آخرین اخبار

7. تير 1397 - 11:10   |   کد مطلب: 27033
گفتگویی با یکی از تولیدکنندگان در شهرک صنعتی بهاران:
80 درصد مواد اولیه ما وارداتی است/ اسم واحدهای تولیدی را باید مونتاژکار بگذاریم
بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب سال 1397 به نام سال حمایت از تولید ایرانی نامگذاری شده است. این نامگذاری بهانه ای شد که به سراغ یکی از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی بهاران برویم و از چند و چون کار این تولیدی جویا شویم.

به گزارش بهارانه، شرکت تعاونی کیف جوان یکی از شرکت های موفق در تولید کیف در همدان است که انواع تولیدات آن به شهرهای مختلف در سراسر ایران ارسال می شود. حمید وثیقی جوان مدیر عامل این واحد تولیدی است که شغل پدری خود را ادامه داده و به واحد بزرگ تولیدی تبدیل کرده است.

وثیقی جوان شروع کار این واحد تولیدی را سال 90 برشمرد و گفت: این کار پدرپیشگی ماست و ما ادامه دهنده کار پدرمان بودیم و پدرم از سال 42 در این کار فعالیت می کرد و ما هر چه که داریم به مدد پدرمان است.

وی ادامه داد: این واحد تنها واحد تولیدی در کشور است که تمام محصولات از جمله دانشجویی، پاسپورتی، ورزشی، کوله چمدان و ساک  را در انواع فوم و چرم تولید می کند.

جوان اظهار داشت: شروع کار ما با 6 الی 7 نفر بود و به تدریج کارمان گسترش پیدا کرد تا جایی که دو سال گذشته تعداد 150 نفر در این واحد مشغول به کار بودند؛ اما از دو سال گذشته تاکنون هر سال تعدیل نیرو داشتیم و دلیلش سیاست های غلط سیاسیون ماست.

وی به مشکلات واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: بزرگترین نقص واحدهای تولیدی ما این است که بیشتر مواد اولیه خود را از خارج از کشور وارد می کنند و ما تا وقتی که همه ملزمات خودمان را نتوانیم در کشور فراهم کنیم نمی توانیم اسم خودمان را واحد تولیدی بگذاریم بلکه باید نام این واحدها را مونتاژکار گذاشت.

تاثیر نوسان قیمت ارز بر تولیدی ها

جوان به نوسان قیمت ارز و دلار و تاثیر آن بر تولیدی ها اشاره کرد و گفت: 70 الی 80درصد مواد اولیه ای که ما در تولید کیف از آن استفاده می کنیم وارداتی است و مشخص است که نوسان قیمت ارز چه تاثیری بر محصولات تولیدی ما می گذارد.

وی ادامه داد: به طور نمونه قفل های رمز دار که در انواع کیف ها استفاده می شود وارداتی است و سال قبل که با قیمت 2300 تومان وارد میشد الان با 8000 تومان هم نمی شود خرید و این نشان دهنده ضعف ماست که چرا نباید یک واحد تولیدی قفل رمزدار در کشور داشته باشیم؛ حتی کمترین جزء ممکن که سوزن چرخ خیاطی است را می توان مثال زد که تمام آن وارداتی است ، یعنی ما در کشور توان تولید سوزن چرخ خیاطی را هم نداریم؟ چرا سوزن چرخ خیاطی باید از خارج از کشور وارد شود؟

جوان یکی دیگر از مشکلات واحدهای تولیدی را واحدهای زیرپله ای عنوان کرد و گفت: این واحدها هیچ جا ثبت نشده اند و نه درآمار تولید آورده می شوند و نه در آمار اشتغال و بالعکس جزء آمار بیکاران هستند و این واحدها چون جایی ثبت نشده اند نه مالیات می دهند، نه عوارض ونه ارزش افزوده که این خود بیشترین ضربه به کشور و سازندگی کشور است.

وی ادامه داد: یک واحد تولیدی کیف، کفش و پوشاک بیشترین اشتغال را با سرمایه اندک دارد چرا که با پنج میلیارد تومان سرمایه می توان برای 150 نفر اشتغالزایی کرد؛ اما هم اکنون هیچ انگیزه ای برای واحدهای تولیدی نمانده و این واحدها نیازمند حمایت هستند.

اختصاص ارز دولتی به تولیدی ها باعث ثبت تولیدی های زیر پله ای می شود

وی به اختصاص ارز دولتی به واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: قبلا اعلام کردند که به واحدهای تولیدی ارز دولتی اختصاص خواهند داد ، این موضوع اگر خوب اجرا می شد به نفع تولیدی ها بود و تولیدی های زیر پله ای را نیز وادار می کرد که به دنبال ثبت شرکت خود رفته و یا به صورت زیرمجموعه ای از تولیدی های بزرگ فعالیت کنند ، اینطور هم مالیات و عوارض خود را پرداخت می کردند و هم از ارز دولتی و تسهیلات بهره مند می شدند.

اگر آرم ایرانی بر روی تولیدات خود بزنیم خریدار نخواهند داشت

جوان در خصوص آرم و لوگوی خارجی ثبت شده روی کیف های این تولیدی گفت: اگر آرم ایرانی روی این کیف ها بزنیم خریدار نخواهد داشت و متاسفانه همه به سمت کالای خارجی می روند و ما مجبوریم لوگوی خارجی روی تولیدات خود بزنیم، علاوه بر این تا وقتی که 70 درصد مواد اولیه ای که در کیف ها استفاده می کنیم خارجی است چه ادعایی می توانیم در مورد ایرانی بودن این تولیدات داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار بهارانه بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی ما نبود مواد اولیه در کشور می باشد که همین باعث شده نوسان قیمت ارز و دلار تاثیر بسزایی در قیمت محصولات تولید شده در داخل کشور بگذارد و این امر مستلزم ایجاد امکانی برای تولید مواد اولیه در داخل کشور است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه