آخرین اخبار

20. دى 1397 - 16:41   |   کد مطلب: 27524
رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: خیران حوزه سلامت به کانون سلامت محلات توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از ملایر حبیب‌الله موسوی‌بهار بعد از ظهر امروز در نخستین همایش تقدیر از بانوان خیر حوزه سلامت ملایر نکوداشت بانو «سکینه ترکمان سهرابی» ملقب به «فخرالحاجیه» با اشاره به جایگاه ملایر در عرصه وقف اظهار کرد: افتخار می‌‌کنیم ملایر پیشتاز عرصه خیر و سلامت در استان همدان و کشور است.

وی امور خیر را باقیات‌الصالحات دانست و با بیان اینکه ورود خیران در امور عام‌المنفعه طی سال‌های اخیر رشد بالایی داشته است تصریح کرد: امروز شاهد ورود خیران در عرصه سلامت هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه انجام امور خیر یکی از مهمترین شاخص‌های رشد جامعه است افزود: مهمترین اصل در کار خیر امور دنیوی نیست بلکه اصل کار روز حساب و رضای خداوند است.

وی با بیان اینکه در جامعه‌ای که مروت و خیرخواهی باشد رحمت خداوند نیز بر آن جاری می‌‌شود افزود: اوج این خدمت و خیرخواهی در عرصه بهداشت و درمان است که اگر خیری در این عرصه کمک کند بلافاصله آن نیت به عرصه عمل می‌‌رسد.

موسوی‌بهار کار خیر را صدقه جاریه برشمرد و افزود: تا زمانی که هر کس از کار خیر بهره‌‌مند شده و به جامعه بهره برساند سهم آن خیر محفوظ است و ثواب آن به روح خیر می‌‌رسد.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم توجه ویژه‌ای به حوزه سلامت شد بیان کرد: درخشان‌ترین بخش کارنامه دولت تدبیر و امید اجرای طرح تحول نظام سلامت و تاسیس معاونت اجتماعی در دانشگاه‌ها بوده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در کنار عرصه سلامت وجود خیران سلامت مکمل موفقیت وزارت بهداشت است تصریح کرد: با کمک خیران می‌توانیم خدمات خود را بهتر و شایسته‌تر به مردم عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه امروز در بسیاری از شاخص‌ها در حوزه سلامت کشور ما حتی از اهداف بزرگ نیز عبور کرده است گفت: امید به زندگی امروز در کشور ما به 75 سال رسیده است در حالی که تا قبل از پیروزی انقلاب در سال 57 امید به زندگی در ایران 55 سال بوده است.

موسوی‌بهار افزایش بیماری‌های قلبی ـ عروقی را یکی از مشکلات کشور برشمرد و تصریح کرد: با این وجود تعداد مراکز قلب، آنژیوگرافی و مراکز درمانی مرتبط در کشور ایجاد شده است.

وی توجه به سبک زندگی و نوع تغذیه را برای مقابله با بیماری‌های قلبی ـ عروقی بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: باید در این زمینه اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه باید خیران حوزه سلامت به کانون سلامت محلات توجه ویژه‌ای داشته باشند گفت: توجه به عرصه ورزش و به ویژه ورزش‌های همگانی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی امری مهم است که خیران سلامت باید در این حوزه ورود پیدا کنند.

وی بر کنترل مصرف، شکر، روغن و نمک به خانواده‌ها تاکید کرد و گفت: بانوان نقش موثری در تغذیه و سلامت خانواده دارند پس نیاز است برای کنترل و جلوگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی به تغذیه خانواده خود توجه کنند.

موسوی‌بهار ضمن گرامیداشت بانوی بزرگ عرصه سلامت ملایر خانم فخرالحاجیه گفت: بیمارستان فخریه ملایر از گذشته تا به امروز یکی از بهترین مراکز درمانی شهرستان ملایر بوده که مردمان زیادی به ویژه در دوران جنگ تحمیلی از خدمات آن استفاده کرده‌اند.

وی با بیان اینکه وظیفه ما زنده نگه داشتن نام و یاد بزرگان و خیران است گفت: امروز بانوان بزرگی همچون بانو فخرالحاجیه رسم و صفت مردانگی را اثبات کرده‌اند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی بیش از 7 هزار دانشجو حتی از کشورهای مختلف دارد گفت: یکی از شعب این دانشگاه دانشکده پرستاری ملایر است.

وی اضافه کرد: دانشکده پرستاری ملایر نیز بخشی از وقف موقوفات فخرالحاجیه و ادامه نیت ایشان بوده و دانشجویان رشته پرستاری در آن مشغول تحصیل هستند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه