آخرین اخبار

12. فروردين 1398 - 16:23   |   کد مطلب: 27986
تداوم بارندگی و سیلابی شدن رودخانه ها در استان های غربی موجب بروز مشکلاتی برای مردم این مناطق شده بطوریکه با تشدید بارش ها و طغیان رودخانه ها وضعیت اضطراری در این مناطق حاکم شده است.

به گزارش بهارانه، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مهر؛ موج جدید بارندگی که طی روزهای اخیر وارد استان‌های غربی کشور شده است همچنان فعال است و از روز گذشته موجب بروز مشکلات عدیده ای در اکثر استان‌ها نوار غربی کشور شده است.

طبق اعلام سازمان هواشناسی بارش‌ها امروز از شدت بیشتری برخوردار خواهند بود و این سامانه به مرور استان‌های شمالی و شمال شرق را نیز در برخواهد گرفت.

هم اکنون بیشترین بارش‌ها در استان‌های لرستان، کرمانشاه و خوزستان، همدان، ایلام و کردستان روی داده است که موجب بروز خسارت‌های در بخش‌های مختلف شده است.

تخلیه ساکنان نوار ساحلی رودخانه‌ها، آبگرفتگی شدید شهرها، تعطیلی برخی از ادارات طی روز گذشته و خسارت شدید به واحدهای مسکونی و اداری و تأسیسات زیربنایی و کشته شدن یک نفر در لرستان از جمله خسارت‌های ناشی از سیلاب بوده است. برخی از خبرهای مربوط به سیلاب اخیر را می‌توانید در خبرهای زیر مرور کنید.

 

۱۵:۲۳ وضعیت بحرانی سیل در مرکز لرستان / ورود آب به منازل و قطعی آب و برق

وضعیت سیلاب در مرکز لرستان بحرانی شده و بارش‌های سیل آسا همراه با طغیان رودخانه «خرم رود» همچنان ادامه دارد.

تشدید بارش‌های سیل آسا از بامداد امروز و استمرار این بارش‌ها تاکنون وضعیت بحرانی را در خرم آباد مرکز لرستان رقم زده است.

با طغیان خرم رود، مناطق حاشیه‌ای این رودخانه و نوار ساحلی شهر به زیر آب رفته و دچار آبگرفتگی شدید شده است. ۹ منطقه از شهر خرم آباد هم اکنون در محاصره سیل قرار دارد و بخش زیادی از شهر خرم آباد شامل مناطق علوی، میدان امام خمینی (ره)، پل حاج علی اصغر خرم آبادی، کمالوند، پل ماسور، بوستان شریعتی و استانداری، مخابرات، بیمارستان شهید رحیمی، مطهری و ساختمان استانداری لرستان در محاصره سیل است.

آب در همه این مناطق وارد منازل مسکونی و مغازه‌ها شده است و در عین حال آب و برق مناطق مذکور قطع است.

دو دستگاه خودرو را سیلاب خرم رود با خود برده است و با استمرار این بارش‌ها پیش بینی می‌شود وضعیت سیلاب در مرکز لرستان بحرانی‌تر شود. اما این سیلاب وحشتناک با وضعیتی وخیم‌تر به سمت کشکان در حرکت است و کارشناسان پیش بینی کرده‌اند دبی رودخانه کشکان در پلدختر به ۵ هزار مترمکعب در ثانیه خواهد رسید.

 

۱۵:۰۲ جاده امام زاده داودجهت ایمنی و با صلاحدید ستاد بحران مسدود است

سرپرست مدیریت بحران استانداری تهران گفت: جاده امام زاده داودجهت ایمنی و با صلاحدید ستاد بحران مسدود است.

منصور درجاتی در خصوص آخرین اطلاعات از سیلاب فشم تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هم اکنون با وجود ریزش مکرر باران خطوط مواصلاتی باز است.

درجاتی با اشاره به اینکه در حال حاضر هم با بارندگی، هم ابگرفتگی و هم بهمن مواجه هستیم ولی این موارد دارای نکته نیستند و ایجاد نگرانی نمی‌کنند گفت: در همین راستا و ریزش سنگ سبب انسداد مسیر نشده و مسافران و سکنه محلی در حال تردد هستند و فقط ابگرفتگی مشاهده می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت: در کن ریزش باران به جاده آسیب‌هایی را وارد آورده که در نهایت مجبور به بستن جاده شدیم و این انسداد بر اثر سیلاب نیست و بر اثر خسارت‌های وارد شده است و با صلاحدید ستاد بحران این راه مسدود شده است لذا جاده امام زاده داوود به دلیل سلامت مسافران بسته شده است.

 

۱۵:۰۱ قطعی برق ۱۰۹ روستای استان همدان در پی بارش برف و باران

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان اینکه ۷۰ اکیپ عملیاتی در استان مشغول به فعالیت هستند، گفت: برق ۱۰۹ روستای استان همدان قطع شده است.

شیرزاد جمشیدی با اشاره به شدت بارش برف و باران در استان همدان اظهار داشت: با شروع بارندگی از ساعت ۱۰ صبح ۱۱ فروردین ماه و با توجه به فراخوانی قبلی مدیران اجرایی و کشیک، بهره‌برداران و همکاران ستادی تمام نیروها در آماده‌باش کامل بودند.

وی افزود: از ساعت ۱:۳۰ صبح امروز دوشنبه با شروع بارش برف سنگین در استان همدان تمام همکاران در ستاد و بخش‌های اجرایی و اتفاقات عملیات نسبت به برنامه‌ریزی و اعزام اکیپ‌ها برای رفع مشکلات حادث شده اقدام کردند.

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: در حال حاضر تعداد ۱۰ خط ۲۰ کیلوولت در سراسر استان قطع است که بیشترین مشکل مربوط به شهرستان‌های نهاوند و ملایر بوده و بخش‌هایی نیز مربوط به شهرستان همدان است.

وی با بیان اینکه ۷۰ اکیپ عملیاتی در سراسر استان همدان مشغول به فعالیت هستند، ادامه داد: تاکنون ۱۰۹ روستا در سطح استان دارای قطعی برق است.

 

۱۴:۴۷ حرکت سیلاب‌های لرستان به سمت خوزستان / خسارت کشاورزان پرداخت می‌شود

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سیلاب‌های لرستان در حال سرازیر شدن به سمت خوزستان هستند، گفت: به مردم خوزستان قول می‌دهیم خسارت بخش کشاورزی را جبران کنیم.

اسحاق جهانگیری ظهر امروز در جریان سفر دو روزه خود به استان خوزستان به منظور بررسی شرایط سیلاب در جمع خبرنگاران در سد دز اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های صورت گرفته در کرمانشاه، مدیریت این استان با توجه به شرایط موجود، مسلط بود و طبق پیش بینی‌های صورت گرفته، ستاد بحران کرمانشاه خود را برای بارندگی امشب تا چهارشنبه آماده کرده است.

وی با اشاره به همکاری خوب مردم کرمانشاه افزود: امیدوارم با توانمندی و آمادگی که در مدیریت کرمانشاه دیدم در این استان با مشکل جدی مواجه نشویم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سفر شب گذشته خود به استان لرستان، بیان کرد: در خرم آباد شاهد بارندگی گسترده‌ای بودیم؛ رودخانه خرم رود ارتفاع یک متری تا سطح خیابان‌ها و معابر عمومی فاصله داشت ولی با بارندگی‌های مستمر از شب گذشته تاکنون سطح آب رودخانه افزایش و وارد خیابان‌ها شده بود.

 

۱۴:۵۵ انفجار دهانه ورودی رود قره‌سو به دریای خزر توسط سپاه

معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه گفت: عملیات یگان تخریب نیروی زمینی سپاه در انفجار خطی و زنجیره‌ای در دهانه رودخانه قره سو در جنوب بندرترکمن موفق بود.

 سردار علی اکبر پورجمشیدیان اظهار کرد: در دهانه ورودی رود قره‌سو به دریای خزر توسط یگان تخریب نیروی زمینی سپاه انفجار انجام شد تا سرعت خروج آب و ورود به دریا افزایش یابد.

وی افزود: این عملیات در انفجار خطی و زنجیره‌ای در دهانه رودخانه قره سو در جنوب بندرترکمن موفق بود.

پور جمشیدیان ادامه داد: این انفجار برای لایه برداری از رسوبات و سرعت و سهولت چند برابری در ورود آب به دریای خزر انجام شده است.

وی گفت: با این انفجار حجم آب خروجی دو تا سه برابر شده است.

 

۱۴:۵۴ ناکامی بالگرد امدادی در نجات افراد گرفتار در سیل بابازید

بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز که برای نجات افراد گرفتار در سیل بابازید به پرواز درآمد، به دلیل شرایط نامساعد جوی از انجام مأموریت ناکام ماند.

بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز برای امداد و نجات ۱۵ نفر در بابازید پلدختر که در محاصره سیل هستند و به پشت بام خانه‌ها پناه برده‌اند، به پرواز درآمد اما متأسفانه به علت شرایط جوی نامساعد و باران شدید بالگرد به پایگاه برگشت.

 

۱۴:۳۸ و ضعیت سیلاب در مسیل ها و رودخانه شهر اراک تحت رصد و کنترل است

شهردار اراک گفت: وضعیت سیلاب در مسیل ها و رودخانه شهر اراک تحت رصد و کنترل است و در صورت احتمال ایجاد خطر در هر نقطه‌ای، بلافاصله اقدامات لازم انجام خواهد شد.

محمد کریم شفیعی اظهار داشت: در حال حاضر مشکل جدی در ارتباط با بارش‌ها در شهر اراک وجود ندارد و در هر نقطه که آب گرفتگی مشاهده شود، بلافاصله از سوی شهرداری برای رفع مشکل، نیروها و تجهیزات لازم به آن محل اعزام خواهند شد.

شهردار اراک افزود: از روز گذشته و آغاز مجدد بارش‌ها در شهر اراک، اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی صورت گرفته و اقدام مهم، کنترل وضعیت بند خاکی منطقه کرهرود اراک به علت سرریز این بند بود که انجام گرفت.

شفیعی بیان کرد: هم اکنون نیز وضعیت این بند خاکی رصد می‌شود و در صورتی که مجدداً شاهد احتمال سرریز و ایجاد خطر آن باشیم، بلافاصله اقدام لازم برای پمپاژ آب و جلوگیری از حادثه انجام خواهد شد.

 

۱۴:۱۳ مسدود بودن ۳ محور ارتباطی در ایلام

رئیس پلیس راه ایلام از مسدود بودن سه محور ارتباطی در ایلام خبر داد.

سرهنگ رضا همتی زاده اظهار داشت: سه محور شریانی در استان و متتهی به ایلام همچنان مسدود است.

وی افزود: این محورها شامل دره شهر - پلدختر، حمیل - ایلام و ایلام-صالح آباد است.

 

۱۴:۰۴ سیل به تهران رسید

در پی بارندگی‌های شدید که از روز گذشته در استان تهران آغاز شده است، سیلاب در فشم جاری شد.

 

۱۴:۰۰ آب ۸۰ روستای استان کرمانشاه قطع شده است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از قطعی آب در ۸۰ روستای استان خبر داد و گفت: تدابیر لازم برای آبرسانی اتخاذ شده است.

جلیل بالایی اظهار داشت: راه ارتباطی ۸۰ روستا مسدود شده است که راهداران عزیز در تلاش برای بازگشایی راه‌ها هستند.

وی افزود: برای اطمینان خاطر از سلامت مردم ۵ روستا را در روانسر تخلیه کرده‌ایم و مردم را به اردوگاه‌های اسکان اضطراری امن منتقل کرده‌ایم.

 

۱۳:۵۸ احتمال ریزش سد خاکی گنج وجود دارد / تخلیه فوری ۳ روستا

فرماندار لردگان گفت: ظرفیت سد خاکی گنج در شهرستان لردگان تکمیل شده است و احتمال ریزش و تخریب این سد وجود دارد.

برهان حسین پور آقایی با اشاره به اینکه ظرفیت سد خاکی گنج در شهرستان لردگان تکمیل شده است و احتمال ریزش و تخریب این سد وجود دارد، اظهار داشت: دستور تخلیه سه روستای پایین دست این سد صادر شده است و تخلیه این روستاها در حال انجام است.

وی بیان کرد: مکان‌های امن برای اسکان روستاییان این مناطق اختصاص یافته است.

فرماندار لردگان ادامه داد: هشدارهای لازم در منطقه به مردم روستاهای اطراف رودخانه‌ها در این شهرستان اطلاع رسانی شده است.

 

۱۳:۵۷ بخش غربی شهر پلدختر به زیر آب رفت

بخش غربی شهر پلدختر به زیر آب رفته و جریان سیلاب به شدت در حال پیش روی است.

سیل وارد شهر پلدختر شده و بخش غربی شهر پلدختر به زیر آب رفت.

مناطق رسالت ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ و کوی سازمانی‌ها، خیابان هفت تیر به زیر آب رفته است و سیلاب به سرعت در بخش‌های دیگر در حال پیش روی است.

استخر شنای امید، ورزشگاه شهید سرمالیان، ‏‬ جهاد کشاورزی و دانشکده پرستاری به زیر آب رفتند.

ارتباط با بخش غربی شهر قطع شده است و مردم‏‬ خواستار ورود نیروهای سپاه و ارتش برای امدادرسانی هستند.

 

۱۳:۴۹ ورود سیلاب به باند فرودگاه خرم‌آباد / آب در راه برج مراقبت!

مدیر فرودگاه خرم آباد، از ورود سیلاب به باند این فرودگاه خبر داد.

غلامرضا بنی صدر در گفت و گو با رسانه‌ها، گفت: در پی بارش بی سابقه باران در لرستان که از دیروز شروع شده و همچنان ادامه دارد، بلوار بهارستان در جنوب شهر خرم آباد لبریز از آب شد و جریان سیلاب با تخریب دیوار فرودگاه خرم آباد وارد باند فرودگاه و سطوح پروازی آن شد.

وی، افزود: هم اکنون سیلاب خروشان از روی باند فرودگاه در حال حرکت است و جریان شدید سیلاب به سمت ترمینال و برج مراقبت و منازل مسکونی و اداری در حال حرکت است.

 

۱۳:۵۷ خطوط ارتباطی ایلام بعد از ۱۵ ساعت وصل شد

خطوط ارتباطی تلفن همراه و ثابت بعد از ۱۵ ساعت در ایلام وصل شد.

بعد از گذشت ۱۵ ساعت از قطع تمامی خطوط ارتباطی ایلام شامل تلفن‌های همراه و ثابت و اینترنت دقایقی پیش شبکه ارتباطات ایلام به حالت عادی برگشت.

به دلیل سیلاب در سه نقطه فیبر نوری متصل به استان ایلام قطع شده بود.

 

۱۳:۱۲ تمام راه‌های ارتباطی پلدختر قطع شد

مدیرکل راهداری لرستان گفت: ارتفاع آب در پل تاریخی پلدختر به یک و نیم متر رسید و تمام محورهای ارتباطی شهری و روستایی پلدختر قطع شده است.

عباس شرفی ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به حجم بالای سیلاب و شدت بارش در حال حاضر تمام راه‌های ارتباطی پلدختر قطع شده است.

وی گفت: ارتفاع آب در پل تاریخی پلدختر در محور پلدختر - خرم آباد به یک و نیم متر رسیده است.

شرفی گفت: علاوه بر نیروهای راهداری پلدختر، تیم پشتیبانی اداره کل نیز در این شهرستان حضور دارند.

 

۱۳:۰۹ ورود سیل به شهرستان خرم‌آباد

با افزایش میزان بارندگی و پرشدن سدها سیل به داخل شهر خرم‌آباد هم رسیده و باعث بروز خسارت‌هایی به خودروها و برخی خانه‌ها و مراکز دولتی شده است.

 

۱۲:۵۲ ارتباطات ایلام با خارج استان قطع است / رفع قطعی فیبر تا ساعتی دیگر

معاون وزیر ارتباطات گفت: به دلیل وقوع سیل، ارتباطات استان ایلام با خارج استان قطع است و تا ساعتی دیگر ارتباطات به شرایط عادی بازخواهد گشت.

حمید فتاحی در توئیتی نوشت: هر ۳ مسیر فیبرنوری کشوری استان ایلام براثر وقوع سیل و رانش زمین، از بامداد امروز قطع شده است.

وی با بیان اینکه ارتباطات استان ایلام با خارج استان قطع شده است، گفت: ۲ نقطه از قطعی‌ها در زیر آب و یک نقطه قابل دسترس در حال تعمیر است.

رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تاکید کرد: تا ساعتی دیگر ارتباطات به شرایط عادی بازخواهد گشت.

 

۱۲:۴۴ پل اناری خرم‌آباد کاملاً تخریب شد

تخریب پل اناری و تشکیل زنجیره انسانی توسط آتش نشانان برای جلوگیری از هجوم اهالی بهت زده به محدوده خطر را در این ویدئو می‌بینید.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه