آخرین اخبار

9. بهمن 1397 - 10:29   |   کد مطلب: 27631
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: غربالگری سرطان پروستات برای مردان بالای 50 سال در مراکز خدمات جامع سلامت در حال اجرا است.

به گزارش بهارانه، دکتر راضیه السادات میرمعینی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: آزمایش پی.اس.ای (PSA) به عنوان یک آزمایش خونی با هدف اندازه گیری مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: بالا بو دن میزان پی.اس.ای موجود در خون می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد اما مثبت بودن آزمایش اولیه به معنای مبتلا بودن به این سرطان نیست.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان افزود: عوامل دیگری در بالا رفتن این مولفه خونی تاثیر دارند بنابراین در صورت مثبت بودن آزمایش در مرحله نخست، آزمایش های تکمیلی از جمله ام.آر.آی صورت می گیرد.
دکتر میرمعینی بیان کرد: در جریان طرح غربالگری، معاینه به صورت رایگان صورت می گیرد اما برای انجام آزمایش های مورد نیاز باید هزینه ای اندک از سوی متقاضی پرداخت شود.
وی گفت: مردانی که دارای سابقه خانوادگی سرطان پروستات قبل از 65 سالگی در بستگان درجه یک یعنی پدر و برادر هستند در معرض خطر ابتلای بالاتری قرار دارند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان اظهار داشت: سرطان پروستات از سرطان های شایع در بین مردان است که به آهستگی رشد می کند و در صورت تشخیص در مراحل اولیه قابل درمان است.
دکتر میرمعینی با بیان اینکه با افزایش سن، شیوع این بیماری رشد می کند، افزود: علاوه بر سابقه خانوادگی، مولفه های با اهمیت کمتر همچون چاقی، نداشتن فعالیت بدنی و پروستاتیت در بروز این نوع سرطان موثر هستند.
وی درباره علایم سرطان پروستات بیان کرد: این نوع سرطان در مراحل اولیه بدون علامت است و بیشتر علایم این بیماری در اثر بزرگ شدن غده پروستات و تحت فشار قرار گرفتن پِیشابراه ایجاد می شود که منجر به کاهش جریان ادرار، اشکال در شروع یا تکرر ادرار می شود.
دکتر میرمعینی ادامه داد: خون در ادرار و ناتوانی جنسی در موارد پیشرفته این نوع سرطان بروز می دهد و همچنین درد لگن، مهره ها و دنده ها و در صورت گسترش سرطان فشار به اعصاب مهره ای، ضعف و بیحسی در پاها یا از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع از عوامل سرطان پرستات است.
 

انتهای پیام /

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه