آخرین اخبار

11. آذر 1397 - 11:10   |   کد مطلب: 27320
با پیگیری‌های متعدد ایسنا انجام گرفت؛
پلمب یک عطاری معروف در همدان
برای تهیه گزارشی از بازار عطاری‌ها، به عطاری مشهور و باسابقه همدان مراجعه کرده و خود را خواهان داروی گیاهی جلوه دادم و در صف طویلی ایستادم تا نوبتم شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از ایسنا، این عطاری در نگاه اول بیشتر شبیه به یک مغازه یا به اصلاح «دکان» بود تا مکانی که طبابت سنتی در آن صورت گیرد. هر چند در یک عطاری فقط باید عرضه داروی گیاهی انجام شود نه طبابت!

در بدو ورود تعدادی خانم، آقا و کودک را در صف انتظار دیدم که منتظر دست شفای آقای دکتر و تجویز داروی گیاهی بودند. این مکان که به دکان بیشتر شباهت داشت، اصلا در شأن بیماران و معاینه آنها و درمانشان نبود، مکانی که دورتادورش را انواع داروهای گیاهی احاطه کرده و دو خانم دستیاری عطار را عهده‌دار بودند.

افراد برای انواع بیماری‌ها از درد مفاصل و سرماخوردگی تا مشکل ناباروری به این دکتر باتجربه مراجعه کرده بودند و استدلالشان این بود که به پزشکان زیادی مراجعه کردند اما نتیجه‌ای نگرفتند. من هم منتظر ماندم تا نوبتم شود تا بتوانم با او صحبت کنم، پس از دو ساعت انتظار سرانجام توانستم از نزدیک به عنوان بیمار این پزشک طب‌سنتی با تجربه را از نزدیک به چالش بکشم. ابتدا به وی گفتم من بیمار نیستم و فقط چند سوالی از شما دارم، او نیز در جوابم گفت خسته‌ام و زود سوالاتت را بپرس. 

در حالیکه به سختی به سوالاتم پاسخ می‌داد از دلایل رجوع افراد به او پرسیدم که گفت این افراد با مراجعه به طب نوین و دریافت داروهای شیمیایی جوابی نگرفتند و در نتیجه به اینجا مراجعه می‌کنند.

پرسیدم چگونه بیماری این افراد را در کوتاه‌ترین زمان تشخیص می‌دهید که در پاسخ اظهار کرد: چهره افراد با من صحبت می‌کند و با گرفتن نبض می‌توانم بفهمم که بیماری آنها چیست.

این پزشک طب‌سنتی باسابقه خانوادگی بالا که دارای چند جلد کتاب در زمینه طب‌سنتی است، در پاسخ به اینکه آیا مدرک و مجوزی هم برای طبابت دارد، گفت: من از رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان مجوز دارم.

بیشتر از این به سوالاتم جواب نداد تا اینکه قضیه را از اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان و همچنین معاونت درمان پیگیر شدم. ابتدا اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو او را یک استثنا دانستند اما در پیگیری‌های بعدی گفتند که هیچ استثنائی نداریم و اگر طبابتی در هر عطاری صورت گیرد حتما تخلف است اما این موضوع به ما ارتباطی پیدا نمی‌کند و موضوع طبابت عطاری‌ها در حوزه معاونت درمان است.

این قضیه را نیز از معاونت درمان و از مدیر نظارت و اعتباربخشی دانشگاه علوم پزشکی همدان پیگیر شدیم. با پرس‌وجوی فراوان گفتند که «افراد حق طبابت در عطاری‌ها را ندارند و این کار ممنوع است». در ضمن مکانی که دارو عرضه می‌شود باید جدای از مکان طبابت باشد بنابراین حتما با چنین افرادی طبق قانون برخورد می‌شود و این موضوع را پپیگیری می‌کنیم.

فردای آن روز یک تیم نظارت و بازرسی از معاونت درمان به صورت میدانی برای بررسی‌های بیشتر عطاری‌هایی که متعلق به خانواده آقای دکتر مورد نظر در گزارش است را مورد بازدید قرار دادند تا از کم و کیف ماجرا بیشتر مطلع شوند که در نتیجه پیگیری خبرگزاری ایسنا یک واحد از عطاری‌های متعلق به اعضای خانواده این پزشک معروف طب‌سنتی پلمب می‌شود که پلمب دائمی و موقت آن هنوز در دست بررسی است.

این در حالیست که این پزشک طب‌سنتی به همان روال قبل مشغول فعالیت است و بدون مدرکی که نشان دهد تا چه سطحی از تحصیلات پزشکی را گذرانده، در حال طبابت است. با این وجود دانشگاه علوم پزشکی همدان به او باتوجه به سابقه‌ای که در این زمینه دارد و پیشینه خانوادگی آنها، اعتماد دارد البته قرار است با آئین‌نامه جدید ابلاغی توسط  وزارت بهداشت و درمان و آموزش‌های پزشکی مبنی بر «نحوه فعالیت فعالان حوزه طب‌سنتی و فروش گیاهان دارویی» از این افراد امتحان گرفته و به آنها مدرک دانشگاهی ارائه شود. 

در پایان این پرسش در ذهن شکل می‌گیرد که چرا دانشگاه علوم پزشکی همدان به عنوان متولی امر پزشکان طب‌سنتی دارای مجوز طبابت را معرفی نمی‌کند و هر از چند گاهی بر روند و نحوه فعالیت عطاری‌ها نظارت لازم را ندارد تا راه را بر سودجویان ببندد؟ آیا این منجر به بدنام شدن طب‌سنتی و واهمه مردم برای مراجعه به این نوع طب برای درمان بیماری‌هایشان نمی‌شود؟ 

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه