آخرین اخبار

15. مهر 1397 - 12:31   |   کد مطلب: 27099
مطالعات نشان مي‌دهد که در برخي برنامه‌های توسعه ای براي روستاها از موضوع درآمد و معيشت خانواده‌ها غافل بوده‌ايم.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام مديرکل امور روستايي و شهري استانداري همدان با بيان اين مطلب در نشستي با اصحاب رسانه استان که در محل بنياد مسکن برگزار شد گفت: با وجود اينکه در روستاها شاهد اجراي فازهاي مختلف توسعه‌اي، بهسازي و نوسازي روستاها بوديم اما بعضاً شاهد مهاجرت و خالي شدن بعضي روستاها از سکنه هستيم که علت اين امر اين است که در برنامه‌هاي خود از موضوع درآمدزايي و ايجاد اشتغال براي روستاييان غفلت کرده‌ايم.
ظاهر پورمجاهد اظهار داشت: بايد متناسب با زيرساخت‌ها به اقتصاد روستا نيز توجه شود که اين خلأ در برنامه ششم توسعه ديده شده و در سياست‌هاي دولت در ماده 27 قانون آمده است که بايد 5000 روستا در پنج سال مورد بررسي قرار گيرد که سهم استان همدان از اين تعداد روستا 500 روستا است.
وي با بيان اين که در استان همدان 164 روستا سال 96 مطالعه شدند گفت: براي امسال نيز 340 روستا در دستور کار براي مطالعه است تا بر اين اساس از تسهيلات لازم در زمينه‌هاي توريستي، کشاورزي و... براي امور اقتصادي و درآمدزايي استفاده کنند.
مديرکل امور روستايي و شهري استانداري همدان ادامه داد: اگر بپذيريم که محور توسعه در روستاها به واسطه دهياري‌ها تأمين مي‌شود بايد گفت که در استان همدان 870 روستا دارای دهیار است که اگر با همراهي و مشارکت مردم امور مربوط به روستا انجام شود شاهد تحول در روستاها خواهيم بود.
پورمجاهد گفت: در استان همدان يک هزار و 167 روستا داريم که از ابتداي تشکيل دهياري‌ها 15 هزار ميليارد تومان اعتبار سرانه از سازمان شهرداري‌ها و بهياري‌ها به حساب آنان واگذار شده است که 75 درصد اين رقم در دولت تدبير و اميد بوده است.
مدير کل امور شهري و روستايي استانداري همدان در پاسخ به سوالي که يکي از خبرنگاران در خصوص رعايت نکردن عدالت در روستاها در اختصاص اعتبارات و پروژه‌ها از وي پرسيد گفت: گاهي دخالت افرادي که نبايد در مباحث اجرايي روستا مداخله داشته باشند باعث شده است که اعتبارات روستايي متغير باشد.
پورمجاهد با بیان اینکه چه لزومي دارد که مسير برخي از روستاها در حالي که در طرح نيست چند بانده شود گفت: نبايد در مقام رقابت دنبال تغيير کالبد روستاها باشيم که اين خود در کوتاه مدت آسيبي به روستاها و عدم رضايت آنها هست.
وی با اشاره به اينکه گاهي برخي مسئولان مصاحبه مي‌کنند و مدير را در عمل انجام نشده قرار مي‌دهند گفت: يک مصاحبه در خصوص الحاق سه روستا به شهر باعث شد تا مدت‌ها استان با اين چالش مواجه شود.
در ادامه مديرکل بنياد مسکن استان همدان نيز گفت: طرح آمارگيري از ويژگي‌هاي مسکن روستايي از 21 مهر تا 21 آبان توسط 50 آمارگير در سطح 279 روستا انجام خواهد شد تا اين طرح پايه و اساسي براي تعميم دادن مباحث روستا به کل روستاي استان داده شود.
حسن ظفري گفت: 4 هزار 65 واحد در اين روستاها ويژگي‌هاي سازه‌اي، معماري، اقليمي و... را در قالب سه پرسشنامه ارزيابي خواهند کرد.
وي با اشاره به اينکه 117 هزار واحد مسکوني سهميه مسکن روستايي در اختيار اين بنياد قرار گرفت گفت: حدود 106 هزار واحد تاکنون تخصيص اعتبار شده است و بالغ بر 98 واحد به نظام بانکي معرفي و 90 واحد تا امروز نوسازي و بهسازي شده‌اند.
وي با اشاره به اينکه مبلغ اعتبارات 980 ميليارد تومان است گفت: در اين فرآيند اشتغال و توليد مي‌تواند يکي از فاکتورهاي اثرگذار براي روستاييان باشد.
ظفري گفت: خوشبختانه بهسازي در استان همدان نسبت به متوسط کشوري در سطح بالاتري قرار دارد و استان همدان در سال 96 و 97 فرصت خوبي براي استفاده از تسهيلات بهسازي مسکن کسب کرده است.
وي با بيان اينکه طبق قانون ساکنان روستايي که ضوابط فني را در فرآيند ساخت و ساز رعايت کرده اما به دليل عدم تمکين مالي نتوانسته‌اند واحدهاي خود را به اتمام برسانند گفت: در اين ارتباط حساب 100 امام استفاده خواهد شد.
چنانچه براي تکميل اين واحدها دولت از اين حساب کمک بلاعوض کرده و تا کنون 19 ميليارد تومان از اين حساب پرداخت کرده است.
ظفري اشاره‌اي هم به ساخت و ساز مساکن منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب کرد و گفت: 3 هزار واحد احداثي پي‌کني، 2 هزار و 700 واحد اجراي فوندانسيون، 2 هزار و 500 واحد اجراي اسکلت و 2 هزار و 100 واحد اجراي سقف در اين مدت اجرا شده است که هدف‌گذاري ما اتمام پروژه‌ها قبل از فصل سرما است.
وي تأکيد کرد: شاخص بهسازي در استان همدان 74 درصد و در کل کشور به طور ميانگين 42 درصد است که اين موضوع به دليل سيل، زلزله در سنوات گذشته باعث ارتقاء اين شاخص‌ها شد همچنين اعتبارات بانک جهاني و نگاه دولت نيز باعث بهسازي روستاهاي استان گرديد.
وي با اشاره به اينکه در سال 95، 101 روستا و در سال 96، 215 روستا از قير يارانه‌اي برخوردار شده‌اند گفت: در مجموع در مدت سه سال گذشته 407 روستا از قير اعتباري برخوردار شدند که با اين سهم بيش از 333 کيلومتر عمليات آسفالت‌ريزي در مساحت بالغ بر 2 ميليون 667 هزار مترمربع انجام شد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه