آخرین اخبار

19. دى 1397 - 12:14   |   کد مطلب: 27519
مرجع تقلید شیعیان در جلسه درس خارج فقه خود به تشریح وقایع قیام ۱۹ دی‌ماه مردم قم پرداخت.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله حسین نوری‌همدانی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، ضمن گرامیداشت قیام 19 دی مردم قم در سال 56  اظهار داشت: در 17 دی‌ماه سال 56 روزنامه اطلاعات مقاله‌ای از احمد رشیدی مطلق منتشر کرد، که در آن به امام راحل توهین شد، با انتشار این مقاله، در قم مدارس علمیه تعطیل و  اساتید و علما به منزل بنده آمدند که در آن سخنرانی آیه 17 از سوره رعد را قرائت کردم و در این سخنرانی امام راحل را تشبیه به آب و دشمن را تشبیه به کف روی آب کردیم که از میان رفتنی است.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه ساواک و رژیم پهلوی سعی در تضعیف مقام مرجعیت داشت، ابراز کرد: بعد از روز هفدهم دی‌ماه عده‌ای را کشته و بنده را به خلخال تبعید کردند.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه آغاز و ریشه انقلاب اسلامی از شهر مقدس قم آغاز شد، ادامه داد: شعار مرگ بر شاه در آن روزها و بعد از انتشار این مقاله شروع و مردم تظاهرات عظیمی داشتند که در آن افراد بسیاری کشته و زخمی شدند.

وی اظهار داشت: بعد از قیام مردم قم مردمان سایر شهرها من‌جمله تبریز، تهران، زنجان، کرمانشاه، اصفهان، همدان نیز قیام کردند و در برابر رژِیم پهلوی ایستادند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به تشریف‌فرمایی امام راحل بعد از تبعید به نوفل شاتو به قم خاطرنشان کرد: این روز را گرامی می‌داریم و نباید آن را فراموش کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه
پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر