آخرین اخبار

25. ارديبهشت 1398 - 10:36   |   کد مطلب: 28234
در عصر کنونی که بیشتر مردم دچار کم تحرکی هستند همگانی شدن ورزش ضرورتی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود که در این راستا همکاری ادارات همدان در برگزاری همایش‌های پیاده روی ضروری است.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری مهر اهمیت ورزش در زندگی ماشینی و آپارتمانی که امروزه اکثر ما را درگیر خود کرده بر کسی پوشیده نیست اما مشکلات و دغدغه‌های متعدد و مشکلات معیشتی و چند شیفته کار کردن باعث شده وقت لازم برای انجام ورزش حرفه‌ای و رفتن به باشگاه‌ها برای بسیاری از خانواده‌ها مقدور نباشد.

اما در این میان در دسترس ترین، راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ورزش برای تمام سنین و اقشار جامعه پیاده‌روی است که می‌تواند تأثیر معجزه‌آسایی بر سلامتی جسم و روح فرد داشته باشد و کمی وی را از دنیای ماشینی امروزی دور کند.

پیاده‌روی یک فعالیت ورزشی فوق‌العاده برای تسریع کاهش وزن و افزایش تناسب‌اندام است که فشار چندانی نیز به بدن وارد نمی‌کند کمااینکه رایگان است و آن را می‌توان در هرجایی انجام داد.

پیاده‌روی تأثیرات بی‌نظیری بر جسم دارد به طوری که می‌توان به نتایجی چون تقویت قلب، کمک به کاهش وزن، تنظیم فشارخون، مبارزه با سرطان، بهبود گردش خون، کاهش خطر دیابت، استحکام استخوان، تقویت ماهیچه‌ها، بهبود هضم و گوارش و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد که به بهبود بیشتر سلامت بدن و تناسب‌اندام کمک می‌کند.

برگزاری همایش‌های پیاده‌روی در استان‌های کشور

یکی از اقدامات فدراسیون ورزش‌های همگانی در راستای گسترش ورزش همگانی توجه به برگزاری همایش‌های پیاده‌روی در استان‌ها بوده که در این راه با تعامل با صداوسیما برنامه صبح و نشاط هر هفته یک همایش پیاده‌روی دریکی از شهرهای کشورمان به‌صورت پخش مستقیم از شبکه سوم سیما به نمایش درمی‌آورد.

اما در این راه بزرگ به نظر می‌رسد تنها تلاش‌های فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور کافی نباشد و در تک‌تک استان‌های کشورمان علاوه به هیئت‌های ورزش‌های همگانی هر استان باید سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها به برگزاری هرچه بیشتر و باکیفیت‌تر همایش‌های پیاده‌روی کمک کنند.

به‌طور مثال ادارات آب، برق، گاز و ادارات مختلف دیگری مانند اوقاف، کمیته امداد، اداره فرهنگ و ارشاد، علوم پزشکی و سایر ادارات و دستگاه‌های مختلف در یک روز مختلف و یا در روز و هفته‌ای که به نام آن‌ها نام‌گذاری شده اقدام به برگزاری یک همایش پیاده‌روی با همکاری دستگاه ورزش استان و هیئت ورزش‌های همگانی کنند تا به این شکل به نشاط و شادابی در کنار گسترش ورزش همگانی و سلامت جسم آحاد مردم جامعه کمک کنند.

در استان همدان نیز در سال‌های گذشته با تلاش هیئت ورزش‌های همگانی همایش‌های پیاده‌روی متعددی در شهرهای مختلف استان برگزارشده و چندی پیش نیز در اقدام قابل‌تحسین سپاه ناحیه همدان با کمک مشارکت دستگاه ورزش و هیئت ورزش‌های همگانی استان صورت گرفت همایش پیاده‌روی نسل ظهور ویژه بانوان برگزار شد.

همچنین هرساله نیز به مناسبت هفته نیروی انتظامی شاهد برگزاری همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی در همدان هستیم اما می‌طلبد دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف استان به ویژه شهرداری که در تمام دنیا بار اصلی ورزش همگانی را به دوش می‌کشند در این راه وارد شوند و اقدام به برگزاری همایش‌های بزرگ پیاده‌روی کنند.

ادارات در زمینه برگزاری همایش‌های پیاده‌روی مشارکت کنند

رئیس ورزش‌های همگانی استان همدان در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زندگی ماشینی امروز و مخاطره سلامتی افراد جامعه اظهار داشت: برگزاری همایش‌های پیاده‌روی بهترین راه برای ترویج ورزش همگانی و تندرستی در بین مردم جامعه در شرایط زندگی ماشینی امروز است.

هادی سبزواری افزود: برگزاری همایش‌های پیاده‌روی خانوادگی اثرگذاری چشمگیری در راستای فرهنگ‌سازی ورزش در بین اعضای خانواده‌ها ایجاد کرده است.

وی با اشاره به حمایت مدیران شهرستان‌ها در برگزاری همایش‌های پیاده‌روی گفت: انتظار می‌رود در شهرستان‌ها با همکاری و حمایت ارگان‌های مختلف بتوانیم شاهد برگزاری باشکوه‌تر همایش‌های پیاده‌روی خانوادگی باشیم.

سبزواری خاطرنشان کرد: تمامی دستگاه‌ها می‌توانند در زمینه برگزاری همایش‌ها مشارکت کنند همچنین تمام مدیران استان که می‌توانند در زمینه ورزش همگانی فعالیت کنند باید به این موضوع ورود پیدا کنند تا با مشارکت این دستگاه‌ها شورونشاط اجتماعی بیشتری در سطح استان ایجاد شود.

همایش‌های پیاده‌روی ارزان‌ترین و در دسترس ترین نوع ورزش هستند

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه بحث ورزش همگانی در استان‌ها و شهرستان‌ها با محوریت هیئت ورزش‌های همگانی در حال انجام است، اظهار داشت: در قالب استان‌ها نیز استان همدان یکی از فعال‌ترین هیئت‌های ورزشی کشور را در بخش ورزش‌های همگانی داراست کمااینکه در بحث همایش‌های پیاده‌روی که چندی پیش به مناسب نیمه شعبان در همدان برگزار شد و سپاه ناحیه همدان در این زمینه ورود پیدا کرد ما هم در حد بضاعت و توانمان کمک کردیم.

محسن جهانشیر افزود: در همایش پیاده‌روی نسل ظهور هیئت ورزش‌های همگانی به‌عنوان مجری کار ورود پیدا کرد و مابقی هیئت‌ها و ورزشکاران پای‌کار آمدند و یک برنامه بسیار خوب انجام شد اما در راستای اجرای بهتر این برنامه‌ها هرچه دستگاه‌های اجرایی استان ورود پیدا کنند هیئت ورزش‌های همگانی آمادگی دارد که این همایش‌ها را برگزار کند.

وی بابیان اینکه نیازی نیست دستگاه‌ها خود برگزارکننده باشند، گفت: یک دستگاه ورود پیدا کند هدایای همایش را پرداخت کند و یک دستگاه مشارکت‌های تبلیغاتی را انجام دهد چراکه این یک کار جمعی که هرچه قدر هم بیشتر شود مردم بیشتر به ورزش همگانی سوق پیدا می‌کنند.

جهانشیر خاطرنشان کرد: پیاده‌روی‌ها ارزان‌ترین و در دسترس ترین نوع ورزش هستند که با حداقل امکانات و با همین لباس‌ها و کفش‌های معمولی و مسیر معمولی که همیشه می‌پوشیم قابل‌اجرا است.

ادارات همدان برگزاری همایش پیاده روی را جدی تر بگیرند

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان بابیان اینکه بهترین راهکار برای اینکه ما بتوانیم ورزش همگانی را گسترش دهیم همین همایش‌های پیاده‌روی است، بیان کرد: امیدواریم همه دستگاه‌ها ورود پیدا کنند و ما از همین‌جا همه دستگاه‌های استان را دعوت می‌کنیم که در برگزاری همایش‌های پیاده‌روی و گسترش ورزش همگانی مشارکت کنند.

وی عنوان کرد: هیئت ورزش‌های همگانی استان و ما هم در حد توان و بضاعت هر کمکی از دستمان بربیاید انجام خواهیم داد.

کارشناس ورزشی استان همدان نیز بابیان اینکه پیاده‌روی فواید بسیار زیادی دارد و می‌تواند تأثیرات بسزایی روی زندگی اجتماعی و سلامت بدن ما بگذارد، گفت: یکی از دلایل اصلی بیماری‌های قلبی و عروقی به خصوص در بزرگ‌سالان بی‌تحرکی بوده که با تنها ۴ ساعت پیاده‌روی در هفته می‌توان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای این خطر را کاهش داد.

علیرضا پوربخش خاطرنشان کرد: پیاده‌روی می‌تواند به تقویت و قوی‌تر کردن ماهیچه‌ها و به جلوگیری از دست دادن ماهیچه کمک کند.

پوربخش با توصیه به سیاست‌گذاران امر ورزش گفت: همه ما به این امر واقف هستیم که برگزاری همایش‌های بزرگ پیاده‌روی شاید کمتر هزینه را بر دوش ورزش کشور بگذارد که قطعاً هم همین‌گونه است اما در کنار آن شاهد خواهیم بود هزینه‌های بسیاری همچون هزینه‌های درمان از دوش کشور برداشته خواهد شد.

این کارشناس ورزشی افزود: امیدواریم نه‌تنها وزارت ورزش به‌عنوان متولی اصلی گسترش ورزش بلکه همه ارگان‌ها، نهادها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی در امر گسترش ورزش پیاده‌روی پای‌کار بیایند.

در پایان گفتنی است، در ابتدای سال ۹۸ شاهد اقدام خوبی از طرف سپاه ناحیه همدان بودیم که یک همایش بزرگ پیاده‌روی را ویژه بانوان همدانی برگزار کرد و به گفته فرمانده سپاه ناحیه همدان تا پایان سال نیز دو همایش پیاده‌روی دیگر ویژه آقایان و خانوادگی برگزار خواهند کرد اما امیدواریم در کنار این اقدام خوب سایر دستگاه‌های استان و شهرداری نیز ورود پیدا کنند و در این راه به کمک دستگاه ورزش استان و هیئت ورزش‌های همگانی بروند.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه