آخرین اخبار

29. دى 1397 - 9:38   |   کد مطلب: 27567
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی همدان خبر داد:
۸۶ درصد جمعیت روستایی استان همدان تحت پوشش خدمات آبفار است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی همدان گفت: در حال حاضر ۸۶ درصد جمعیت روستایی استان همدان تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی و مابقی تحت نظارت شورای روستاها و دهیاران هستند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرنگار مهر، سید مصطفی هاشمی صبح شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به دستاوردهای شرکت آبفار طی چهار دهه گذشته گفت: در حال حاضر استان همدان نزدیک به یک میلیون و ۷۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۶۲۰ هزار نفر در روستاهای استان ساکن هستند و ساکنین روستاهای استان ۱۰ درصد بیش از میانگین کشوری است.

هاشمی با بیان اینکه، چنانچه شهر همدان از آمارجمعیتی حذف شود در ۵ شهرستان استان جمعیت روستانشین غالب بر شهر نشین غالب است، اظهارداشت: به عنوان مثال در شهرستان کبودراهنگ ۸۰ درصد جمعیت، در رزن ۷۷.۵ درصد جمعیت و در شهرستان بهاربیش از ۵۵ درصد جمعیت روستا نشین هستند.

وی افزود: منهای شهرستان همدان و ملایر که جمعیت شهری غالب بر جمعیت روستایی است، در عمده شهرستانهای استان جمعیت روستایی  بر جمعیت شهری غلبه دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه در سطح استان همدان یک هزارو ۶۲ روستا وجود دارد؛ خاطرنشان کرد: از مجموع روستاهای مذکور؛ ۷۹۵ روستا تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی است که از این از رهگذر تمامی عملیاتهای تامین، تعمییر، نگهداری و گندزدایی آب آشامیدنی بر عهده ما است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان با اذعان به اینکه در حال حاضر ۸۶ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شرکت آبفار است، عنوان کرد: تعدادی از روستاها تحت مدیریت شورای اسلامی روستا و یا دهیاران روستاها قراردارند که از همین جا تقاضا داریم اینگونه روستاها نیزتحت پوشش خدمات ما قرار گیرند تا دغدغه اصلی که بحث بهداشت آب آشامیدنی است رفع شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در حال حاضرشرکت آبفار ۱۵۳ هزار مشترک فعال در سطح استان دارد.

سید مصطفی هاشمی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به تاسیسات موجود در روستاهای تحت پوشش گفت: آب شرب دریک هزارو ۶۲ روستای دارای سکنه استان؛ از طریق ۸۸۰ حلقه چاه، قریب به ۲۲۹ دهنه چشمه و ۶۲ دهنه قنات  با ظرفیت ۳ هزارو ۸۰۰ لیترتامین می شود.

وی همچنین افزود: همچنین در سطح روستاهای استان همدان قریب به ۲ هزارو ۱۵۰ کیلومتر خطوط انتقال آب و ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر شبکه توزیع آب، ۹۶۶ باب مخزن ذخیره آب با حجم ذخیره ۱۲۱ هزار متر مکعب و قریبا به ۴۶ ایستگاه بین راهی تامین آب وجود دارد.

برخورداری بیش از ۷۶ درصد جمعیت روستایی از آب شرب بهداشتی

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۷۶ درصد جمعیت روستایی استان همدان از آب شرب بهداشتی برخوردارند، اظهار کرد: البته این به این معنا نیست که ۲۴ درصد روستاییان ازآب شرب بهداشتی محروم هستند بلکه این سطح بندی بر اساس تعریف وزارت نیرو انجام شده است.

وی توضیح داد: بر اساس تعریف وزارت نیرو؛ روستاهایی با بیش از ۸۰ درصد تاسیسات آبرسانی در سطح یک، روستاهایی با ۲۰ تا ۸۰ درصد تاسیسات آبرسانی در سطح دو و روستاهایی با کمتر از ۲۰ درصد تاسیسات آبرسانی در سطح سه تعریف شده اند.

وی در ادامه در خصوص وضعیت بهداشت آب در روستاها گفت: توجه به اصول بهداشتی آب یکی از خطوط قرمز وزارت نیرو است و به همین منظور ۹ باب آزمایشگاه در سطح ستاد و شهرستانهای استان دایر شده که این آزمایشگاهها به صورت ماهیانه به منظور سنجش آلودگی میکروبی و به صورت سالیانه به منظورسنجش آلودگی های  شیمیایی اقدام به نمونه برداری می کنند و در مجموع سالیانه چیزی در حدود هزار مورد نمونه برداری از آب های آشامیدنی روستاها انجام می شود.

وی همچنین توضیح داد: دربحث رعایت سطوح بهداشتی آب؛ دانشگاه علوم پزشکی در کنار شرکت آبفار به صورت روزانه میزان کلر باقی مانده در آب را سنجش می کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان همچنین توضیح داد:دستگاه های کلر زن به صورت اتوماتیک عملیات گندزدایی را انجام می دهند ضمن اینکه در همین مدت؛ پیشرفته ترین دستگاهها در بحث گندزدایی نظیر دستگاه الکترولیز نمک طعام نیز به کارگیری شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با دانشکده علوم پزشکی یادآور شد:بر همین اساس تفاهم نامه برنامه جامع پایش سلامت آب استان در دستور کار قرار گرفت و بر همین مبنا  در یک دوره یکساله در دو مرحله تر و خشک نمونه برداری ها انجام میشود و با این اقدامات نقشه ای از میزان سلامت آب استان تهیه خواهد شد.

فعالیت ۶۳ مجتمع آبرسانی در سطح استان

وی همچنین در خصوص مجتمع های آبرسانی توضیح داد: به منظور پایدار و مستمر کردن خدمات در روستاها ۶۳ مجمتع های آبرسانی را در سطح استان مطالعه، طراحی و بهره برداری کردیم که این مجتمع ها ۳۵۵ هزار نفر، معادل ۵۷ درصد جمعت روستایی را تحت پوشش قرار می دهند.

هاشمی توضیح داد: در حال حاضر در کل کشور کمتر از یک درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب هستند که در سطح روستاهای استان همدان نیزتاسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب عملیاتی پرهزینه ای است که در این رابطه توفیقات چندانی نداشتیم اما از میانگین کشوری جلوتر هستیم.

وی افزود: در حال حاضر در سطح دو روستای استان شبکه جمع آوری فاضلاب داریم  ضمن اینکه در ۷ روستا در مرحله احداث و اجرای شبکه هستیم و در ۴۶ روستا نیز مطالعات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلابشان انجام شده و در انتظار اجرا هستند.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه