آخرین اخبار

27. خرداد 1397 - 19:09   |   کد مطلب: 27029
همدان خطه ای از سرزمین کهن ایران است که به دلیل برخورداری از منابع طبیعی بکر ، رودخانه های خروشان ، آبشارها ، قنوات فراوان و آب و هوایی کوهستانی و دلنشین هموراه مهد تاریخ و تمدن بوده است.

به گزارش بهارانه،  به نقل از همدان پیام، کشاورزی در همدان قدمتی به طول تاریخ ایران داشته و دارای ظرفیت‌های بی نظیر گردشگری است که در دنیا با نام Agritourism  یا همان گردشگری کشاورزی شناخته می شود ، ده ها روستای مستعد توسعه طبیعت گردی در این استان با برخورداری از تفرجگاه های طبیعی ، دشت ها، جنگل ها و باغات از مصادیق پتانسیل گردشگری در بخش کشاورزی بشمار می آیند.

سهم قابل توجه همدان در تولید محصولات استراتژیک نظیر سیب زمینی ، گندم و جو بیانگر نقش مهم کشاورزان این استان در تامین امنیت غذایی است همچنین اختصاص جایگاهی برتر و شهرت جهانی  در تولید محصولات کشاورزی از جمله گردو ، انگور و سیر نشانگر وجود ظرفیتی کم نظیر در بهره گیری از توسعه بخش کشاورزی برای رشد صنعت گردشگری در همدان می باشد.
هر ساله با فرا رسیدن فصل برداشت محصولات کشاورزی در این استان جشنواره هایی متنوعی با محوریت نوع محصول برگزار می شود که زمینه را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی فراهم می کند. برگزاری جشنواره گردو، سیب ، زردآلو ، گیلاس و انگور از نمونه جشن های فصلی در بخش کشاورزی هستند که شادی و امید را در میان مردم نهادینه کرده و برای گردشگران جذاب و دیدنی هستند.
افتخار حضور حکیم بوعلی سینا در همدان نیز یکی از ظرفیت های چشمگیر توسعه گردشگری با محوریت بخش کشاورزی است، تولید گیاهان دارویی خاص همدان  از جمله بومادران ، ختمی ، موسیر ، گون ، گشنیز و رازیانه در دامنه های سرسبز الوند و همچنین در سطح اراضی کشاورزی استان پایه و اساس رشد و ترقی طب سنتی را بنا نهاده است ، همچنین وجود باغ گیاهان دارویی در شهر همدان نیز فضایی مناسب برای گردشگران علاقمند به این حوزه محسوب می شود.
با عنایت به اینکه بخش کشاورزی در سراسر استان همدان دارای جذابیت های گردشگری است برای هر شهرستان بصورت ویژه می‌توان برنامه های خاص گردشگری کشاورزی ارایه کرد. گردو شهرستان تویسرکان ، انگور ملایر، سیب نهاوند ، آلو اسدآباد ، سیب زمینی بهار از نمونه بستر های آماده بهره برداری در گردشگری بشمار می آیند.
در این راستا همچنین می بایست به کوچ عشایر به نقاط مختلف استان اشاره کرد ، ایلات و عشایر استان همدان که در اردیبهشت ماه به استان وارد شده و در دشت ها و مناطق بکر طبیعی مستقر می شوند با سبک زندگی ویژه و همچنین آداب و رسوم خاص خود یکی از پتانسل های ویژه گردشگری در استان محسوب می شوند که هموراه مورد غفلت قرار گرفته است.
گردشگری کشاورزی با گردشگری غذا پیوند خورده که جذابیت آن را بیشتر می کند با توجه به فاصله بین تولید محصولات کشاورزی با بازار مصرف بسیاری از مصرف کنندگان علاقمند به حضور در مزارع هستند تا از نزدیک با تولید محصولات کشاورزی آشنا شده و تجربه کسب کنند در این راستا فرصت مغتمی برای کشاورزان وجود دارد تا با جذب گردشگران در مزارع کسب درآمد کرده و افزایش درآمد داشته باشند.
به طور قطع بخش کشاورزی نقش بسیار مهمی در توسعه استان همدان داشته و از فرصت های چشم گیری برای جذب گردشگر برخوردار است در صورت حمایت از این بخش،  روند توسعه گردشگری استان نیز تسریع خواهد شد.

نویسنده : فاطمه امیری

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه