آخرین اخبار

11. اسفند 1397 - 10:58   |   کد مطلب: 27809
اهالی مسکن مهر همدان در کوی گلستان، از نبود خدمات شهری گلایه‌مند بوده و خواستار رسیدگی مسئولان به این مشکل هستند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، با آغازساخت مسکن مهردرهمدان برخی ازاین واحد‌ها به دلیل اختلاف نظر بین راه و شهر‌سازی و شهرداری در دریافت خدمات شهری با مشکلاتی مواجه شدند که نمونه آن مسکن مهری است که با نام کوی گلستان یا برخی با عنوان مسکن مهر شهرک اندیشه شناخته می‌شود. به سراغ مسئولان می‌رویم تا علت این کمبود را از آن‌ها جویا شویم.

مدیر خدمات شهری شهرداری همدان درباره نبود خدمات شهری در این محدوده مسکن مهر در همدان گفت: در محدوده شهرک اندیشه مسکن مهری نداریم، شاید منظور شهروندان مسکن مهر گلستان در پشت واحد‌‌های مسکونی امید اکباتان است که اکنون خدمات شهری دریافت می‌کنند.

ارائه خدمات شهری به مسکن مهر

حسین خانجانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: واحد‌های مسکونی ساخته شده(مسکن‌مهر گلستان) هنوز توسط راه وشهر‌سازی به شهرداری همدان تحویل نشده است. باید به طور قانونی این واحد‌ها تحویل شهرداری شود تا امکان خدمات‌دهی داشته باشیم.

وی افزود: اما با وجود تحویل نشدن این واحد‌های مسکونی به شهرداری همدان، با دستور شهردار همدان خدمات‌شهری مانند رفت‌ وروب، نظافت و جمع‌ آوری زباله را در این محدوده اجرا می‌کنیم، ناوگان عمومی شهر هم خدمات‌دهی دارد.

رها شدن نخاله‌‌ها توسط مردم

مدیر خدمات شهری شهرداری همدان تصریح کرد: اگر در این محدوده شهری نخاله‌های تخلیه شده را مشاهد می‌کنید، دلیلش آن است که شهروندان به سلیقه شخصی داخل برخی واحد‌ها را بهسازی کرده و تغییر می‌دهند و به جای حمل قانونی نخاله‌های آن، این پسماند را در نقاط مختلف واحد‌های مسکونی تخلیه و رها می‌کنند.

بیشتر بخوانید

تکمیل پروژه‌های مسکن مهر در گلستان 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

عملیات ساختمانی مسکن مهر در ‌کرمان، سیرجان و زرند بیش از 82 درصد پیشرفت دارد

معاون وزیر راه: پرونده مسکن مهر نیمه نخست سال 98 بسته می‌شود

خانجانی با بیان اینکه برای جمع‌آوری زباله در این محدوده از شهر همدان 10 مخزن نصب کردیم، ابراز کرد: 4 یا 6 نفر پاکبان، افزون بر نظافت محیط روزانه، 4 تن زباله را جمع‌آوری و تحویل دستگاه پرس تعیین شده شهرداری می‌دهند. جمعیت حدودی ساکن در این محدوده 6هزار نفر است. 2 تا 3 برابر سایر نقاط شهر از این محدوده جمع‌آوری نخاله ساختمانی داریم.

هماهنگی بین شهرداری و راه و شهر‌سازی

به گزارش تسنیم، با مطلع شدن از اینکه شهرداری همدان این محدوده شهری را از راه‌ و شهر‌سازی تحویل نگرفته و دلیل آن هم اختلاف نظر درباره نبود فضا‌سازی شهری کامل در این محدوده است، نظر محمد‌حسین مرادی معاون باز‌آفرینی و مسکن شهری مدیر‌کل راه و شهر‌سازی استان را جویا شدیم که وی گفت: در سا‌ل‌های قبل، مسکن‌مهر اجاره به شرط تملیک ساخته شدند و این واحد‌های مسکونی هم این طور واگذار‌ شدند.

وی افزود: راه و شهر‌سازی با شهرداری همدان در قبال انجام برخی خدمات در این محدوده شهری همدان توافق کرده هزینه خدمات را به صورت تهاتر زمین دریافت کند تا مردم مشکلی نداشته باشند با این توافق نباید مشکلی برای ارائه خدمات توسط شهرداری وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه راه و شهر‌سازی در استان همدان تعهد تحویل 29 هزار و 800 واحد مسکن مهر در شهر‌های با جمعیت بیش از 25 هزار نفر داشته است، گفت: این تعهد تاکنون 95 درصد محقق شده است.

پایان مسکن مهر استان همدان

معاون باز‌آفرینی و مسکن شهری مدیر‌کل راه و شهر‌سازی استان افزود: برخی مسکن‌های مهر باقیمانده یا تحویل نشده توسط تعاونی‌ها باید ساخته و تحویل شود که راه و شهر‌سازی در تحویل این واحد‌ها نقشی ندارد.

مرادی تاکید کرد: نقش راه وشهر‌سازی در این واحد‌ها فقط ارایه نظر کارشناسی فنی است و نظارت بر عملکرد تعاونی‌ها و نوع ساخت واحد‌ها و محیط آن با اداره کل تعاون است. که نظارت در اختلاف بین پیمانکار و هیات مدیره یا مدیر‌عامل را انجام می‌دهد.

وی اظهار داشت: دیگر دولت روش ساخت مسکن به اسم مسکن مهر ندارد، راه‌حل جایگزین هم ساخت مسکن امید است. برای اجرای این طرح در محله‌های قدیمی کشور،12 شهر در قالب 20 طرح تعیین شده تا مسکن امید ساخته شود بعد از ساخت هم اولویت تحویل خانه‌ها با خانه‌ اولی‌ها است.

روش جدید تامین مسکن با عنوان مسکن امید

معاون باز‌آفرینی و مسکن شهری مدیر‌کل راه و شهر‌سازی استان ابراز کرد: در این حوزه در شهر همدان هم در محله جولان زمینی به مساحت 700 متر‌مربع برای ساخت 15 تا 16 واحد مسکن پیش‌بینی شده است که در مرحله انتخاب پیمانکار دارد. تفاوت این طرح با مسکن مهر این است که در بافت قدیمی واحد‌های جدید را دولت می‌سازد و تحویل مردم می‌دهد.

مرادی اظهار داشت: در این روش ساخت مردم نقشی در ساخت مسکن ندارند و همه امکانات شهری در محله‌ها با همکاری دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان شهری بروز‌رسانی و ارتقا داده می‌شود که به بهسازی بافت قدیمی شهر و افزایش امکانات موجود منجر خواهد شد.

وی گفت: ساخت این مسکن در همدان به صورت آزمونه در شهر همدان از سال بعد آغاز و با در نظرگرفتن حدودی یک سال زمان ساخت تحویل این واحد در سال 99 آغاز می‌شود.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه