آخرین اخبار

2. ارديبهشت 1397 - 12:00   |   کد مطلب: 27020
امروزه اقتصاد و مشکلات مالی یکی از مهمترین دغدغه های مردم را تشکیل می دهد. شهرستان بهار نیز با توجه به شغل اکثر مردم آن که کشاورزی است از این قاعده مستثنی نبوده و در سالهای گذشته که با کمبود منابع آبی مواجه شده ایم گرایش مردم به مشاغلی به غیر از کشاورزی بیشتر شده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از نشاط شهر، در این باره گفتگویی با یکی از کارشناسان اقتصادی شهرمان داشتیم. وی در این باره گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم منطقه و بروز کم آبی ، شاهد ایجاد تغییر ساختار در حوزه اشتغال در شهرستان هستیم.

وی گفت: اگر حوزه اشتغال را بخواهیم به سه بخش کشاورزی، خدمات و صنعت تقسیم کنیم، طبیعی است که مردم ما که قبلا کشاورز بودند در اولین گام به سمت خدمات و خرید و فروش سوق داده می شوند و لذا خواستار ایجاد رونق و گسترش بازار خرید و فروش در شهر خواهند بود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد:اما می شود در حوزه های دیگر مثل سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی نیز وارد شد و مردم را به این سمت برد.

وی اظهار داشت: وجود سه شهرک صنعتی غذایی، سفال و بهاران در شهرستان بهار ظرفیت بالایی است که سرمایه داران می توانند در آن وارد شده و به ایجاد یک شغل صنعتی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در همین شهرک ها می توانید آمار بگیرید و ببینید که چند درصد آنها اهل شهرستان هستند؛ متاسفانه این عدد رقم کمی است و مردم ما خیلی از این مشاغل استقبال نکرده اند و دلیل آن نیز نا آگاهی و ترس از شکست در مشاغل صنعتی است که این ترس باید از طریق ایجاد آگاهی به وسیله رسانه های محلی از بین برود و مردم ما رغبت بیشتری برای کار در این حوزه داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی با بیان نمونه های موفقی از مشاغل صنعتی گفت: هم اکنون صنایع تبدیلی همچون تولید ترشیجات و شوریجات از نمونه های موفق و سودآور است که بارها گفته شده و متقاضیان می توانند در این بخش ورود کنند.

وی ادامه داد: کشاورزان ما از تغییر ساختار از کشاورزی به صنعتی ترس دارند و از طرفی آینده کشاورزی را با منابع آبی موجود رو به شکست می بینند، از این رو گرایش به ایجاد بازار خرید و فروش را آسانترین و مطمئن ترین راه برای برون رفت از وضعیت اقتصادی موجود دیده و گرایش به توسعه و رونق بازار دارند.  

وی همچنین گفت: از طریق دستگاه های مختلف اداری تور بازدیدی از دستگاه های تولیدی گذاشته می شود که علاقمندان می توانند با شرکت در این تورهای بازدیدی از نزدیک با این واحدها آشنا شده و خود اقدام به ایجاد واحدهای تولیدی کنند، همچنین معرفی و شناساندن تولیدکنندگان موفق از طریق رسانه های جمعی می تواند راهی برای ترغیب کشاورزان و سرمایه گذاران شهر ما باشد و امیدواریم که این مهم صورت بگیرد و این تغییر ساختار به شکل مناسبی انجام پذیرد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه