آخرین اخبار

16. فروردين 1398 - 14:33   |   کد مطلب: 28011
استان همدان از کاروانسراهای درون‌شهری و برون‌شهری بی‌شماری برخوردار است که امروز به یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر بدل شده است، از «تاج‌آباد» که باید از آن به عنوان لوکس‌ترین کارونسرا یاد کرد تا «فرسفج» که یکی از چهار کاروانسرای چهار ایوانی ایران است.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، وجود کاروانسراهای در داخل و خارج شهرهای همدان می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری این استان باشد؛ کاروانسراهایی که پس از قرن‌ها همچنان صلابت خود را حفظ کرده‌اند و حتی در داخل شهرها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در گذشته کاربری کاروانسرهای داخلی و بیرونی متفاوت بود، کاروانسراهای برون‌شهری که در محل عبور و مرور کاروان‌ها قرار داشتند، محلی برای استراحت مسافران بودند که بیشتر به دلیل تجارت و یا زیارت شهر و دیار خود را ترک می‌کردند؛ کاروانسراهای درون‌شهری نیز محلی برای داد و ستد و تجارت کالاها بودند.

در همدان کاروانسراهای شهری هم حکم محل داد و ستد را داشتند و هم محلی برای اقامت تاجرانی بودند که از شهرهای دیگر به دلیل رونق تجارت به همدان سفر می‌کردند و در این شهر می‌ماندند.

مهمترین کاروانسراهای بیرون شهری که امروز باقی مانده و محلی برای گردشگران نوروزی است، کاروانسرای فرسفج و تاج‌آباد است.

«کاروانسرای تاج آباد» دارای معماری فاخری است و نسبت به بقعه‌های مشابه وسعت بیشتری دارد و قطعا مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، زیرا از کمیاب‌ترین کاروانسراهاست.

کاروانسرای تاج‌آباد در روستای تاج‌آباد سفلی است، این روستا در غرب استان همدان و شهرستان بهار قرار دارد و نزدیک به جاده همدان به کرمانشاه است. کاروانسرا در بخش مرکزی روستا و  بر سر راه زائران کربلا قرار دارد. طراحی مدور و معماری زیبای آن، این امکان را به شما می‌دهد تا از عکاسی در این کاروانسرا لذت ببرید. در وسط حیاط دو چاه، اصطبل‌ها در پشت کاروانسرا، اتاق‌ها و حجرات در جلو و مشرف به صحن حیاط مرکزی قرار دارند، در قسمت شرقی درب‌های ورودی قرار دارند و دو طاق‌نمای تزئینی با درب‌های چوبی هم به حیاط محوطه باز می‌شود. 26 حجره در قسمت جلوی آن دیده می‌شود و کف حیاط از سنگ‌فرش پوشیده شده است. قوس‌های استفاده شده در این بنا جناغی است و در داخل حجرات و اصطبل‌ها طاقچه‌های متعددی دیده می‌شود.

کاروانسرای تاج‌آباد از لوکس‌ترین اقامتگاه‌ها در زمان خودش است. سه نوع آجر قرمز و ملات ساروج که ترکیب رس و آهک است، جلوه منحصر‌به‌فردی به دیوارهای آن داده‌ است. این کاروانسرا به دوره‌ قاجار برمی‌گردد و معروف به کاروانسرای شاه عباسی است. بانو «جهان قاجار» و «میرزا علی نقی» از خیرینی هستند که در ساخت این بنا نقش داشتند. این بنا در دوران صفوی از مهم‌ترین کاروانسراهای غرب ایران بوده است. در گذشته برای استراحت مسافران و خرید و فروش اجناس به‌ کار می‌رفته است. جدا از بخش رباط که مخصوص نگه‌داری احشام بوده، کاروانسرایی زیارتی به‌حساب می‌آید که زائران کربلا از آن استفاده می‌کردند.

کاروانسرای فرسفج

کاروانسرای شاه عباسی که در ۱۵ کیلومتری مسیر تویسرکان- اسدآباد و کرمانشاه و در کنار شهر فرسفج واقع شده، از مجموعه کاروانسراهایی است که در دوره شاه عباس صفوی ساخته شده است. این کاروانسرا حدود ۴ هزار مترمربع مساحت دارد و یکی از چهار کاروانسرای چهار ایوانی ایران است و طی سالیان متمادی استراحتگاه کاروان‌ها، بازرگانان و زائران بوده است.

 

این کاروانسرا با سبک معماری عهد صفوی ساخته شده و شکل کاروانسرا مستطیل چهار ایوانیه که چهار برج دایره‌ای شکل در چهار گوشه آن و سه برج نیم‌دایره در وسط اضلاع شرقی غربی و شمالی احداث شده است. در قسمت فوقانی برج‌ها چند ردیف آجر کاری کنگره‌ای کار شده و برج‌ها علاوه جنبه تزئینی محل دیده‌بانی هم بوده است. این کاروانسرا با داشتن دیوار‌های قطور و سقف‌های طاق ضربی آجری از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و اتاق‌های متعدد متصل به هم با ایوان‌ها و فرش‌انداز‌های مناسب بر استراحت مسافرن در آن ساخته شده است. در میان این کاروانسرا چشمه آبی وجود دارد که در تمام فصول سال به یک میزان آبدهی داشته و آب بسیار گوارایی از آن جاری می‌شود.

کاروانسراهای درون‌شهری

بازار شهر همدان نیز مملو از کاروانسراهای مختلفی است که همچنان کاربرد تجارتی و بازرگانی دارند و مردم برای تهیه مایحتاج خود به آن‌ها مراجعه می‌کنند. بخشی از کاروانسراها همچون میرزاکاظم، قیصریه نو( یا همان حلاج خانه)، گمرک و روحانی به فرش‌فروشان و روفوگران فرش اختصاص دارند که بین خیابان اکباتان و شهدا قرار گرفتند و بخشی دیگر همچون گلشن، شریفیه، کلیمی‌ها و ... به اجناس دیگری چون خواروبار، پارچه، ادویه و کالاهایی از این دست تعلق دارد که محل آمد و شد مردم است و همین حضور و زندگی خود به آن جنبه گردشگری بیشتری داده است.

 

در سفر به همدان بازدید از کاروانسراهای درون و برون شهری این استان را از دست ندهید.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه