آخرین اخبار

7. فروردين 1398 - 12:20   |   کد مطلب: 27958
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان:
۵۶ درصد حجم مخزن سد اکباتان همدان پر شده است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه حجم کنونی مخزن سد اکباتان همدان ۱۹ میلیون مترمکعب است، گفت: ۵۶ درصد از حجم سد اکباتان پر است.

به گزارش بهارانه، منصور ستوده ستوده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در حال حاضر ۴ هزار و ۲۸۰ لیتر در ثانیه آب وارد مخزن سد اکباتان می‌شود و ۸۳۰ لیتر در ثانیه از سد برای مصارف شرب شهر همدان از سد خارج می‌شود.

وی حجم فعلی سد کلان ملایر را ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب اعلام کرد و افزود: ۱۰۰ درصد حجم مخزن پر بوده و در حال سرریز است و ورودی این سد اکنون ۱۷ هزار و ۷۰۸ لیتر در ثانیه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان خاطرنشان کرد: حجم سد سرابی تویسرکان ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب که ۷۷ درصد حجم مخزن پر بوده و ورودی این سد نیز ۸۱۰ لیتر در ثانیه است.

وی بیان کرد: میانگین بارش‌های سال آبی جاری تا کنون ۴۱۳ میلیمتر ثبت شده که در مدت مشابه سال گذشته ۱۷۷ میلیمتر و در بلندمدت ۲۵۵ میلیمتر بارندگی در ایستگاه‌های شرکت آب منطقه‌ای همدان ثبت شده است.

ستوده با تأکید بر اینکه بارندگی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳۳ درصد و نسبت به بلندمدت ۶۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد، یادآور شد: بیشترین میزان بارندگی در سال آبی جاری در ایستگاه وراینه در محدود مطالعاتی نهاوند با حجم ۶۳۴ میلیمتر نسبت به سال گذشته با حجم ۲۵۶ میلیمتر، ۴۰۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان همچنین در خصوص وضعیت سد کلان ملایر گفت: دریچه پایین سد کلان ملایر برای مهار آب بارش‌های جوی و پیشگیری از بروز سیلاب باز شد.

منصور ستوده گفت: با توجه به بارش‌های کم سابقه چند روز اخیر و پر بودن سد کلان ملایر دریچه‌های پایین این سد تا ۵۰ درصد باز شده و هم اکنون ۱۲ هزار لیتر در ثانیه آب از دریچه‌های تحتانی این سد خارج می‌شود.

وی افزود: سرریز این سد با ظرفیت ۴۶ میلیون متر مکعب از پاییز پارسال آغاز شده و هم اکنون در هر ثانیه ۸ هزار لیتر از این سد سر ریز می‌شود.

ستوده از نظارت و بازرسی مسیر رودخانه‌ها و جویبارهای متصل به سد هم خبر داد و گفت: در این بررسی‌ها مسیر عبور آب در رودخانه بازشده است تا از طغیان رودخانه جلوگیری شود.

ستوده با اشاره به اینکه بارش‌های امسال در شهر همدان بیشتر برف بوده است، افزود: در سد سرابی تویسرکان تاکنون ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب آب ذخیره شده است.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه