آخرین اخبار

25. ارديبهشت 1398 - 12:15   |   کد مطلب: 28237
پیگیری برنامه‌های حافظه جهانی در استان، اجرای طرح «مکتب و مهتاب»، پیگیری احداث مجتمع تاریخ پژوهی غرب کشور

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری همسو نیوز مهرداد نادری فر صبح چهارشنبه در جمع فعالان اسنادی و کارکنان مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در همدان بابیان اینکه از سال ۱۳۷۱ که اولین مدیریت منطقه‌ای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در همدان افتتاح شد تا به امروز برنامه‌های بسیار خوب و اثر بخشی در حوزه حفظ میراث مستند از سوی این مدیریت اجرا شده است، گفت: برنامه‌ها در چند سال اخیر با ارتقا ی سطح کیفی و کمی قابل توجهی همراه بوده است.

وی اظهار داشت: همدان مدعی پایتختی تاریخ و تمدن ایران زمین است و با تلاش کارکنان این مدیریت در ثبت اسناد و کتب خطی و تاریخی اثبات این ادعا بیش از پیش میسر و ممکن است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان افزود: پیگیری برنامه‌های حافظه جهانی در استان، اجرای طرح «مکتب و مهتاب»، پیگیری احداث مجتمع تاریخ پژوهی غرب کشور، برگزاری جلسات منظم و مستمر کمیته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس، برگزاری نمایشگاه‌های ملی و محلی نظیر هفته تاریخ محلی همدان در کتابخانه ملی، برگزاری کارگاه‌های متعدد آموزشی از قبیل تدوین تاریخ شفاهی دستگاه‌های اجرایی و انتشار چندین عنوان کتاب تاریخ شفاهی از جمله فعالیت‌های این مدیریت است که به جای تقدیر و تشکر دارد.

وی ابراز امیدواری کرد: مشکل کوچک بودن فضای اداری این مدیریت به زودی و با همکاری دستگاه‌های مربوطه رفع و فضای مناسبی در اختیار این مدیریت قرار گیرد تا بیش از پیش در خدمت محققان و تاریخ پژوهان باشند و اسناد ملی و هویتی منطقه غرب کشور به خصوص همدان را ثبت و ضبط کنند.

نادری فر با بیان اینکه حجم کار تخصصی و محتوایی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی بسیار بالاست، گفت: کارکنان این سازمان سربازان گمنام عرصه فرهنگ و تاریخ پژوهی هستند.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نیز با ارائه گزارش عملکرد مدیریت در سال‌های اخیر و مقایسه آن با عملکرد سایر استان‌ها افزود: استان همدان در بسیاری از شاخص‌های ارزیابی عملکرد دارای رتبه‌های برتر و از استان‌های موفق سازمان به شمار می‌رود.

علیرضا تکلو اضافه کرد: البته تا حد مطلوب فاصله داریم و باید همه همکاران مرکز نهایت تلاش خود را به کار ببندند.

وی با بیان اینکه همزمان با هفته گرامیداشت اسناد ملی و میراث مکتوب و به منظور معرفی بخشی از تاریخ فرهنگی و اجتماعی استان همدان در قالب اسناد و عکس‌های تاریخی، نمایشگاهی با عنوان «یاد ایام» برگزار شده است، گفت: در این نمایشگاه که به مدت یک هفته در فرهنگسرا و نگارخانه پرواز وابسته به سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری همدان دایر خواهد بود، منتخبی از فرمان‌های حکومتی، وقف نامه‌ها، عقدنامه‌ها، مکاتبات دولتی و اداری و تصاویری از وقایع مهم فرهنگی، هنری و اجتماعی در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

تکلو از جمله اسناد به نمایش گذاشته شده در این مجموعه را فرمان‌های ناصرالدین شاه و محمد علی شاه در خصوص انتخاب فرمانفرمایی همدان و تعیین تکلیف روستای دینار آباد از توابع شهر لاله جین عنوان کرد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه