آخرین اخبار

22. آذر 1397 - 8:25   |   کد مطلب: 27375
روستای حسین‌آباد شهرستان بهار استان همدان یکی از روستا‌های دوستدار کتاب است که توانسته ۱۰۰ نفر از کارگران مرد کارخانه قند این روستا را به کتابخوانی ترغیب کند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، برنامه های روستای حسین آباد که در راستای کتابخوان کردن مردم پیش از این، بیشتر برای بانوان و کودکان بوده، اما امسال به مردان روستا و کارگران کارخانه قند اختصاص خواهد یافت.

کارخانه قند در این روستا ظرفیتی را فراهم کرده تا در کنار برنامه های آموزشی و تفریحی ویژه بانوان و کودکان، برنامه هایی برای کارگران و کارمندان کارخانه به اجرا در آید.

به گفته مسئول این طرح، فعالیت ها در حوزه ترویج کتابخوانی و مطالعه در این روستا بیشتر مردمی بوده است و این روستا تاکنون برگزارکننده برنامه هایی، چون قصه گویی، کاردستی، آموزش قرآن، تندخوانی، جمع خوانی، بلندخوانی و مسابقات کتابخوانی برای کودکان بوده است و سعی دارد آثار و کتابهایی در زمینه فرزندپروری و روانشناسی را به بانوان روستایی ارائه کند.

همچنین اهدای بسته های فرهنگی به کارگران کارخانه و برگزاری نمایشگاه‎های مختلف در خانه بهداشت و درمانگاه و کارخانه قند نیز از جمله فعالیتهایی هستند که در این روستا شکل جدی به خود گرفته است تا با توجه به کمبود زمان و هزینه های زندگی عاملی برای طفره رفتن آقایان روستا از مطالعه وجود نداشته باشد.

عضویت رایگان کتابخانه برای کارگران کارخانه قند

مسئولان این طرح در روستا حسین آبادبا در نظر گرفتن عضویت رایگان برای کارگران امکانی را فراهم آورده اند تا افراد دسترسی راحتتری به کتابها داشته باشند و با معرفی کتابهایی که موضوعات مختلفی را در بر می گیرند و برای اغلب مردان جذابیت دارند، افراد بیشتری را به کتابخوان ترغیب کنند.

البته باید در این امر یادآور شد که توجه به کتابخوان کردن مردان روستا باعث نمیشود که برنامه ها برای بانوان و کودکان کاهش پیدا کند. از آنجا که اکثر بانوان روستا تحصیلات آکادمیک ندارند، هم میتوانند از کتاب های کتابخانه که چندان تخصصی نیستند و برای اکثر مخاطبان قابل درک است، استفاده کنند.

این کتابخانه که کتابهایش از نهاد کتابخانه های عمومی تامین میشود در حال حاضر ۱۰ هزار جلد کتاب با موضوعات متنوع دارد و تواسته از میان ۳۵۰ کارگری که در کارخانه قند مشغول به کار هستند، ۱۰۰ کارگر کارخانه را به عضویت خود در آورد.

به روز شدن کتابها

بر اساس صحبتهای مسئول طرح روستای دوستدار کتاب در حسین آباد کارخانه قند، رویه به روز کردن منابع و کتب این کتابخانه به این گونه است که با اضافه شدن هر ساله برخی کتابها به کتابخانه روستا یکسری از منابع که مخاطب ندارند از دسترس خارج میشوند و بجای آنها کتابهای جدید و پرمخاطب در قفسه ها جای داده میشوند.

در این روستای دوستدار کتاب، برای همبستگی بیشتر بر کارخانه قند تمرکز شده به طوریکه با برگزاری هر باره نمایشگاه کتاب، بیش از ۵۰ عنوان کتاب که باعث کنجکاوی بیشتر افراد میشوند، عرضه میشود.

خاطره گویی بانوان

در این روستا همچنین به مناسبت شب یلدا، هم به صورت نمادین سفره شب یلدا پهن خواهد شد و با نصب کرسی برنامه هایی، چون خاطره گویی برای بانوان و مسابقات نقاشی، کاردستی و اهدای جوایز برای کودکان برپا میشود.

انتهای پیام

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه