آخرین اخبار

21. آذر 1397 - 9:03   |   کد مطلب: 27368
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان مطرح كرد
اختصاص 1.5 ميليارد تومان برای ساماندهی روستای «حیدره قاضی‌خان»
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان گفت: یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان برای ساماندهی روستای هدف گردشگری حیدره قاضی‌خان در نظر گرفته شده است.

به گزارش بهارانه، حسن ظفری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: طرح هادی روستایی ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونتگاه‌های روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه «حیدره قاضی‌خان» یکی از روستاهایی است که توسط بنیاد مسکن در راستای جذب گردشگر ساماندهی شده است افزود: این روستا بافت قدیمی و تاریخی خود را تا حدودی حفظ کرده و در شهرستان بهار قرار دارد.

 مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان گفت: با توجه به پیگیری‌های بنیاد مسکن این روستا به عنوان پنجمین روستای بافت باارزش استان توسط بنیاد مسکن کشور انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه بهسازی و ساماندهی بافت ارزشمند روستای خاکو در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان همدان است که حدود 500 سال قدمت دارد و تاریخ استقرار آن به اواخر سلطنت شاه اسماعیل صفوی مربوط می‌شود.

ظفری بیان کرد: انجام کف‌سازی معابر، جداره آجری، سنگی، خشتی با حفظ و احیای بافت ارزشمند روستا، مبلمان روستایی و ساماندهی ورودی‌های روستا از این جمله اقدامات مدنظر است.

وی در خصوص اجرای طرح هادی نیز خاطرنشان کرد: مطالعات اجرای این طرح از سال 92 انجام و از سال 94 آغاز به کار شده که تاکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان اظهار کرد: اداره بنیاد مسکن مجری پروژه طرح هادی است که یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان برای ساماندهی روستای هدف گردشگری حیدره قاضی‌خان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 15 هزار میلیون ریال برای بهسازی این روستا اختصاص یافته است تصریح کرد: طرح مطالعاتی روستای هدف گردشگری حیدره قاضی خان در سال 92 با 400 میلیون ریال تهیه و ابلاغ شده است.

ظفری گفت: در سال 92 یک‌هزار و 700 میلیون ریال از اعتبارات ملی برای اجرای طرح هادی روستای حیدره قاضی خان هزینه شده که در سال 94 با اعتباری بالغ بر یک‌هزار و 420 میلیون ریال این پروژه ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته طرح هادی این روستا با اعتباری بالغ بر 6 هزار و 500 میلیون ریال در حال اجرا بوده و اعتبار سال 97 بالغ بر 6 هزار میلیون ریال پیش‌بینی شده که در مرحله انتخاب پیمانکاران است.

 مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان یادآور شد: در مجموع 15 هزار و 620 میلیون ریال اعتبار برای پروژه طرح هادی در نظر گرفته شده که در سال 98 به اتمام می‌رسد.

وی اضافه کرد: طرح هادی روستای خاکو به عنوان روستای هدف گردشگری از مردادماه سال جاری آغاز شده و طرح ساماندهی آن به طور کامل انجام نشده است.

ظفری گفت: از سال 93 طرح مطالعاتی روستای خاکو آغاز شده و در سال 96 با اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیون ریال در سه فاز اجرایی شده است.

وی افزود: ساماندهی روستای خاکو در فاز اول آن قرار دارد که در سال 97 با اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیون ریال در راستای ایجاد سنگفرش، معابر، حفظ جداره‌های سنگی روستا و حفظ جداره‌های سنتی روستا با مصالح بومی انجام شده است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه