آخرین اخبار

29. آذر 1397 - 10:32   |   کد مطلب: 27411
بشیریان گفت: سن مبتلایان به دیابت رو به کاهش است و دیابت نوع یک رو به گسترش است.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری برنا از همدان، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سن مبتلایان به دیابت رو به کاهش است و دیابت نوع یک رو به گسترش است.

سعید بشیریان افزود: 25 درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود خبر ندارند که این ناآگاهی موجب تشخیص دیررس و تاخیر در اقدامات درمانی و کنترل بیماری و بروز عوارض آن شده است.

وی با عنوان اینکه دیابت بار مالی زیادی به خانواده ها تحمیل می کند گفت: دیابت مهمترین علت بیماری قلبی و عروقی، نارسایی کلیوی، بروز سکته و قطع عضو است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: جدی گرفتن هشدارهای پزشک در کنار پذیرفتن بیماری، تلاش برای تغییر سبک زندگی و اصلاح تغذیه، در مدیریت و کنترل بیماری بسیار موثر است.

بشیریان اظهار داشت: مبتلا بودن حتی یک عضو خانواده به دیابت به ویژه والدین، موجب کاهش کیفیت زندگی شده و بر روی خانواده و فرد تاثیر منفی می گذارد.

** عادت ندادن کودکان به خوردن شیرینی

وی پیشگیری را نخستین گام برای جلوگیری از بروز عامل خطر دانست و افزود: پیش از شکل گرفتن رفتار کودک باید نسبت به عادات غذایی کودک از جمله عادت ندادن فرزند به خوردن شیرینی اقدام کرد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: کم تحرکی و فعالیت فیزیکی اندک از دیگر علل بروز این بیماری است در حالیکه ساعت و مدت زمان پیش بینی شده برای ورزش در مدارس اندک بوده و حتی از این زمان هم برای جبران دیگر درس ها استفاده می شود.

بشیریان اضافه کرد: باید تحرک و فعالیت های فیزیکی را افزایش داد و برای این کار از پیش دبستانی شروع کرد تا سبک زندگی صحیح از شروع اول زندگی نهادینه شود.

وی تاکید کرد: کم تحرکی در کنار تغییر ذائقه افراد و گسترش استفاده از فست فود و مواد چرب و شیرین باعث شده دیابت و سرطان در جامعه گسترش یابد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: باید برخی مواد غذایی در لیست ممنوعیت تبلیغات صدا و سیما قرار گیرد و به جای درآمد زایی از محل تبلیغ به سلامت جامعه اهمیت داده شود.

بشیریان گفت: همدان مرکز تحقیقات دیابت ندارد در حالیکه وجود این مرکز و انجام تحقیقات علمی می تواند زمینه پیشگیری و درمان را فراهم کند.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه