آخرین اخبار

26. خرداد 1398 - 10:56   |   کد مطلب: 28444
در پیاده راه مردم خواهان رویداد فرهنگی هستند نه خریدو فروش بیل و کلنگ

به گزارش بهارانه، این روزها طرح از بن بست درآوردن اکباتان موضوع روی میز مسئولان شهری همدان است . خیابان پیشین اکباتان که حالا جامه پیاده راه تن کرده است از میدان امام به میدان هفت تیر منتهی میشود که البته با یک گردش به چپ به سمت نظربیک و میدان پروانه ها راه دارد و رفت و آمد خودروها در آن جریان دارد. پس نمی توان این پیاده راه را در بن بست فرض کرد . حالا مسئولان شهری پس از آسفالت بخشی از هگمتانه در سالهای خیلی دور اقدام به  تصمیم گیری‌هایی برای ارائه راهکار در راستای برگرداندن تکاپو به اکباتان  با  ایجاد راه  عبور و مرور و مسیر رفت و آمد کرده اند  .
 اما آیا به واقع اکباتان در بن بست است ؟ آیا با آسفالت کردن مسیر دسترسی از میدان هگمتانه به سمت بالا می توان چالش های پیاده راه را مدیریت کرد ؟ از ابتدا مطرح بود که اجرای طرح پیاده راه سازی همدان با وجود تمام مزیت ها و ظرفیت هایی كه ایجاد خواهد كرد، آبستن حواشی ناخوشایند برای كاسبان مركزنشین شده و اعتصاب مغازه داران نیز چاشنی این اتفاق ها شده است.
اجرای طرح پیاده راه سازی هر اندازه كه روح فضای شهری همدان را از اسارت دود و دم و صدای دلخراش عبور و مرور خودروها آزاد كرده اما آرامش را از كاسبان بوعلی و اكباتان گرفته است.
در روزهای اخیر بارها شاهد اعتصاب های پیاپی مغازه داران اكباتان به دلیل  رکود اقتصادی کسبه بوده ایم اما جالب اینجاست که هیچ مشاور تخصصی مطرح نکرد راه کار حال خوب اقتصاد محلی در اکباتان بن بست بودن اکباتان نیست بلکه راهکار اصلی تغییر نوع مشاغل و حرفه کسبه و پیوستهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آن است .
حالا که اکباتان تنپوش سنگ بر تن کرده و مسیر تعریف گردشگری به خود گرفته است کسی در این پیاده راه دنبال بیل و کلنگ خریدن نیست .مردم دوست داراند در پیاده‌راه شاهد فضاهای سنتی و خرید و فروش سوغات همدان و غذاهای سنتی باشند .
کسبه در این پیاده راه باید ذائقه مشتری را بشناساند و محیطی برای فروش سوغات همدان را فراهم کنند تا سکوت رفت و آمد در این مسیر بشکند
 پیاده راه گردش گریز!
به گفته مغازه داران پیاده راه اکباتان ، هرگز با آنچه كه مسئولان وعده منطقه گردشگری داده بودند، وجه اشتراك ندارد و ساخت آن از اهداف اولیه اش دور شده است.پیشتر گفته شده بود كه طرح پیاده راه سازی در همدان، بهره‌ گیری از ظرفیت گردشگری خیابان‌های شهر، تمركززدایی از هسته مركزی، افزایش تعاملات اجتماعی، انتقال وسایل حمل و نقل عمومی به پارك ‌سوارها و نظم ‌بخشی به شهر و پس گرفتن معابر از خودروها را به دنبال دارد اما حضور گسترده دستفروشان و نبود امکان دسترسی مردم به پیاده راه و نوع مشاغل کسبه  به معضل جدیدی در این مسیر تبدیل شده است.
در واقع شهروندان و حتی گردشگران با رویت وضعیت اینچنینی هرگز نمی پذیرند كه قدم در پیاده راه اکباتان بگذارند و درگیر دردسرهایی از قبیل ناهنجاری های اجتماعی شوند.
تردیدی نیست كه آرامش مهمترین نیاز مركز شهر همدان بود كه با اجرای طرح پیاده راه سازی به سرانجام می‌رسد اما با نبود تناسخ کسب و کار در پیاده راه و گاهی حضور نامنظم و خارج از برنامه دستفروشان حالا این آرامش سلب شده است.بی نظمی و هدفمند نبودن  بیش از حد و نابسامانی این پیاده راه سبب شده تا خانواده ها كمتر رغبت خرید از این مسیر تجاری داشته باشند و فروش مغازه داران نیز تحت تاثیر قرار گیرد.
حال تمام این کارها روی زمین مانده است و متولیان امور به دنبال آسفالت کردن بخشی از هگمتانه و ایجاد راه های دسترسی جدید هستند آیا این یک راهکار کارآمد خواهد بود ؟

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه