آخرین اخبار

22. آذر 1397 - 16:17   |   کد مطلب: 27378
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه تاکنون یک میلیارد خسارت ناشی از تخریب، از سوی بهره‌بردار معدن صبانور به خزانه دولت واریز شده، گفت: به دنبال استفاده از ظرفیت خود معدن برای مسائل اصلاحی منطقه هستیم.

به گزارش بهارانه،  روستای باباعلی یکی از روستاهای بخش صالح آباد شهرستان بهار به واسطه دارا بودن معدن سنگ آهن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. معدن سنگ آهن در سمت جنوب شرقی و در سه کیلومتری روستا قرار دارد. استخراج از این معدن از سال 70 آغاز شده و در طول سالیان گذشته اثرات زیست محیطی و تخریبی زیادی در اطراف این روستا بر جای گذاشته است.

اثرات زیست محیطی و تخریبی بالایی که این معدن داشته، منجر به ورود دادگاه و در نتیجه صدور حکم در خصوص این معدن شد؛ طی حکم صادره حدود 45 هکتار از زمین های اطراف این معدن خلع ید شده و بهره بردار محکوم به پرداخت خسارت 3 میلیارد تومانی به خزانه دولت شده است.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص معدن صبانور و اجرای درست حکم دادگاه در گفتوگو با خبرنگار نشاط شهر اظهار کرد: مشکل برخی معادن به قبل از انعقاد تفاهم نامه وزارت صمت با سازمان منابع طبیعی بر میگردد زیرا از قبل روال این گونه بود که از سوی وزارت صمت یک محدوده ای به ما داده میشد و ما نیز برای اینکه تخریب کمتری صورت بگیرد جانمایی انجام می دادیم و به این سازمان اعلام می کردیم.

اسفندیار خزائی با بیان اینکه سازمان صمت برای کل محدودهای مشخص مجوز صادر میکرد، افزود: این اقدام باعث ایجاد مشکل شده و بهره بردار هر مکانی را بدون توجه به محیط زیست تخریب میکرد و این خود باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی و تخریب منابع طبیعی زیادی میشد.

وی با اشاره به اینکه اکنون روال اینگونه نیست و مکان را اداره منابع طبیعی مشخص کرده و در پروانه بهره بردار ثبت میکند، گفت: بهره بردار تنها در محدوده ای که منابع طبیعی مشخص کرده می تواند عملیات تخریبی انجام دهد و اگر تخلفی صورت گیرد، منابع طبیعی با کمک وزارت صمت جلوی تخلف را میگیرد.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه پروانه برخی معادن قبل از این تفاهمنامه صادر شده، اضافه کرد: ما در حال تطبیق این معادن با تفاهمنامه جدید هستیم که البته کاری وقت گیر است.

وی تصریح کرد: بنا بر نتایج جلسات متعدد برای این موضوع، مقرر شد که محدوده ای که معادن، لازم دارند با محدوده تعیین شده منابع طبیعی تطبیق داده شود و برای باقی مناطقی که خارج از محدوده است و تخریب شده، خسارت گرفته شود.

خزایی با اشاره به رأی دادگاه معدن صبانور روستای باباعلی گفت: تاکنون یک میلیارد خسارت ناشی از تخریب از سوی این بهرهبردار به خزانه دولت واریز شده و نقاطی بنا بر رأی قاضی خلع ید شده و حدود 45 هکتار فریز شده است.

وی ادامه داد: محدوده این معدن طبق تفاهمنامه، تطبیق داده شده اما بخشهایی از آن دارای معارض است و پیگیریم تا معدن به خاطر اشتغالزایی و اقتصاد منطقه، بتواند به کار خود ادامه دهد.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان درتشریح این گفته که مردم این منطقه مدعی هستند بهرهبردار از مناطقی که خلع ید شده هنوز استفاده میکند، خاطرنشان کرد: این گفته درست نیست و بهره بردار مناطق مشخص شده را رعایت کرده و ما نیز نظارت مستمر داریم تا تخلفی صورت نگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا و چگونه پرداخت خسارت 3 میلیاردی دادگاه به یک میلیارد تومان کاهش یافته، گفت: مسئله از قبل سطح وسیعی را شامل میشد و آن را ناحیه بندی کردیم و هرچقدر مورد بررسی قرار گیرد به همان اندازه خسارتش محاسبه میشود و فراتر از آن هم مسائل اصلاحی و احیایی منطقه توسط خود معدن باید صورت گیرد.

خزائی یادآور شد: به دنبال استفاده از ظرفیت خود معدن برای مسائل اصلاحی هستیم و آن خسارتی گرفته شده مربوط به منطقه تخریب شده است.

گزارشی از: مرضیه کریمی رادپور

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه