آخرین اخبار

21. خرداد 1397 - 12:47   |   کد مطلب: 27026
این روزها با نوسان قیمت ارز در کشور شاهد افزایش قیمت برخی اجناس در کشور هستیم که گاهی این افزایش قیمت ها نه تنها در مورد اجناس خارجی که بر روی کالاهای تولید داخل که ارتباط چندانی به افزایش قیمت ارز ندارد نیز تاثیر گذاشته و موجب نارضایتی مردم شده است.

به گزارش بهارانه،  در این باره گفتگویی با تعدادی از مغازه داران شهر بهار از صنوف مختلف داشتیم و نظر آنها را در مورد افزایش قیمت ها جویا شدیم. علی یکی از فروشندگان لباس و پوشاک با گلایه از افزایش قیمت ها گفت: همه اجناس ما ایرانی است و همه اجناس خود را از تهران تهیه می کنیم ؛ اما قیمت همه اجناس 40 الی 50 درصد افزایش یافته به طوریکه بعد از عید جنس جدیدی نیاورده ایم و همه اجناسمان خرید قبل از عید است.
کالای ایرانی و خارجی افزایش قیمت داشته است
احمد یکی دیگر از مغازه داران بهاری است که به فروش اجناس خرازی مشغول است. وی نیز افزایش قیمت ها را در این صنف تائید کرد و گفت: بعضی از اجناس ما خارجی و چینی است و بعضی از اجناس هم ایرانی است ، اما کالاهای ایرانی و خارجی هر دو افزایش قیمت داشته و بعضی از اجناس تا 90 درصد گرانتر شده است.
وی ادامه داد: از دکمه معمولی گرفته تا دوک نخ خیاطی و سفره های پلاستیکی همه اجناس گران شده است. قبلا هم افزایش قیمت داشتیم اما نه تا این حد که مثلا یک دوک نخ 4000 تومانی یک باره قیمتش 7400 تومان شود. این افزایش قیمت ها بی سابقه است.
برخی اجناس تا سه برابر افزایش قیمت داشته اند
محمد از دیگر فروشندگان ابزار آلات است. وی به طور نمونه با در دست گرفتن یک پیچ کوچک گفت: این پیچ که ممکن است خیلی بی ارزش به نظر برسد از دانه ای 19 تومان به دانه ای 60 تومان رسیده و این یعنی افزایش بیش از سه برابری قیمت. 
وی ادامه داد: این یک نمونه کوچک است و همه اجناس و کالاهای ما افزایش داشته و جنس ایرانی و خارجی هم ندارد، چرا نباید نظارت بر این افزایش قیمت ها باشد. اینکه بر چه مبنایی باید تا این حد قیمت ها بالا برود را نمی دانیم. این افزایش قیمت ها فروش ما را نیز کم کرده و باعث فشار اقتصادی بر مردم می شود.
افزایش قیمت ها کشوری است
در ادامه به سراغ علی بیات رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بهار رفتیم و از چگونگی نظارت بر بازار جویا شدیم. بیات با بیان این نکته که افزایش قیمت ها کشوری است، گفت: یک سری از اقلام هستند که وارداتی است و ما دخل و تصرفی در قیمت گذاری آنها نداریم و بنای دولت در حمایت از تولید داخلی و ایجاد رقابت برای ارتقای کیفیت و در نتیجه سیاست دولت مبنی بر آزادسازی است.
وی ادامه داد: وقتی نرخ ارز جابه جا می شود قطعا در بازار تاثیر می گذارد، اما برخی افراد هم هستند که کالایشان تولید داخل است و با ارز هیچ ارتباطی ندارد؛ اما از وضعیت پیش آمده سوء استفاده می کنندکه در صورت مشاهده با آنها برخورد خواهد شد.
برخی افراد سودجو از افزایش قیمت ارز سوء استفاده می کنند
بیات میزان پرونده های تشکیل شده در چند ماه اخیر را بالاتر از مدت مشابه سال گذشته عنوان کرد و علت آن را سوء استفاده برخی افراد دانست و گفت: به همین علت نظارت ما در این ایام تشدید شده و کارشناسان خود را به کار گرفته ایم تا بازار را در کنترل درآوریم و با سوء استفاده کنندگان برخورد خواهیم کرد و بر توزیع کالاهایی که در سیاست دولت برای تنظیم بازار در نظر گرفته شده نظارت داریم.
بیات همچنین گفت: نظارت ما بر اساس فاکتورهای رسمی خرید است و این نیست که هر کسی هر قیمتی عنوان کرد قبول کنیم و اگر تخلفی باشد با آن برخورد می کنیم.
وی بیشترین مشکل را در بازار پوشاک، کیف و کفش و لوازم خانگی عنوان کرد و گفت: دولت در زمینه کنترل کالاهای قاچاق و کنترل بازار تاکید دارد که نظارت دوچندان شود ، ما نیز تقریبا تمام بازار را کنترل می کنیم که تخلفی صورت نگیرد.
به گزارش خبرنگاه بهارانه با وجود اینکه در چند ماه اخیر نظارت ها تشدید شده ، اما همچنان شاهد افزایش قیمت کالاها و اجناس هستیم و این در صورتی است که این نظارت ها در بازار بر اساس فاکتور خرید صورت گرفته و مغازه دار بازاری وقتی کالایی را با قیمت بالا خریداری می کند، مجبور به فروش همان کالا با قیمت بالاست و این نظارت ها تنها زمانی به کار می آید که از مبدا انجام شود و جلوی توزیع کالایی با قیمت های بالا گرفته شود تا به این وسیله بتوان بازار را کنترل کرد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه