آخرین اخبار

30. آبان 1397 - 23:18   |   کد مطلب: 27265
روستای ورکانه یکی از شش روستای گردشگر پذیر همدان است که در شرق شهرستان همدان و در دامنه کوه قرار دارد.

به گزارش بهارانه، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، «ورکانه» به معنی «کنار چشمه» با خانه هایی از سنگ با سقف هایی مسطح و چوبی است.

سقف خانه با تیرهای چوبی و اندود که با “کاه گل” یا قیر و گونی پوشیده شده است. خانه ها رو به جنوب ساخته شده اند تا بیشترین استفاده را از نور آفتاب ببرند و از گرما و نور آن استفاده کنند.

«ورکانه» زادگاه نابغه علمی جهان پروفسور «توفیق موسیوند»، مخترع نخستین قلب مصنوعی در جهان است.

ورکانه» به معنی «کنار چشمه»
روستای ورکانه یکی از شش روستای گردشگر پذیر همدان است که در شرق شهرستان همدان و در دامنه کوه قرار دارد.
کوه‌های سرده در سه کیلومتری شمال شرقی، کوه سرخ بلاغ در سه کیلومتری جنوب غربی و کوه قره‌داغ در چهار کیلومتری شرق آن واقع شده اند.

ورکانه، یکی از صدها روستای دامنه های الوند است که تک تک خانه ها و دیوارهایش، بی نیاز از همراهی و توضیحات راهنمای تور یا کارشناس تاریخ و فرهنگ است

ورکانه به ساده ترین شکل و رساترین بیان، خود را معرفی می کنند، مهربان، آرام، استوار، سترگ، ظریف و زیبا ، بیشتر مردم روستا به زبان لری با لهجه ساده و روان صحبت می کنند.

وجود معادن سنگ فراوان در پیرامون روستا باعث شده این روستا از ابتدایی ترین مصالح دم دستی استفاده کندو

ترانه ‏هایی با اشعار باباطاهر عریان و بایاتی‏های آذری با موسیقی عاشیقی، رایج ترین موسیقی و آواز در میان مردم ورکانه است.

در روستای ورکانه ریش‌سفیدان از جایگاه خاصی در میان مردم برخوردارند و مشکلات اجتماعی و خانوادگی با نظر آنان حل و فصل می شود.

روستای ورکانه حدود ۶۳ هزار متر مربع وسعت دارد.

این روستا با طبیعت و خانه های قدیمی اش زادگاه دانشمند«توفیق موسیوند»، مخترع نخستین قلب مصنوعی جهان است.

تعیین DNA انسان با اثر انگشت و بدون نیاز به خون‌گیری و ۱۴ اختراع پزشکی دیگر از اختراعات «توفیق موسیوند» دانشمند ایرانی است.

آبگوشت، انواع کباب و انواع آش مانند آش اوماج، آش پلته، آش واره، آش جو و ترخینه غذاهای خوشمزه ای هستند که در این روستا انتظار شما را می کشند و محصولات باغات ورکانه شامل گردو، زردآلو، انگور و سیب بهترین سوغاتی های این روستا است. این روستا در استان همدان و ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان به ملایر است.
پس از گذاشتن از کنار سد اکباتان و روستاهای یلفان، شمس‌ آباد و علی‌آباد به جاده ورکانه می رسید.
هیچ خودرویی وارد این روستا نمی شود و گردشگران پیاده به گشت و گذار می پردازند

ورکانه، یکی از صدها روستای دامنه های الوند است که تک تک خانه ها و دیوارهایش، بی نیاز از همراهی و توضیحات راهنمای تور یا کارشناس تاریخ و فرهنگ، به ساده ترین شکل و رساترین بیان، خود را معرفی می کنند، مهربان، آرام، استوار، سترگ، ظریف و زیبا …

در ورکانه صدای زندگی و سادگی، شنیدنی است

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه
پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر