آخرین اخبار

21. آذر 1397 - 15:27   |   کد مطلب: 27370
جام جهانی او-اسپرت از امروز به میزبانی همدان آغاز و نمایندگان 15 کشور در این رویداد به میدان می‌روند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، رقابت‌های جام جهانی رشته ورزشی او-اسپرت از امروز به میزبانی مجموعه ورزشی کارگران همدان آغاز خواهد شد.

مسابقات بخش بانوان از صبح امروز آغاز شده و قرار است در حاشیه این رقابت‌ها، مجمع عمومی او-اسپرت هم در سالن کنفرانس مجموعه شهید آوینی برگزار شود.

مراسم افتتاحیه این دوره از رقابت‌ها ساعت 18:30 امروز در مجموعه ورزشی کارگران برگزار خواهد شد.

کشورهایی چون آمریکا، سوریه، افغانستان، اوگاندا، عراق، قبرس، فنلاند، هند، فیلیپین و پاکستان در این رویداد حضور خواهند داشت.

امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی شب گذشته از دبیرخانه این دوره از مسابقات بازدید و در جریان آخرین اقدامات به منظور برگزاری هرچه بهتر رویداد در همدان قرار گرفت.

آشنایی با او-اسپرت

انجمن او-اسپرت جمهوری اسلامی ایران دارای 9 سیستم مسابقه‌ای است. او-اسپرت را می‌توان در بخش‌های هنری، ساحلی، رزمی و ذهنی به شرح ذیل بیان کرد:

در بخش هنری آن عموماً معیارهای سرعتی لحاظ شده که توانایی، چابکی، انعطاف‌پذیری، عکس‌العمل و چالاکی توأم با تمرکز ورزشکاران مدنظر قرار گرفته و ورزشکار برتر در جریان یک سری جابجایی و تکنیک‌های سرعتی شناخته می‌شود.

این بخش شامل روش‌های آمادای (مهارت‌های سرعتی)، ایستاتیس (مهارت‌های نمایشی)، اسپدان (مهارت‌های تعادلی، ترکیبی)، انشان (مهارت‌های تیمی) و اوتیان (مهارت‌های ذهنی) است که در داخل سالن انجام می‌شود.

بخش ساحلی آن شامل روش کاسپین (مهارت‌های ساحلی) که ترکیبی از مچ اندازی، دو با مانع همراه با حرکات آکروباتیک و شناکردن و تیراندازی در ساحل دریا برگزار می‌شود.

بخش مبارزه‌ای آن هم به سه روش اوکسیان (نبرد آزاد) و آکسایا (نبرد ترکیبی) صورت می‌گیرد که در روی سکو و یا میدان نبرد انجام می‌شود.

آخرین بخش آن روش اهمتان (نیمه آزاد) است که قابلیت اجرا در تشک در داخل سالن، کنار ساحل دریا و فضای باز و روی برف در زمستان را دارد.

تاریخچه او-اسپرت

او-اسپرت از مخفف واژهٔ اورجینال پرشین اسپرت یعنی ورزش پارسیان اصیل آمده که در سال 1378 توسط برادران منوچهری ملی‌پوشان و قهرمانان اسبق ورزش‌های رزمی ایران و جهان در همدان پایه‌گذاری شد و در سال 1385 توسط سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، سبک او-اسپرت شناسایی و به رسمیت شناخته شد.

همچنین پس از طی فراز و نشیب‌های فراوان و توسعه این رشته ورزشی در سطوح ملی و بین‌المللی و سپری شدن هشت سال فعالیت ثمربخش آن، سرانجام عطف به دستور محمود گودرزی وزیر وقت ورزش و جوانان، کارشناسی و بررسی مجدد و با یک پله ارتقاء، تحت عنوان انجمن او-اسپرت ایران به فعالیت خود ادامه داد.

به‌ علاوه فدراسیون جهانی او-اسپرت (ووف) در 24 آذرماه سال 1384 در همدان تأسیس و سپس توسط کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران شناسایی و طی نامه شماره 174/16 مورخ 89/2/6 رسما، محمدقاسم منوچهری به عنوان بنیانگذار و دبیرکل آن به جوامع بین‌المللی ورزش و سایر کمیته‌های ملی المپیک کشورها معرفی شد.

انتهای پیام /

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه