آخرین اخبار

25. ارديبهشت 1398 - 16:22   |   کد مطلب: 28240
علی محبی مشاور وزیر علوم در امور ایثارگران و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد می باشد که دولت امریکا را دارای تفکر گانگستریسم دانسته و پول و اسلحه را دارای نقش اساسی در تامین منافع این دولت برمیشمارد.

به گزارش بهارانه، علی محبی با در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تفکر گانگستریسم با فرهنگ عمومی آمریکا عجین شده است و سابقه تاریخی آن بیشتر در فیلم های سینمایی ساخته هالیود بروز و ظهور پیدا می کند. این طرز تفکر در دولت مردان و سیاست مداران نیز که دست پرورده فرهنگ آمریکاست گاهی با شدت و ضعف دیده می شود.
مشاور وزیر علوم گفت: دولت ترامپ با شخصیت هایی مانند جان بولتون و پمپئو دقیقا با طرز تفکر گانگستریسم رفتار می کنند. در این اندیشه پول و اسلحه نقش اساسی دارد و استفاده از این اهرم منافع خود و طرفداران خود را به بهترین وحه تامین می کند و هر دولت مستقلی که سعی کند در مقابل این طرز فکر مقاومت کند باید بشدت محکوم و منکوب شود.
وی ادامه داد: در چهل سال گذشته آمریکا درباره ایران سعی کرده است با طرز فکر گانگستریسم مقاومت ایران اسلامی را در هم بشکند. این اندیشه آمریکایی دارای ویژگیهای خاصی است که از آن جمله می توان در وهله اول به  ترجیح منافع آمریکا به هر چیز  و در وهله دوم اینکه هر کشور قدرتمند مستقلی که زیر سلطه آمریکا نباشد یا باید تحت سطله او در بیاید یا نابود شود و همچنین اینکه پول و اسلحه در بدست آوردن دو هدف اول نقش اساسی دارد ، اشاره کرد.
محبی اظهار داشت: حق وتو خواه در شورای امنیت سازمان ملل و خواه در سایر تعهدات به عنوان حق مسلم ، طرز فکر گانگستریسم می باشد. هر حرکت مستقل انقلابی که در جهت نفی ظلم ستیزی صورت می گیرد تروریسم جلوه داده می شود. در تحرکات اخیر آمریکا باز هم جلوه ی تفکر گانگستریسم دیده می شود.
مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در این مورد چند تحلیل می توان ارایه کرد، ادامه داد: سیاست ترکیبی فشار اقتصادی - نظامی می تواند یکی از سیاست ها باشد. با عنایت به اطلاعات دریافتی از جامعه ایران و فشارهای اقتصادی به مردم یک چاشنی نظامی هم به آن اضافه می کنند تا کسانی که از مشکلات معیشتی و زندگی به ستوه آمده اند با خط دهی عوامل آمریکا و اسراییل و با امید پشتیبانی نظامی آمریکایی به امید اقدام علیه جمهوری اسلامی به خیابانها کشیده شوند.
وی در ادامه گفت: تحلیل دیگر فنر رها شده تحت فشار است . در این تحلیل با تحریمهای اعمال شده از طرف آمریکا و پیروان وی ایران بسیار تحت فشار است و در این شرایط ممکن است به عملی متوسل شود و از آنجایی که در تحت فشار قرار گرفتن، آمریکا را مقصر میداند ممکن است بخشی از موقعیت استراتژیک آمریکا را بطور غیر مستقیم مورد حمله قرار داده و آمریکا با لشکر کشی اخیر سعی کند از آن جلو گیری کند.
محبی همچنین اظهار داشت: تحلیل سوم خود زنی آمریکا و مقصر جلوه دادن ایران است در این تحلیل مانند ۱۱ سپتامبر ممکن است امریکا تعدادی از پایگهای نظامی خود را بزند و تقصیر آنرا به گردن ایران و حرکت جهاد اسلامی منطقه انداخته و با قدرتنمایی و پشتیبانی تبلیغاتی بخواهد زهر چشمی از ایران و گروههای جهادی بگیرد.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه
پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر