاصی در آن لحاظ نشده باشد.

 

وی افزود: باید دید شهرداری در این موضوع درختان و باغات سنتی و اصیل شهر را که هیچ نقشی در شکلگیری آن نداشته درنظر گرفته است یانه ؟ بنابراین صرف اعلام یک عدد نمی‌تواندگویای سقف فضای سبز موجود در شهر باشد بلکه باید تعاریف مختلف نیز در آن لحاظ شده باشد و مرجعی رسمی نیز آن را تأیید کرده باشد.

 

عراقچیان ضمن تأکید بر این امر که شهر همدان بسیار در موضوع فضای سبز دچار کمبود است گفت: شهرداری در سال‌های اخیر اقداماتی جهت توسعه فضای سبز شهر داشته است اما در طرح‌های جامع و  تفصیلی شهر که افق دوردست شهر را در فضای سبزاعلام کرده بود لکه‌های بسیاری وجو.د دارد که باید سبز می‌شده اما هنوز سبز نیست و ضمنا در اجرای طرح مسکن مهر بسیاری از لکه‌های سبز برای اجرای پروژه‌های مسکن تخریب شد و هنوز جایگزینی برای آن ایجاد نشده‌است.

 

وی تبیین کرد: من پیشنهاد می‌کنم مدیران شهری استانداردهای فضای سبز را در سطح جهان مورد بررسی قرار داده و با برررسی یک نهاد یا تشکل غیر ذینفع در موضوع ارزیابی کنند که همدان در موضوع فضای سبز چه جایگاهی دارد؟

 

این استاد دانشکده معماری دانشگاه بوعلی سینای همدان در پایان اظهار کرد: دولت‌ها از نظر سیاسی در حال رشد هستند اما در کشورهای مختلف تعریفی از دولت سبز و دولت قرمز وجود دارد که بر اساس این تقسیم بندی دولت سبز دولتی است که درجهت گسترش فصای سبز و رعایت اصول زیست محیطی فعال است که کشورهای اروپایی غالبا در این تعریف جا دارند اما در کشورهای درحال توسعه و جهان سوم معمولا دولت‌ها به دلیل علاقمندی به رشد یکباره، توجه کمتری به محیط زیست دارند و دولت قرمز نام می‌گیرند و ما کمی در محدوده قرمرز قرار داریم که دولت باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی برای کاهش خودروها و کارخانچات داشته باشد.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه