آخرین اخبار

24. ارديبهشت 1398 - 20:05   |   کد مطلب: 28233
ممکن است در کیفیت حجاب اختلاف نظری وجود داشته باشد ولی در اصل حجاب اختلافی دیده نمی شود.

به گزارش بهارانه، در روزهای اخیر در پی اتفاقات دانشگاه تهران، بحث حجاب اجباری مجددا نقل محافل، کانال ها، گروه ها و بطور کلی فضای مجازی شده و با اظهار نظرهای عاری از مبنا و استدلال شرعی و قانونی موجبات انحراف فکری و اعتقادی جوانان فراهم گردیده است، قبل از ورود به بحث لازم است تذکر داده شود که موضوع حجاب نباید سیاسی دیده شود. چون مسئله حجاب قبل از اینکه یک موضوع سیاسی و حکومتی باشد یک موضوع عقیدتی و دینی است.
خلط مبحث در این مسئله موجب انحراف از واقعیت و حقیقت یک بحث مبنایی است که مستلزم استلال و منطق است. تنزل یک مبحث مبنایی و استلالی به یک بگو مگوی کوچه و خیابان با هیچ منطقی سازگار نیست. احکام اسلامی مانند سایر ادیان و عقاید عبارت از مجموعه ای از اصول و قواعدی که از طرف خداوند به پیامبر اسلام ابلاغ شده و پس از آن از سوی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مورد تبیین و تفسیر قرار گرفته اند.
 پس از ائمه (ع) نیز دانشمندان اسلامی و فقهای عظام مقررات و قوانین دینی را مورد بحث قرار داده و به عنوان احکام اسلامی بیان کرده اند. آنچه که در این مقاله دارای اهمیت است موضوع اختلاف نظر فقه های اسلامی در برخی از احکام دینی است که در جای خود با شیوها و راهکار های اصولی به رفع تعارضات و حل اختلافات همت گمارده شده است. لکن برخی از مسائل مانند حجاب مورد اتفاق نظر فقه های اسلامی است و در اصل حجاب هیچیک از علمای اسلامی نظر مخالفی ندارند.
هر چند ممکن است در کیفیت حجاب اختلاف نظری وجود داشته باشد ولی در اصل حجاب اختلافی دیده نمی شود. متاسفانه کسانی که اجباری بودن حجاب را نفی می کنند در حقیقت «اصل حجاب» را مورد انکار قرار می دهند. بدیهی است مسئله حجاب نیز مانند سایر احکام اسلامی در حیطه یکی از احکام تکلیفی مانند ۱_وجوب ۲_ حرمت ۳_ استحباب ۴_ کراهت قرار می گیرد.
 آیا واژه «وجوب» غیر از اجبار و الزام چه معنایی می تواند داشته باشد. آیا احکامی مانند نماز، روزه، حج، جهاد، خمس، زکات، تولی و تبری، امر به معروف و نهی از منکر احکام اختیاری محسوب می شوند؟
 آیا موارد ذکر شده از احکام اسلامی الزامی نیستند؟ بدون هیچ شک و تردیدی «واجب و حرام» معادل« اجبار و الزام» است. با این وصف رعایت حجاب واجب و عدم رعایت آن حرام است. به عبارت دیگر کشف حجاب از دیدگاه اسلامی حرام است. مضاف بر اینکه قانونگذار صرفا به حرمت شرعی اکتفا نکرده و در قانون تعزیرات ۱۳۷۵ کشف حجاب را جرم انگاری کرده است. در این خصوص تبصره ماده    ۶۳۸ مقرر می دارد.« زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای‌ نقدی محکوم خواهند شد» حال سوال این است که با حکم شرعی و قانونی چنین آشکار، معترضین بر چه اساس و مبنایی حجاب «واجب» «اجباری» را نفی می کنند.؟
نگارش
 علی محبی وکیل پایه یک دادگستری

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه