آخرین اخبار

13. ارديبهشت 1398 - 11:33   |   کد مطلب: 28163
براساس برخی مشاهدات عینی شهروندان همدانی و برخی مشاوران املاک گویا اتباع خارجی همدان که اغلب آنها عراقی هستند، علاقمند به خرید ملک در همدان بوده و حتی در مواردی تلاش کرده‌اند به نام‌ افراد دیگر این اموال غیرمنقول را خریداری کنند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرنگار ایلنا در همدان؛ از آنجایی که همدان قرار است در محور توسعه، بر گردشگری تمرکز فراوانی داشته باشد، باید به این نکته هم توجه کرد که گردشگر خارجی ممکن است هوس کند در همدان  و یا در هر شهر دیگری ملکی هم  داشته باشد، این اتفاق چه دستاوردها و چالش‌هایی  به همراه خواهد داشت؟گزارش ایلنا را در این باره می خوانید.

برای مقدمه بد نیست یکی از قوانین مربوط به خرید ملک توسط اتباع خارجی را مرور کنیم. خرید زمین یا آپارتمان توسط اتباع خارجی در هر کشور تابع قوانینی است. در ایران هم برای این رخداد، در قالب یک آیین‌نامه قوانینی اعلام شده تحت عنوان «آیین‌نامه چگونگی تملک اموال غیر منقول توسط اتباع خارجی غیر مقیم در جمهوری اسلامی ایران؛ مصوبه هیأت وزیران در جلسه مورخ 1374.9.19» در ماده 1 این آیین‌نامه درباره چگونگی تملک اموال غیر منقول توسط اتباع خارجی غیر مقیم در جمهوری اسلامی ایران آمده: «اتباع خارجی که بدون داشتن پروانه اقامت دایمی به منظور سیاحت و استفاده ییلاقی مسافرت‌های منظم فصلی در سنوات متعدد و متوالی به ایران‌می‌نمایند هر گاه بخواهند در ایران محلی را برای سکونت شخصی خریداری نمایند باید تقاضای خود را در اظهارنامه‌ای در بر دارنده مشخصات و مدارک و ‌اسناد مربوط از طریق یکی از نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا استانداری محل وقوع ملک به همراه مدارک و‌ اسناد مربوط به وزارت امور خارجه تقدیم دارند.»

بنابراین و بر اساس این آیین‌نامه؛ امکان خرید ملک در ایران برای اتباع خارجی با لحاظ‌کردن قوانین امکان‌پذیر است. اما آیا در این قانون به موضوعات جامعه‌شناختی توجه شده است؟

این اتفاق پیش‌تر در آذربایجان غربی و گیلان  هم رخ داد. حالا برخی گزارش‌های مردمی حکایت از این دارد که برخی اتباع خارجی (عرب عراقی) در پی خرید منزل مسکونی در همدان هستند، البته که غیر از موضوعات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... باید به این توجه کرد که بازار مسکن در همدان هم نباید بیش از این متلاطم شود.

 بعید است خبر درست باشد

در همین راستا؛ حسین افشاری فرماندار همدان در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه تا به حال از سوی مراجع مختلف در مورد این موضوع چیزی نشنیده است، اظهار کرد: خیلی بعید است این خبر درست باشد. گزارشی دال بر این موضوع در شهرستان همدان نداریم.

فرماندار همدان با اشاره به اینکه برای خریداری ملک از سوی اتباع خارجی دستوراالعمل و راه‌های قانونی وجود دارد، اضافه کرد:  به محض مشاهده شدن، اطلاعات را در اختیار ما قرار دهید.

افشاری درباره آسیب‌شناسی  این اتفاق که  ممکن است  از جنبه‌های  مختلف اجتماعی قابل بحث باشد عنوان کرد: به دلیل جدیدبودن موضوع پیش‌داوری اولیه را ندارم و طبیعتاً نیاز به تمهیداتی دارد و حداقل غیر متعارف است.

برای مقابله با این اتفاق اهرم قانونی داریم

مریم روانبخش رئیس کمیسیون حقوقی و رسیدگی به شکایات شورای شهر همدان هم در همین راستا و در گفتگو با ایلنا، با بیان اینکه تا به حال چیزی دال بر وجود این موضوع نشنیده‌ام، اضافه کرد: در همدان گزارشی دال بر این موضوع نشده است؛ من خود شخصاً این مسئله را پیگیری خواهم کرد و از اداره ثبت و شهرداری نیز سوال خواهم کرد.

رئیس کمیسیون حقوقی و رسیدگی به شکایات مردمی شورای شهر همدان با اشاره به این موضوع که برای جلوگیری از این اتفاق از طریق قانون عمل خواهیم کرد، افزود: افرادی که تبعه کشور ایران نیستند نمی‌توانند ملکی خریداری کنند و ما برای مقابله با این اتفاق اهرم قانونی داریم.

روانبخش در پاسخ به این پرسش که آیا این اتفاق از منظر امنیتی، جامعه‌شناختی و... آفتی به همراه ندارد، گفت: براساس مطالعات و پژوهش‌هایی که انجام می‌شود باید نظر داد که این اتفاق‌ها رخ می‌دهد یا خیر.فعلا نظری ندارم.

راهی برای جلوگیری نداریم

در همین راستا اما ابراهیم جمالی رئیس اتحادیه املاک همدان نیز در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه تا به حال چنین چیزی نبوده است و اطلاعاتی در این مورد به او داده نشده، عنوان کرد: هرگونه فعالیت در رابطه با اتباع خارجی زیر نظر اداره اماکن باید صورت پذیرد.

رئیس اتحادیه املاک همدان با اشاره به اینکه راهی برای جلوگیری نداریم، عنوان کرد: به لحاظ اطلاع‌رسانی  ما به اعضا اعلام کرده‌ایم؛مطمئن باشید  از سوی املاک چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

وی افزود: خیلی‌ از اتباع قانونی می‌توانند در ایران فعالیت داشته باشند؛ اما ورود اتباع غیر قانونی برای هر کشوری دردسرساز است و نمی‌توان آن را انکار کرد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه