آخرین اخبار

24. ارديبهشت 1398 - 12:09   |   کد مطلب: 28230
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۷ هزار خانوار تحت پوشش این صندوق قرار دارند، از شناسایی ۷۱ هزار نفر فاقد بیمه در روستاهای استان خبر داد.

به گزارش بهارانه، مهدی سماواتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: جامعه هدف جدید اضافه شده به صندوق بیمه اجتماعی شامل کشاورزان شهرنشین، رانندگان شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، زنان سرپرست خانوار، مددجویان کمیته امداد و ساکنان شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر هستند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته با کمک سازمان هدفمندی یارانه‌‎ها افراد فاقد بیمه در روستاها شناسایی شده به طوریکه ۷۱ هزار نفر در استان همدان مورد شناسایی قرار گرفته و باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

وی با اشاره به فعالیت ۴۷ کارگزاری در استان همدان، خاطرنشان کرد: در سال گذشته طرح افزایش کمیت و کیفیت کارگزاری‌ها انجام گرفت و تصمیم بر این شد که کارگزاری‌ها نسبت به جمعیت در بخش‌ها پراکنده باشند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان افزود: در حال حاضر ۹۷ هزار خانوار تحت پوشش بیمه قرار دارند که از این تعداد ۹۸۸۰ نفر راننده شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، ۱۹۵۳ نفر زنان سرپرست خانوار، ۶۹ هزار و ۵۳۳ نفر روستایی، ۳۴۸۹ نفر ساکنان شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، ۳۶۶۲ نفر عشایر، ۶۲۱۳ نفر کشاورزان شهری و ۲۲۰۹ نفر از مددجویان کمیته امداد در این صندوق عضو هستند.

سماواتی ادامه داد: در حال حاضر ۲۷۳ مستمری بگیر از کار افتاده، ۱۱۴۹ نفر مستمری بگیر بازنشسته و ۲۱۱۸ نفر مستمری بگیر فوتی در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان عضویت دارند.

وی با اشاره به مزایای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، یادآور شد: در سال ۹۶ مصوبه‌ای در مجلس تصویب شد که افراد با ۱۰ سال سابقه و ۷۰ سال سن بازنشسته شوند و طبق قانون قرار شده هر سال یک سال از این سن کم و به سابقه افراد اضافه شود.

وی بهره‌مندی از مزایای صندوق با داشتن یک سال سابقه برای از کار افتادگی را از دیگر مزایای این صندوق دانست و گفت: همچنین بازماندگان افراد متوفی با داشتن یکسال سابقه به نسبت پرداختی، از مزایای این صندوق بهره‌مند خواهند شد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان تأکید کرد: در پایان سال گذشته در شهرستان همدان ۲۱۰۰ نفر، کبودراهنگ ۱۵۵۰ نفر، نهاوند ۱۱۱۵ نفر، در رزن ۱۱۲۱ نفر و ملایر ۱۰۸۲ نفر تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان قرار گرفتند.

سماواتی افزود: همچنین در شهرستان بهار ۸۵۱ نفر، اسدآباد ۶۹۹ نفر، تویسرکان ۶۷۲ نفر و فامنین ۴۳۵ نفر عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان عضو شدند.

وی با بیان اینکه بخش مرکزی همدان، کبودراهنگ و بخش مرکزی نهاوند ۳ بخش اول استان به لحاظ افراد جذب شده در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هستند، عنوان کرد: در بخش مرکزی نهاوند ۱۸۱۷ نفر، کبودراهنگ ۱۰۹۵ نفر و در نهاوند ۷۴۴ نفر تحت پوشش این صندوق قرار گرفتند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان با اشاره به طرح ده‌گردی، خاطرنشان کرد: براساس این طرح تمامی کارگزاران صندوق ملزم به حضور در روستاها شده‌اند.

وی تأکید کرد: تا سال ۹۲؛ ۳۹ هزار و ۵۰۰ نفر عضو صندوق بیمه روستاییان بودند درحالیکه این میزان تا ابتدای سال ۹۸ به ۵۷ هزار نفر رسید و در حال حاضر درمجموع ۹۷ هزار نفر تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر استان قرار دارند.

سماواتی با بیان اینکه در سال گذشته درصد جذب روستاییان در صندوق بیمه استان ۷۹ درصد بوده است، اظهار کرد: در سال گذشته سهمیه استان همدان در جذب روستاییان ۱۲ هزار نفر بوده که ۹۷۰۰ نفر را جذب کرده و رتبه سوم کشور را کسب کردیم.

وی با اشاره به اینکه سهمیه استان در سالجاری ۱۵ هزار نفر در نظر گرفته شده است، افزود: از ابتدای اردیبهشت ۷۵۴ نفر در صندوق بیمه روستاییان استان عضو شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳۰ نفر افزایش داشته است.

وی جذب افراد فاقد بیمه را از اقدامات مهم سالجاری این صندوق دانست و افزود: از معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مجوزی گرفته شده تا تمام بهورزان روستاها با صندوق بیمه روستاییان در شناسایی افراد فاقد بیمه کمک کنند.

سماواتی از معافیت پرداخت حق بیمه برای افراد خسارت دیده در سیل اخیر خبر داد و تصریح کرد: با شورای عالی رفاه رایزنی شده تا با تأیید مدیریت بحران استان افرادی که دچار مخاطره شدند حق بیمه پرداخت نکنند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان آموزش ماهانه کارگزاران، برگزاری همایش کارگزاران و حضور در مناسبت‌های مختلف روستاها را از جمله اقدامات صندوق بیمه روستاییان و عشایر استان در سالجاری دانست.

وی با تأکید براینکه تمامی امور صندوق به صورت الکترونیک انجام می‌شود، گفت: هیچ کاری در صندوق بیمه روستاییان به صورت دستی انجام نمی‌شود و تمام گپ‌های سیستم بسته شده است.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه