آخرین اخبار

25. مهر 1397 - 9:34   |   کد مطلب: 27144
رئيس‌جمهوري اسلامي اظهار اميدواري كرد با همفكري قشرهاي نخبه از جمله اساتيد دانشگاه و دانشجويان با همراهي و يكدلي ساير قشرهاي جامعه، آمريكاييان كه دشمن اصلي مردم ايران و نظام جمهوري اسلامي هستند، شكست بخورند و از تحريم يكجانبه و ظالمانه پشيمان گردند.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام، آقاي روحاني به زباني از برخي مردم ساده‌بين كشورمان نيز كه در بلبشوي افزايش و دسيسه‌ گراني قيمت ارز و به تبع آن كالاي اساسي، به طور غيرمسئولانه و ناآگاهانه اقدام به احتكار بسياري از مواد غذايي و مصرفي در خانه‌هاي خود كردند، گله كرد و گفت: لزومي ندارد وقتي دولت مرتباً اعلام مي‌كند هيچ كمبودي در كشور نيست و تمام نياز مردم حداقل براي يكسال ذخيره‌سازي شده است، مردم حريصانه قفسه فروشگاه‌ها را خالي كنند و گزك به دست دشمن بدهند.
صحبت‌هاي رئيس‌جمهور كشورمان از جنبه‌هاي گوناگون قابل تأمل و انديشه مي‌باشد كه ما در اين نوشتار تنها از يك زاويه به آن نگاه مي‌كنيم. به راستي كه در اوج تهديدهاي خودبزرگ‌بينانه ترامپ آمريكايي به تحريم ايران و كشاندن جامعه اسلامي به آشوب و نارضايتي، برخي رفتارهاي ما هم منفعلانه و دشمن‌پسند بود و ‌اخبار مربوط به ذخيره‌سازي كالاهاي اساسي در خيلي از منازل ايراني، اين توهم را در نزد دشمنان به وجود مي‌آورد كه نكند، راستي راستي در ايران خبرهايي باشد! اما هم‌اينك حدود 2 ماه از آن جريان تند گذشته و دنيا به جاي تماشاي آشوب و بلوا، تلاش و آرامش و اميدواري زياد قشرهاي جامعه ايراني به فردايي بهتر را نظاره‌گر شده‌اند.
اصولاً واكنش‌هاي مردمي به عملكرد دولت‌ها در دنياي امروز به 2 صورت شكل مي‌گيرد و در هر حالت نيز منشأ اثرات قابل انتظاري در جوامع خود مي‌باشد. شق اول چنين واكنش‌ها و حركت‌هاي اعتراضي همانا خشم و خروش مردم در فضاهاي بسته سياسي است و جامعه معترض به دنبال گشايش راه مطمئن و غيرقابل برگشت به سمت تغييرات بنيادي و آزدي است كه  مردم ايران 40 سال پيش با سرنگون ساختن رژيم شاهنشاهي از اين مرحله دشوار گذشته‌اند. اما شق دوم واكنش‌هاي مردمي و اعتراض‌هاي موردي به عملكردها، ممكن است نتيجه بازتاب‌هاي آزادي‌هاي سياسي و اظهار عقيده‌هاي كتمان شده است كه هرازچند گاهي در جوامع آزاد بروز مي‌كند و چه بسا به عقده‌گشايي‌هاي خشن هم بينجامد، وليكن در نهايت تمام خيزاب‌ها به بستر اصلي و درياي خروشان جامعه بازمي‌گردد و به آرامش مي‌رسد.
اما آنچه كه جامعه ما در تب تند تحريم‌‌ها و اگر و مگرهاي ناشي از آن در ماه‌هاي قبل شاهد بود، نتيجه تحليل‌هاي نادرست و شخصي از وضعيت اقتصادي و همچنين عدم شناخت كافي از شرايط سياسي كشورمان است كه ممكن هم هست به موانع بزرگي در سر راه معمول اقتصادي بينجامد و رشته‌هاي اعتماد جامعه به دولت را به مويي تبديل سازد، وليكن گذرا و قابل تحمل مي‌باشد.
بدون شك همانگونه كه حرص‌وجوش مردم براي ذخيره‌سازي موجب كمبود بسياري از كالاهاي اساسي در آن مقطع گرديد و آن وضعيت را به وجود آورد، در برهه‌اي ديگر موجب پايين آمدن شديد تقاضا و ركود فروش بسياري مراكز تجاري خواهد شد؛ چراكه مردم بايد كالاهايي را كه دارند و ممكن است تاريخ مصرف آن تمام شود، به مصرف رسانند و خدا كند كه چنين باشد و واقعاً تمام آن منابع و سرمايه‌هاي ملي به نحو احسن مصرف شود و سر از زباله‌داني‌ها درنياورد؛ آن وقت است كه مرحله فراواني كالا در بازارهاي داخلي شروع مي‌شود.
اين روزها اغلب فروشگاه‌ها از نبود مشتري براي كالاهاي آماده خود رنج مي‌برند و مراكز عرضه كالا بخصوص فروشگاه‌هاي لوازم خانگي به شدت دنبال مشتري هستند تا توليدات و موجودي انبارهاي خود را وارد بازار سازند. بزرگ‌ترهاي ما همواره گفته‌اند كه هر سر بالا يك سرپاييني هم دارد! مطمئن باشيد!
 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه