پربیننده ها

آخرین اخبار

29. فروردين 1397 - 18:40   |   کد مطلب: 27012
خشکسالی و سرمای هوا در کمین بیش از پنج هزار و ۵۰۰ هکتار باغ های گردوی تویسرکان است.

به گزارش بهارانه، مسعود اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تویسرکان اظهار داشت: شهرستان تویسرکان سالانه حدود 17 هزار تن محصول گردو تولید می‌کند اما در سال‌های اخیر با بروز پدیده‌هایی مانند خشکسالی، سرمازدگی و در برخی مواقع آفت کرم خراط سطح تولیدات این محصول در شهرستان تویسرکان دچار کاهش‌های شدید شد.

وی افزود: در سال 94 سرمازدگی نزدیک به 90 درصد از باغ‌های گردوی شهرستان تویسرکان، تولیدات باغ‌های گردوی شهرستان را به کمتر از نصف میزان طبیعی خود کاهش داد و همین واقعه زنگ هشداری برای حرکت به سوی استفاده از ارقام گردوهای مقاوم در برابر سرما و اصلاح باغ های گردو بود.

مدیر اداره جهاد کشاورزی تویسرکان  تصریح کرد: معاش بخش قابل توجهی از مردم شهرستان تویسرکان به طور مستقیم و غیرمستقیم وابسته به محصول گردو است و به همین دلیل ایجاد بهره‌وری حداکثری از تولیدات این بخش و جلوگیری از وارد آمدن خسارت های سنگین با باغ های گردو در حقیقت پویایی حوزه اقتصاد این شهرستان و جلوگیری از رکود بازار را به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: ایجاد باغ مادری و نهالستان مرکزی گردو گامی مثبت و اثر گذار در جهت ایجاد ارقام اصلاح شده درختان گردو و حرکت به سمت ایجاد باغ های نوین گردو با اجرای طرح های سرشاخه کاری و پیوند زنی است.

اکبری تصریح می کند: خطر آفت کرم خراط یک خطر جدی برای باغ های گردوی تویسرکان به شمار می‌رود که اگر جدی گرفته نشود می‌تواند در سال‌های آینده خسارت‌های زیادی را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نباید به خام فروشی گردو از شهرستان تویسرکان بسنده کرد افزود: فرآوری محصول مرغوب گردوی تویسرکان و ایجاد محصولات خوراکی متنوع و همچنین توسعه صنایع تبدیلی و جنبی گردو می‌تواند ارزش افزوده بسیار بیشتری برای این شهرستان به دنبال داشته باشد

راه‌های مقابله با سرمازدگی باغ های گردو

مدیر تعاونی گردوکاران تویسرکان گفت: سامانه سردی که از یکشنبه وارد کشور شده، نوعی یخبندان انتقالی است که همراه با باد و کاهش محسوس دما اتفاق می‌افتد و عموما خود این سامانه علیرغم کاهش ناگهانی دما خطری ندارد و در عین حال قابل مدیریت هم نیست

عبدالله قمری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تویسرکان اظهار داشت: راهکارهای اصلی مدیریت سرما تنها در شرایط وارونگی دمایی و یخبندان تشعشعی جواب می‌دهند که شامل روشن کردن بخاری‌ها یا پلار باغی، استفاده از دراگون یا دمنده حرارتی پشت تراکتوری، ماشین مولد مه یا فوگر، ماشین مولد باد و آبپاشی رودرختی و استفاده از چاهک معکوس، اتوپلار و ترکیب این سیستم ها با هم و پرواز دادن هلی کوپتر است.

وی با بیان اینکه بخاری‌ها باید حداقل 60 عدد در هر هکتار باشد، که در آنها مازوت یا گازوییل یا نفت کوره ریخته می‌شود و بهتر است شعله آنها کم و با فاصله مشخص در کل باغ توزیع شود، افزود: روشن کردن لاستیک یا چوب و هیزم و علف و کود دامی اگر فقط دور باغ با شعله های زیاد باشد که در مدت کوتاهی می‌سوزد و از بین می‌رود موثر نخواهد بود.

مدیر تعاونی گردو کاران تویسرکان بیان کرد: ایجاد دود چه سیاه یا سفید نقشی در کنترل سرمازدگی ندارد، و کار مه را انجام نمی‌دهد و مه به جهت اینکه رطوبت را افزایش می‌دهد و به علت درشت بودن ذره‌های آن از خروج گرما جلوگیری می‌شود موثر است اما دود نمی‌تواند از خروج تشعشع و گرما ممانعت به عمل آورد.

به گزارش تسنیم باغ‌های گردوی شهرستان تویسرکان در پنجم اردیبهشت ماه سال 94 در پی افت شدید و ناگهانی دما با سرمازدگی بیش از 90 درصدی مواجه شدند که در پی آن میزان تولید گردو در این شهرستان کاهش چشمگیری پیدا کرد و موجب رکود اقتصادی بازار تویسرکان شد.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه