آخرین اخبار

27. اسفند 1397 - 12:09   |   کد مطلب: 27903
مهدیه بهار مکانی در مرکز شهر بهار و در مجاورت میدان امام می باشد که مدتهاست از تملک آن می گذرد و در ایام خاصی همچون مراسم عزاداری دهه اول محرم و یا در دیگر زمان ها به عنوان محلی برای برپایی نمایشگاه و بازار خرید و فروش مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از گذشت مدتها هنوز هیچ اراده ای برای تعیین تکلیف آن به وجود نیامده است.

به گزارش بهارانه، گفتگویی با یکی از متولیان این مکان داشتیم و از کم و کیف چگونگی تملک و تصمیم متولیان برای آینده این مکان جویا شدیم. این فرد که مردی سالخورده و مطلع از پیشینه مهدیه بهار می باشد، در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این مکان در متراژ 560 متر مربع بوده و قبل از انقلاب به تملک درآمد تا اینکه در سال 78 به همت هیئت رزمندگان اسلام شهرستان بهار درب این مکان باز شد و برای اولین بار مراسم فاطمیه با حضور حجت الاسلام پناهیان در این مکان برگزار شد.

وی ادامه داد: در زمان نمایندگی دکتر طلایی و فرمانداری مهندس ضرابی اقدام به ساخت این مکان کردیم اما با توجه به مشکلاتی که این مکان به جهت نبود نور کافی ، نبود پارکینگ، نداشتن امکان گسترش فضا و عدم رضایت مالکان زمین های اطراف برای الحاق به مهدیه جلسه ای برای تعیین تکلیف این مکان بر گزار شد.

وی ادامه داد: در جلسه ای که با این هدف برگزار شد، حدودا 40 نفر از بزرگان شهر حضور داشتند و با توجه به مشکلات موجود تصمیم بر این شد که در شعاع 500 متری مهدیه مکان دیگری برایش در نظر گرفته شده و امکان ساخت آن مهیا شود. به این جهت زمینی در کنار مزار شهدا واقع در ضلع شرقی مزار شهدا ، جنب مسجد فاطمیه خریداری شد و سپس به شهرداری درخواستی فرستادیم مبنی بر اینکه 300 متر از زمینی که جنب آن بود به مهدیه هدیه دهند تا به آن اضافه شده و مهدیه در مکان جدید ساخته شود که در سالهای آتی تا 8000 متر امکان افزایش فضا را داشته باشد؛ اما شورای دوره چهارم به دلایلی با این درخواست موافقت نکردند و این مسئله مسکوت ماند.

متولی مهدیه بهار گفت: در دوره شهرداری مهندس رمضانی در این خصوص با وی صحبت کردیم و وی پیشنهاد جابجایی زمین های تملک شده ضلع جنوبی مزار شهدا  با زمین ضلع شرقی مزار شهدا را داد که شهرداری بتواند در آن پارکینگ تاسیس کند و توافق کردیم که 2500 متر از زمین های ضلع جنوبی مزار شهدا با زمین ضلع شرقی معاوضه شود.

وی ادامه داد: در زمین ضلع غربی مزار شهدا 2500 متر برای مهدیه، 7000 متر برای پارکینگ و 4000 متر برای فضای سبز طراحی شده است. پیشنهاد ما این بود که زمین دور میدان را بفروشیم و تبدیل به احسن کنیم و پولش را خرج ساخت مهدیه کنیم ، در جلسه ای که در دفتر امام جمعه تشکیل شد تصمیم بر این شد که زمین دور میدان فروخته شود و شهرداری نیز برای خرید زمین مهدیه دور میدان ابراز تمایل کرده است.

وی همچنین گفت: اگر این زمین ساخته شود می توان در آینده هم نماز جمعه در آن برگزار کرد، هم مراسم فاطمیه و عاشورا برگزار کرد و هم هیئت ها جمع شوند و یک مکان واحد برای مراسم خود داشته باشند، علاوه بر این کارهای فرهنگی نیز در این مکان صورت خواهد پذیرفت.

وی گفت: یکی از پیش بینی هایی که برای این مکان کرده ایم یک سالن غذاخوری در راستای هم درآمدزایی و هم خدمت به مردم است و اگر همه بزرگان موافقت کنند به زودی می توانیم کار ساخت را شروع کنیم.

مرضیه کریمی رادپور

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه