آخرین اخبار

3. آبان 1397 - 10:01   |   کد مطلب: 27174
بسیاری از کارشناسان معتقد هستند خانواده‌ها سال‌هاست تمام فکر و ذکرشان از همان روزهای اولی که فرزندشان را به مدرسه می‌فرستند این است که او را دکتر و مهندس کنند.

به گزارش بهارانه، به نقل از همدان پیام، حتی پیش از آنکه درکی از این موضوع داشته باشند که خلاقیت و استعداد فرزندشان در چه مسیری است و اینکه میزان علاقه به درس و تحصیل و حتی توانایی یادگیری او در چه سطحی است این فکر در ذهن آنها کلید خورده‌است و این توقع در آنها و سپس فرزندانشان ایجاد شده‌است.
همین مساله بازار داغی را مهیا کرده است که کسانی برای کمک به این خانواده‌ها برای موفقیت‌های اجباری فرزندانشان وارد میدان شوند. دیگر اعداد و ارقام کلاس‌های کنکور بر کسی پوشیده نیست. سال گذشته معمولی‌ترین پکیج درسی آموزشگاه‌های کنکور از قیمت ۳۰۰هزار تومان شروع می‌شد. 
گفته می‌شود این آموزشگاه‌ها تنها از راه فروش همین دی وی دی‌ها ماهانه مبلغ میلیاردی سود دارند. در کشور بالغ بر ۱۰ موسسه کنکور بزرگ در کشور وجود دارد و البته موسسات و ناشران کتاب‌های کمک درسی فراوانی که حالا به قدری رشد کرده اند و در بازار جای خود را باز کرده‌اند که باید گفت یکی از علل حذف نشدن کنکور را باید در وجود همین بازار حاشیه‌ای جستجو کرد. 
جمله پر تکرار: «مافیای کنکور ایران رقمی معادل ۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان از طرق مختلف به جیب می‌زنند و با توجه به چنین گردش مالی بالایی، مانع حذف کنکور می‌شوند» را بارها در رسانه‌ها خوانده و شنید‌ایم.
اما آیا گسترش بی‌رویه این بازار و تاثیرگذاری غیر قابل انکار آنها در امر تعلیم و تربیت یک رابطه یکسویه است؟ حتی حالا هم که بحث تاثیر سوابق تحصیلی به صورت قطعی در کنکور مطرح است -فارغ از انتقاداتی که به آن وارد است- راه جدیدی را برای همین موسسات ایجاد کرده، گویی آموزش و پرورش از هر سویی بچرخد این بخش قابلیت همسویی با آن را پیدا می‌کند تا راهی میان دانش آموزان پیدا کند و این نشان می‌دهد که علتی بزرگ‌تر در دل دستگاه تعلیم و تربیت کشور وجود دارد که باید آن را واکاوی کرد. 
مادر دانش آموز پایه نهم یکی از دبیرستان های است. او هنوز فرزندش را در هیچ کلاس کمک درسی ثبت‌نام نکرده اما در این سال‌ها کم هزینه بابت تهیه کتاب‌های کمک آموزشی نداده است. 
منصوره حقیقت گفت: وقتی کتابهای درسی آنقدر سخت نوشته می شود که معلم خودش به دانش‌آموزان اصرار دارد از یک کتاب کمکی استفاده کنند، من هم برای موفقیت بچه‌ام مجبورم این هزینه را بدهم. حتی می‌دانم برخی مدارس خودشان کتاب مشخصی را معرفی می‌کنند. 
وی اضافه کرد: دردسر اصلی ما از پایه دهم شروع می‌شود و از حالا پسرم یک لیست از کلاس‌ها و کتاب‌هایی که برای کنکورش مفید است تهیه کرده. پسرم خیلی نگران است چون رقابت در کنکور هر روز سخت‌تر می‌شود و ما فقط کنار او هستیم تا به موفقیتی که می‌خواهد برسد.
او با این حرف که خانواده‌ها خود مقصر ایجاد بازار کلاس‌های کنکور شده‌اند مخالف است و در این باره اظهار کرد: امروز مد شده همه خانواده را مقصر می‌دانند. هیچ کس نمی گوید معلم چقدر سر کلاس کم کاری می‌کند یا همان معلم‌ها در کلاس‌های کنکور درس می‌دهند یا حتی کتاب های کمک درسی می‌نویسند.
 بچه من کلاس هشتم یک معلمی داشت که اگر با او کلاس خصوصی نمی گرفتیم نمره خوبی به پسرم نمی داد. چرا آموزش و پرورش اینها را نمی‌بیند؟
نهال عظیمی هم که مادر دانش آموز پایه هفتمی است، مقصر اصلی زیاد شدن کلاس های کنکور و کتاب های کمک آموزشی را کتاب های درسی می داند. او در این باره گفت: شما کتاب های درسی بچه ها را ورق بزنید. حتی در دوره ابتدایی هم برخی از این کتاب ها برای منِ مادر هم قابل درک و فهم نیست و برای آموزشش نیاز به یک کمکی در خانه دارم تا مطالب را بهتر بتوانم به پسرم یاد بدهم. معلم ها هم از همین کتاب ها استفاده می کنند. چرا کتاب های درسی را یکجور نمی نویسند که نیازی به این کتاب ها و کلاس ها نباشد؟ خود آموزش و پرورش از این بازار یک سودی می برد.
یک کارشناس آموزشی در این ارتباط با بیان این موضوع که آموزش و پرورش آنها نمی توانند خانواده ها را مجاب کند که فرزندانشان را به کلاس های کنکور و تست نفرستند، گفت: گاهی برای درک برخی از مفاهیم درسی به تمرین بیشتری نیاز هست که در کتاب درسی نیست. 
رضا اسدی ادامه داد: وزیر آموزش و پرورش تلاش جدی برای حذف این کلاس های کنکور و کتاب های تست زنی دارد انجام می دهد که بسیار کار خوبی است اما آن چیزی که ما از نزدیک شاهدش هستیم این است که در نهایت یک کنکوری هست و همه نگاه بچه ها به آن سمت است و برای همین در این شرایط به نظرم ممکن نیست بتوان این کلاس ها و کتاب ها را حذف کرد.
 وی بیان کرد: در دوره ابتدایی اتفاقات خوبی افتاده اما معتقدم برخی مفاهیم در دوره ابتدایی سخت بیان شده و کودک و والدین به کتابی ساده تر برای درک آنها نیاز دارند. یکی از مشکلات هم این است که نظام آموزشی و درسی نسبت به دوره ای که پدر و مادرها تحصیل می کردند تغییر کرده و شیوه و روش تدریس عوض شده و آنها هم در کمک به فرزندانشان احساس ناتوانی می‌کنند.
کارشناس دیگری نیز با بیان این موضوع که تعدادی از کارمندان آموزش و پرورش در دفتر تالیف هستند که زحمت می کشند تا سپهر فرهنگی ایران حفظ شود، بیان کرد: هزاران فرد توانمند وجود دارند که می توانند در امر آموزش کمک کنند اما انحصاری در آموزش و پرورش ایجاد شده که اجازه نمی دهد سند اجرایی شود. 
حتی ما در انجمن ناشران آموزشی جلساتی با مسئولان برای اجرایی شدن سند گذاشتیم اما یک دیگر هراسی در بدنه آموزش و پرورش وجود دارد. وقتی شما فضا را باز نمی کنید که افراد فرهیخته که دغدغه آموزش دارند به جایگاه شایسته برسند، عرصه را برای حضور افراد سودجو به عنوان بخش خصوصی باز می کنید.
وی با تاکید بر اینکه ما مدام دم از غرب زدگی می زنیم اما کتاب های فیریک و شیمی و زیست ما وصله کردن کتاب های مرجع غربی است، اظهار کرد: وقتی کتاب ها وصله وصله می شود، انسجام ندارد و دانش آموز و دبیر نیازمند کتاب هایی می‌شوند که اسمش را گذاشته ایم کتاب های کمک آموزشی که برخی از آنها کاملا آموزشی است. اگر برخی از این کتاب های استاندارد در بازار نباشد عملا معلم و دانش آموز در فهم کتاب ها دچار مشکل می شوند. البته در هر صنفی یک سری کلاهبردار هم پیدا می شود که باز در خود سیستم به آنها بها داده می شود. در کنار کتاب های خوب آموزشی افراد بسیاری هم هستند که از خلاء تالیف کتاب های درسی سواستفاده می کنند.
شاید باورش سخت باشد اما آنچه در این گزارش آمد تنها مقدمه ای است بر گره‌ای که در رابطه دوسویه آموزش و پرورش و کلاس های کنکور وجود دارد. مقدمه ای که به ما از عدم نظارتی که مافیای کنکور را بزرگ کرد می گوید. از کتاب های درسی پر غلط و نیاز به کتاب راهنما، از معلمانی که راه را برای ورود کتاب های کمک درسی باز کرده اند، از مولفانی که از کتاب های خارحی کپی برداری می کنند، از سهم به حق بخش خصوصی در امر آموزش که با هدایت نکردن آن بخشی از آن بیراهه رفته است، از والدینی که تنها راه موفقیت فرزندانشان را در موفقیت در کنکور می بینند، از دوگانگی امتحانات نهایی و کنکور،  از سهم رسانه ملی در گسترش نیاز به کلاس های کنکور و کتاب های کمک آموزشی و خلاصه کلاف سردرگم یک مساله: نیاز به کلاس های کنکور و کتاب های کمک آموزشی و گاه صرفا تجاری دقیقا از کجا نشات می گیرد؟
پاسخ به این پرسش قطعا نیاز به واکاوی زوایای دیگری نیز دارد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه