آخرین اخبار

26. ارديبهشت 1398 - 13:43   |   کد مطلب: 28245
معاون دانشگاه علوم پزشکی:
کاهش جمعیت همدان نگران کننده است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: کاهش موالید و مادران باردار زیر 30 سال این استان نگران کننده و بحران جدی است.

به گزارش بهارانه، رشید حیدری مقدم روز پنجشنبه در آیین آغازین بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با شعار 'بدانیم و اقدام کنیم' اظهار داشت: بدون در نظر گرفتن شهرستان اسدآباد جمعیت استان یک میلیون و 625 هزار تن است که 54درصد آنها بالای 30سال هستند.
رییس مرکز بهداشت استان همدان اضافه کرد: بالا بودن درصد جمعیت بالای 30 سال به معنای پیری جمعیت و کاهش موالید در استان همدان است.
حیدری مقدم با بیان اینکه تمامی مادران باردار در طرح سنجش فشار خون مورد ارزیابی قرار می گیرند گفت: طبق آخرین آمار تنها 6 هزار و 540 تن از مادران باردار زیر 30 سال سن دارند که این آمار نگران کننده است.
وی از کاهش آمار ازدواج خبر داد و افزود: سال 92 حدود 28 هزار و 500 ازدواج در استان ثبت شده که که این آمار تا سال 97 روند کاهشی داشته و به زیر 12 هزار نفر رسیده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تاکید کرد: کاهش جمعیت دغدغه جدی حوزه بهداشت و سلامت است چراکه تداوم این روند موجب بروز بحران در حوزه جمعیت می شود.
حیدری مقدم ادامه داد: 12 درصد جمعیت استان همدان بالای 60 سال سن دارند یعنی که جمعیت استان همدان میانسالی و سالمندی را سالم طی نکردند.

** 60 درصد مبتلایان به فشار خون از بیماری خود خبر ندارند
وی بیان کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تمامی دانشگاه ها و دستگاه های همکار در کارگروه سلامت و امنیت غذایی ابلاغ شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه کرد: 10 میلیون بیمار در جهان به علت فشار خون بالا یا همان قاتل خاموش در سال 2017 جان خود را از دست دادند و طبق بررسی های صورت گرفته در سال 2016 ، یک سوم جمعیت بالای 30 سال کشور به فشار خون مبتلا بودند.
حیدری مقدم افزود: با وجود اطلاع رسانی و آگاه سازی 60 درصد بیماران از ابتلا به فشار خون اطلاع ندارند از 40 درصد مابقی نیز تنها 19 درصد نسبت به کنترل مناسب بیماری اقدام می کنند.
وی اظهار داشت: تمامی افراد بالای 30 سال به همراه مادران باردار و بیماران کلیوی بدون در نظر گرفتن سن در این طرح سنجیده می شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان معتقد است: به جای ساخت بیمارستان فوق تخصصی، منشا بیماری ها را از مراکز بهداشتی مهار کرده تا هزینه های حوزه درمان کاهش یابد.
حیدری مقدم با بیان اینکه برای کاهش هزینه درمان ناچار به تغییر رویکرد هستیم گفت: هر خانواده، جامعه و سازمان باید از ابزار و وسایل در اختیار برای این کار بهره گیرد.
وی گفت: میزان مصرف نمک از 15 گرم به 11 گرم کاهش یافته است و اگر سه گرم دیگر کاهش یابد می توان 30 درصد بیماری های ناشی از فشار خون، دیابت، بیماری قلبی و عروقی را کنترل کرد.
رییس مرکز بهداشت استان همدان بیان کرد: بهداشت باید از درمان سبقت گیرد چرا که هر یک دلار هزینه در بخش بهداشت برابر با کاهش چهار تا 17 دلار هزینه در بخش درمان است.
حیدری مقدم با بیان اینکه طرح سنجش فشار خون بالا از امروز پنجشنبه آغاز شده است گفت: برای اطلاع رسانی و فراخوان از تمامی ظرفیت ها به ویژه فضای مجازی استفاده می شود.
وی ادامه داد: نحوه پذیرش افراد به 2 صورت حضوری و غیر حضوری بوده همچنین تیم های سیار در دستگاه های اجرایی مستقر شده یا در مکان های شلوغ حضور می یابند.
وی درباره سنجش فشار خون غیرحضوری توضیح داد: کسانی که به اینترنت دسترسی دارند با ثبت مشخصات هویتی، فشار خون را می گیرند و آن را به سامانه ارسال کرده و ثبت می کند.
 

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه