آخرین اخبار

5. آبان 1397 - 9:48   |   کد مطلب: 27180
امضای توافق‌های تجاری بین دو کشور در حالی گزارش می‌شود که مشاجرات تجاری بین آمریکا و چین از ماه‌ها پیش به وجود آمده و نتیجه این شده که دو کشور آمریکا و چین روی میلیارد‌ها دلار کالای همدیگر تعرفه‌گذاری کرده‌اند. در این میان، شرکت‌های بزرگ ژاپنی انتظار دارند با بهبود نگرش چین به این کشور بتوانند به طور موثرتری وارد بازار‌های چین شوند و با شرکت‌های غربی رقابت کنند.

به گزارش بهارانه، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تلاش‌ها برای حذف دلار از روابط تجاری در کشور‌های مختلف ادامه دارد و در تازه‌ترین اقدام، دولت‌های چین و ژاپن توافق نامه انجام سوآپ ارزی تا سقف ۳۰ میلیارد دلار را امضا کردند. به گزارش فارس به نقل از واشنگتن‌پست، در جریان سفر شینزوآبه، نخست‌وزیر ژاپن به پکن و دیدار با رئیس جمهور چین، وی اعلام کرد که دو کشور باید سیستم تجارت آزاد و عادلانه را بین یکدیگر ایجاد کنند. بر اساس این گزارش، دو کشور چین و ژاپن توافق‌نامه‌ای را برای انجام سوآپ ارزی و همکاری‌های اقتصادی در بازار‌های جهانی امضا کردند. خبرگزاری BBC میزان سوآپ ارزی در قالب این تفاهم نامه را تا سقف ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. انجام سوآپ ارزی به معنای کنار گذاشتن دلار از مبادلات ارزی و انجام معاملات با ارز ملی دو کشور است و در این زمینه قرار شده است دو کشور چین و ژاپن تا سقف یادشده، مبادلات خود را با پول ژاپن (ین) و پول چین (یوان) انجام دهند. این توافق برای دو طرف آن قدر با اهمیت بود که نخست‌وزیران چین و ژاپن آن را «نقطه عطف تاریخی» در روابط دو قطب اقتصادی آسیا توصیف کردند.

اهمیت خرد و کلان توافق چین و ژاپن
امضای توافق‌های تجاری بین دو کشور در حالی گزارش می‌شود که مشاجرات تجاری بین آمریکا و چین از ماه‌ها پیش به وجود آمده و نتیجه این شده که دو کشور آمریکا و چین روی میلیارد‌ها دلار کالای همدیگر تعرفه‌گذاری کرده‌اند. در این میان، شرکت‌های بزرگ ژاپنی انتظار دارند با بهبود نگرش چین به این کشور بتوانند به طور موثرتری وارد بازار‌های چین شوند و با شرکت‌های غربی رقابت کنند. اما از منظر کلان، این توافق را می‌توان در راستای رویکرد دلارزدایی از تجارت بین کشور‌ها دانست. کشور‌های جهان اکنون با توجه به استفاده ابزاری از دلار برای تنبیه و تحریم دیگر کشورها، به تجربه دریافته اند که باید هر چه بیشتر وابستگی خود به این تله پولی را کاهش دهند. بر این اساس، نقشه جغرافیایی مقابله با دلار از آسیای غربی با حضور روسیه، ایران و تا حدی ترکیه، تا چین و اکنون ژاپن به طور مشخص تری در حال گسترش است. در این میان پیوستن ژاپن به روند حذف دلار با توجه به ارتباطات اقتصادی و سیاسی این کشور با آمریکا مهم ارزیابی می‌شود. در مهم‌ترین تحولات دلارزدایی در این گستره جغرافیایی می‌توان به اقدامات ضد دلاری روسیه اشاره کرد. این کشور با توجه به تحریم‌های آمریکا، علاوه بر به حاشیه راندن دلار از تجارت خارجی خود، حتی سیستم پیام رسان مالی بومی را نیز راه اندازی کرده است. کشور ما نیز به رغم این که انتقاداتی درباره تاخیر در اجرای پیمان‌های پولی دو جانبه به بانک مرکزی وجود دارد، هم قهراً از سیستم تبادلات مالی با دلار کنار گذاشته شده است و هم در پی زمینه سازی با اروپا برای استفاده از ساز و کار تبادلات مالی غیر دلاری است. از سوی دیگر چین به عنوان یک قطب اقتصادی، ساز خود را می‌زند و با انگیزه مقابله با تسلط دلار جهانی در مهم‌ترین اقدام خود، بورس نفتی بر اساس یوان را راه اندازی کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه