آخرین اخبار

25. فروردين 1398 - 10:27   |   کد مطلب: 28057
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان:
سد اکباتان در ۱۰ سال اخیر برای ششمین بار سرریز کرده است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بابیان اینکه سد اکباتان در ۱۰ سال اخیر برای ششمین بار سرریز کرده است، گفت: حجم مخزن این سد ۳۶ میلیون متر مکعب است که در پی بارش‌های اخیر سرریز شد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرنگار مهر، سد اکباتان در ۱۰ سال اخیر برای ششمین بار سرریز کرده است؛ این سد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ میلیون مترمکعب افزایش ذخیره آب دارد که ناشی از بارش‌های خوب اخیر است.

هم اکنون ۱۵ درصد دریچه‌های سد اکباتان به منظور خروج رسوبات و گل ولای باز شده و حدود ۱۴ تا ۱۵ مترمکعب در ثانیه آب از سد خارج و وارد رودخانه پایین دست سد می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در این خصوص گفت: ورودی سد اکباتان ۱۵ مترمکعب آب در ثانیه است که یک متر مکعب در ثانیه از آب این سد برای شرب شهروندان همدان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ستوده با بیان اینکه از چند روز گذشته دریچه‌های سد اکباتان همدان باز شد، گفت: به واسطه این اقدام حدود ۱۵ مترمکعب در ثانیه آب از سد خارج می‌شود تا هم رسوبات سد تخلیه شود و هم آب بی کیفیتی که نور و اکسیژن دریافت نمی‌کند رها شود و در ازای آن آب تمیز و با کیفیت جایگزین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در خصوص خطر غرق شدگی در اطراف رودخانه پایین دست سد اکباتان هشدار داد و افزود: آبی که از سد اکباتان سرریز می‌شود از طریق رودخانه آبشینه از استان خارج می‌شود که در مسیر خود، موجب تغذیه دشت‌ها شده و وارد استان‌های مرکزی کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه ۹۶ درصد سدهای استان در حال حاضر پر شده است، گفت: حجم مخزن ۷ سد استان حدود ۱۰۷ میلیون متر مکعب بوده که حدود ۱۰۳ میلیون متر مکعب مخازن معادل ۹۶ درصد پر آب است.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه