آخرین اخبار

24. ارديبهشت 1398 - 19:49   |   کد مطلب: 28231
شــناخت علل و عوامل طــلاق مى تواند در برنامه ريزى جهت مشــاوره هاى قبل از ازدواج و پيشگيرى از طلاق به كار گرفته شود

به گزارش بهارانه، سلطانی در گفتگو با خبرنگار نشاط شهر گفت: شــناخت علل و عوامل طــلاق مى تواند در برنامه ريزى جهت مشــاوره هاى قبل از ازدواج و پيشگيرى از طلاق به كار گرفته شود

آمار طلاق در كشور روز به روز رو به افزايش است و اين معضل بزرگ اجتماعى در هيچ زمانى مانند عصر حاضر، خطر انحلال كانون خانواده و آثار ســوء ناشــى از آن را به دنبال نداشته است. چرا كه اگر جامعه اى ً بســوى افزايش طلاق پيش برود، حتما در آستانه بحران قرار مى گيرد.

اما چگونه اســت زوجى كه روزى با عشــق و تمايل فراوان با يكديگر ازدواج كرده اند، در زندگى مشــترك به نقطه اى مى رســند كه جدايى از هم را تنها علاج مشــكل خود مى يابند؟

سردی روابط زوجین علل مختلفی دارد که برخی از آنها با تغییر شرایط محیطی دچار تحول میشود،

امین سلطانی کارشناس حقوق وخانواده گفت:

شــناخت علل و عوامل طــلاق مى تواند در برنامه ريزى جهت مشــاوره هاى قبل از ازدواج و پيشگيرى از طلاق به كار گرفته شود، طلاق با تمام كم و كاســتى هايش، مهمترين تهديد عليه بنيان خانواده به شــمار مى رود و شناخت عوامل مؤثر و متأثر از آن از اولويت هاى بهداشــت روان به شــمار مى رود. طلاق اگرچه به چاره سازى يــك ازدواج اشــتباه يا حفظ بقايايى يك خانواده از هم پاشــيده، پــا در ميان مى گذارد؛ اما چــون طوفانى آشــيانه كــودكان را در هم مى كوبد، قامت زن را مى شــكند و مرد را به زانو در مــى آورد،

سلطانی در خصوص بحرانی بودن آمار طلاق در جامعه گفت : قطعا این موضوع یک فاجعه بزرگ برای جامعه است که اثرات آن به طور حتم در آینده نزدیک گریبانگیر جامعه و کشورمان را خواهد گرفت منجمله فرزندان طلاق و حجم زیاد پرونده ها در محاکم و شوراهای حل اختلاف ،در گیری افراد وخانواده ها است که به تبع آن اتلاف هزاران ساعت وقت طرفین در دادگاه ها و انباشت پرونده ها در داداگاه است.

امین سلطانی در باب توضیح اینکه چراهمراه واژه طلاق نام بحران هم برده می شود افزود:با افزایش آمار جامعه به سوی پسرفت پیش می رود همچنین کشمکش بین خانواده ها زیاد شده و در نتیجه شاهد افزایش فرزندان طلاق خواهیم بود که خود شروع تحولات جدیدی است.

سلطانی در مورد اینکه خانوادها چرا در امور فرزندانشان پس از ازدواج دخالت می کنند گفت: البته هیچ یک از خانواده ها اسم این کار را دخالت نمی دانند واظهار نظردارند که نصیحت و از سر دلسوزی است در حالیکه اکثر این بحثها دخالت است که اگر جوانان به خانواده خو وابسته باشند وهمسر خود را در اولویت بعدی قرار دهند قطعا کار به مشاجره و در آخر به دادگاه کیده خواهد شد

امین سلطانی افزود : اطرافيان بايد بدانند كه نبايد بدون اجازه زن و مرد جوان، وارد حريم زندگى آنها شوند. اگر يك مادر، پسرش را براى مرد بودن و شوهر بودن، درست تربيت كرده باشد، ديگر نبايد بعد از ازدواج در زندگى او دخالت كند. پدر و مادر بايد فكر كنند كه پسرش بعد از ازدواج وظايف ديگرى هم دارد. همچنين زن بايد فكر كند كه پدر و مادر شــوهرش نهالى را بزرگ كرده و آن را به ميوه دهى رسانده است و بايد از او تقدير كند. دخالت هاى بى جا در زندگى زوجين از ســوى فاميل هر دو طرف (مرد يا زن) ناپســند و غلط است؛ ولى دلسوزى هاى صادقانه و اظهارنظرهاى دلسوزانه و از سر صدق و خيرخواهى ـ نه دو به همزنى و انتقام گيرى و تلافى كردن و لازم و كارساز است و خلأ كمبود تجربه را در زندگى هاى مشتركى كه تازه پاگرفته اند، پر مى كند.

این کارشناس حقوق خانواده گفت:امروزه روابط موازی در زندگی های مشترک زیاد شده است وخیلی از زوج ها به یک دیگر خیانت می کنند در این تقسیم بندی روبط های نامشروع جزء عوامل دسته چندم قید شده است که در گذشته این بحث منتفی بوده اگر هم بوده خیلی کم اتفاق می افتاد متاسفانه در حال حاضر با ورود لایک، کامنت، شیر، فوروارد و... به ندگی های امروزی جای انرژی مثبت، ارتباطات رو در رو، همچون دوست داشتن و احساسات درونی و بیرونی واقعی که زوجین را به هم نزدیک میکند، گرفته است وبا ورود ماهواره وشبکه های اجتماعی به حریم زندگی افراد و رواج پیدا کردن رابطه ها در فضای مجازی وعادی شدن رابطه نامحرم با یکدیگر تبعات آن سرد شدن روابط عاطفی وبه عبارتی طلاق عاطفی در بین خانواده ها اتفاق می افتد که دو حالت دارد یا زندگی به همین منوال می گذرد یازوجین از هم طلاق می گیرند

امین سلطانی در پاسخ سوال خبر نگار ماکه پرسیده شده بود وقت نداشتن حتی همسر باعث سست شدن بنیان زندگی و افزایش احتمال از هم پاشیدگی زندگی مشترک میشود و شبکههای مجازی در این بی توجهی ها چقدر اثر گذاربوده و راهکار پیشگیری از آسیبهای شبکه اجتماعی مجازی چست؟

گفت:

باید مهارتهای ارتباطی را افزایش داده و به تدریج در استفاده از شبکههای مجازی را تغییراتی انجام شود وهمچنین روزها و زمان استفاده از این شبکهها را مشخص و محدود کرده و فعالیتهای مثبت از قبیل صله ارحام، گذراندن اوقات فراغت با خانواده را جایگزین استفاده بی مورد از شبکه های اجتماعی نمود.

امین سلطانی کارشناس حقوق خانواده گفت: يكىاز فرامين اســلام در جهت محدود كردن طلاق و جلوگيرى از وقوع آن كه متأسفانه در جوامع اسلامى فراموش شده استلزوم رجوع اختلافات زناشويى به حكميت است. اين حكم ها بايد از بين خويشاوندان طرفين و نزديكان آنها باشند، تا دامنه اختلافات به خارج از محيط خانواده كشــانده نشود؛ زيرا اختلافات خانوادگى، همين كه از حدود خانواده تجاوز كرد، باعث مى شــود، زن و مرد اعتماد قبلى را از دســت داده و محبت و دوســتى كه لازمه زندگى زناشــويى است، از بين برود. به همين جهت، خداوند در قرآن كريم مى فرمايد:

وَ إِنْ خِفْتُمْ شِقاقَ بَيْنِهِما فَابْعَثُوا حَکَماً مِنْ أَهْلِهِ وَ حَکَماً مِنْ أَهْلِها إِنْ يُريدا إِصْلاحاً يُوَفِّقِ اللَّهُ بَيْنَهُما (نساء35)

آيــه مذكور، اهميــت اصلاح و جلوگيرى از جدايى و اختــلاف را با نكته اى بس لطيف يادآور شده است و مى فرمايد: خداوند توفيق خود را شامل حال داورانى خواهد كرد كه قصد اصلاح داشته باشند.

گزارش: حمید پناهی

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه