آخرین اخبار

23. مرداد 1398 - 15:03   |   کد مطلب: 28838
رئیس دانشگاه پیام نور گفت: حذف آزمون‌های کاغذی یکی از مسائل زیست‌محیطی است که به دنبال آن هستیم و در راستای دانشگاه سبز مطرح می‌شود.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، محمدرضا زمانی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی کشور با حدود 430 هزار دانشجوی فعال است که در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مختلف در 500 مرکز و واحد در سراسر کشور تحصیل می‌کنند.

فعالیت 43 نمایندگی دانشگاه پیام نور در سراسر جهان

رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور 43 نمایندگی در سراسر جهان با 6 هزار دانشجو دارد، افزود: این دانشگاه 4 هزار عضو هیأت علمی و 10 هزار کارمند برای مدیریت بهتر این مجموعه دارد؛ در دانشگاه‌های بین‌الملل دو نوع دانشگاه داریم که یکی دانشجویان همه خارجی و اساتید ترکیبی از ایران و خارج هستند، در نوع دیگر دانشجویان بیشتر ایرانی هستند؛ شهریه‌های دانشگاه‌های خارج از کشور بر اساس یورو و در کیش و اطراف در اصل یورو بوده یا با قیمت نیمایی به پول ایران تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: دانشگاه پیام نور سیستم آموزش ترکیبی دارد، یعنی بعضی از رشته‌ها کاملاً حضوری و بعضی از رشته‌ها نیمه حضوری و بعضی رشته‌ها کاملاً غیرحضوری و الکترونیکی هستند.

حذف آزمون‌های کاغذی در راستای ایجاد دانشگاه سبز

زمانی با بیان اینکه یک شبکه الکترونیکی منحصر به فردی در دانشگاه پیام نور داریم، گفت: تحصیل در دانشگاه پیام نور محتوامحور است، تا سال گذشته این محتوا بیشتر محتوای کتاب و کاغذ بود از سال گذشته تولید محتوای الکترونیکی هم اضافه شده است.

رئیس دانشگاه پیام نور ادامه داد: در دانشگاه پیام نور معمولاً آزمون‌های متمرکز و همزمان در سراسر کشور داشته و در پایان هر ترم حدود 3 میلیون نفر آزمون را در هر رشته داریم، از سال گذشته توانسته‌ایم 23 درصد از آزمون‌ها را آنلاین کنیم که همان جا امتحان داده و نمره را آنلاین اخذ می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا تجهیز برخی مراکز به سیستم‌های مورد نیاز وجود دارد چون حذف آزمون‌های کاغذی یکی از مسائل زیست‌محیطی است که به دنبال آن هستیم و در راستای دانشگاه سبز مطرح می‌شود که دقت و سرعت هم خواهد داشت و هزینه‌های جنبی آزمون را هم کاهش می‌دهد.

وام 1.2 درصدی برای پرداخت شهریه دانشجویان

زمانی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور دولتی است اما بخشی از هزینه تحصیل از دانشجو اخذ می‌شود، مطرح کرد: در دانشگاه پیام نور تلاش کردیم منابعی را پیدا کنیم که بتوانیم به خانواده‌ها و دانشجویان برای تأمین هزینه تحصیل دانشجویان کمک کنیم، در وزارت علوم صندوقی برای اختصاص هزینه‌ای به تعداد محدودی دانشجو وجود دارد، با چند بانک عامل هم قرارداد امضا شده است که دانشجویان را زیر پوشش قرار دهد، این دانشجویان با معرفی دانشجو به بانک و مراجعه دانشجو می‌توانند برای تمام ترم‌های تحصیلی وام 1.2 درصد دریافت کنند که بازپرداخت برخی 48 ماه است و محدودیتی برای تعداد وجود ندارد.

رئیس دانشگاه پیام نور اضافه کرد: با بنیاد علوی نیز قراردادی بسته‌ایم که سال گذشته 2.4 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای دانشجویان محروم داشتیم، امید داریم امسال هم بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

مهارت‌آموزی و کارآفرینی سیاست ویژه دانشگاه پیام نور

وی به این نکته نیز اشاره کرد که مهارت‌آموزی و کارآفرینی در سیستم دانشگاه نیز مطرح است، بیان کرد: در این زمینه برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دو برنامه داریم، برای دانشجویان قراردادی را با بزرگترین بخش خصوصی یعنی کانون عالی صنفی کارفرمایان ایران منعقد کرده‌ایم و هر دانشجویی بسته به علاقه به یک صنف خاص می‌تواند به آن صنف خاص رفته و دوره کارآموزی را بگذارند و اشتغال آینده خود را رقم بزند؛ دفتر این کانون در تمام استان‌ها فعال است.

زمانی همچنین عنوان کرد: قراردادی با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری امضا کرده‌ایم که این طرح در 7 استان به صورت پایلوت انجام ‌شود و بتوانیم روند را بازیابی کنیم، با هماهنگی با استانداری‌ها و فرمانداری‌ها تعیین می‌شود آن منطقه به چه نوع مهارتی برای اشتغال نیاز دارد و دانشگاه پیام نور این تخصص را در یک دوره کوتاه مدت آموزش می‌دهد، با داشتن این گواهی مدیرکل توسعه روستایی هر استانداری تا 100 میلیون تومان وام ایجاد اشتغال را با بهره 6 درصد در اختیار این دانشجویان قرار می‌دهد.

رئیس دانشگاه پیام نور با تأکید بر اینکه هر فارغ‌التحصیلی از دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه‌ها با گذراندن این دوره می‌تواند برای دریافت وام مراجعه کند، ابراز کرد: استان‌های همدان، لرستان، سیستان و بلوچستان، فارس، خراسان رضوی و بوشهر از جمله استان‌های پایلوت این طرح هستند.

ساماندهی رشته‌های دانشگاه پیام نور

وی با اشاره به انجام یک سری کارهای فرهنگی در زمینه اشتغال‌زایی توضیح داد: آموزش کدنویسی برای دانش‌آموزان را نیز در دستورکار داریم که آموزش با دانشگاه پیام نور، هماهنگی با معاونت علمی ریاست جمهوری و حمایت از این طرح با استارتاپی خصوصی است، با این آموزش‌ها دانش‌آموزان به جای استفاده از مطالب آماده می‌توانند خلاقیت خودشان را به کار بیندازند، با این طرح استعدادیابی در زمینه کدنویسی انجام شده و پیش‌بینی می‌شود یک میلیون دانش‌آموز را زیر پوشش این طرح ببریم.

زمانی با بیان اینکه 60 درصد رشته‌های دانشگاه پیام نور نظری و بقیه رشته‌ها هم فنی و مهندسی و هنر است، اذعان کرد: ساماندهی رشته‌ها را در دست انجام داریم و بر اساس پتانسیل هر منطقه رشته مورد نیاز آن منطقه را قرار می‌دهیم، در ساماندهی بحث صرفه‌جویی و درآمد یک شاخص اصلی خواهد بود تا بتوانیم رشته‌هایی داشته باشیم که هم بتواند دانشجوی بیشتری جذب کرده و هم نیاز منطقه را پاسخ دهد.

هیچ عضو هیأت علمی نداریم که حقوقش دریافت نشده باشد

رئیس دانشگاه پیام نور در رابطه با تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه پیام نور مطرح کرد: آزمایشگاه‌های دانشگاه پیام نور مانند سایر دانشگاه‌ها فعال است، تلاش می‌کنیم آزمایشگاه ملی را در کشور داشته باشیم برای استفاده از تجهیزات های‌تکی که نیاز است که همه بتوانند استفاده کنند، آزمایشگاه‌های مراکز را نیز تجمیع می‌کنیم تا همه دانشجویان مقاطع بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ عضو هیأت علمی نداریم که حقوقش دریافت نشده باشد، عنوان کرد: اگر کسی بخواهد عضو هیأت علمی شود باید مسیر جذب را از طریق سامانه فراخوان هیأت علمی طی کند.

درآمدهای غیرشهریه‌ای دانشگاه پیام نور چیست؟

زمانی در رابطه با بودجه این دانشگاه توضیح داد: 30 درصد بودجه دانشگاه پیام نور دولتی و 70 درصد هم از بخش درآمدهای خصوصی شامل درآمدهای شهریه‌ای و درآمدهای غیرشهریه‌ای است، درآمدهای غیرشهریه‌ای از قراردادهای پژوهشی و فناوری با مراکز مختلف صنعتی کشور تا طرح‌هایی که در خصوص مسائل اجتماعی است و مسائلی مثل دوره‌های کوتاه مدت و آموزش‌های آزاد برای قشرها و تخصص‌های خاص را شامل می‌شود؛ بعضی ساختمان‌های ما نیز می‌توانند به عنوان ساختمان نوآوری در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرند.

رئیس دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد: دانشگاه پیام نور در تمام زمینه‌ها به جز پزشکی فعال است، در حال حاضر هم برنامه خاصی برای رفتن به سمت رشته‌های پزشکی صرف نداریم اما به دنبال هستیم که رشته‌های علوم پایه مرتبط را داشته باشیم.

به هیچ عنوان قصد تعدیل یک نیرو را هم نداریم

وی به این نکته نیز اشاره کرد که تعداد دانشجو در دانشگاه پیام نور در سال 92 بالغ بر 1.2 میلیون بوده است که در سال گذشته به 430 هزار نفر رسیده است اما هیأت علمی، کارکنان و ابنیه همان‌ها هستند به اضافه این‌که افزایش حقوق‌ها نیز بار شده است، این یعنی اینکه درآمدهای شهریه‌ای یک سوم شده و مخارج نیز افزایش یافته است به همین دلیل به دنبال ساماندهی هستیم؛ اما ما به هیچ عنوان قصد تعدیل یک نیرو را هم نداریم اما تلاش می‌کنیم برای نیروها کارآفرینی کرده یا مأموریتشان را تغییر دهیم.

زمانی تصریح کرد: شاید برخی از دانشگاه‌ها را تغییر مسیر دهیم به سمت فنی و حرفه‌ای شدن یا مرکز خلاقیت، اما بدون دلیل کاری نخواهیم کرد که حتی یک مرکز حذف شود.

رئیس دانشگاه پیام نور اضافه کرد: در رابطه با رشته‌های فنی مهندسی با توجه به سیستم آموزشی که داریم بیشتر دنبال رشته‌هایی هستیم که بتواند با این خصوصیت دانشگاه عجین باشد یعنی دنبال رشته‌هایی هستیم که باتوجه به سیستم آموزش ترکیبی بتوانیم آموزش خوبی داشته و آموزش را با مأموریت دانشگاه همراه کنیم.

فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در دانشگاه پیام نور

وی در ادامه عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را 2 سالی است که در دانشگاه پیام نور دنبال می‌کنیم، در خیلی از استان‌ها مراکز رشدی داریم که پذیرای شرکت‌های دانش‌بنیان بخش‌های مختلف از جمله خود دانشگاه هستند، 10 استان این مراکز را دارند به دنبال هستیم این تعداد افزایش یابد.

زمانی در رابطه با پاداش معوقه بازنشستگان دانشگاه پیام نور اظهار کرد: پاداش بازنشسته‌های تا قبل از سال 97 تقریباً تسویه شده است اما در رابطه با آن‌هایی که از ابتدای سال 97 بازنشست شده‌اند تمام کارهایی که قرار بود در دانشگاه انجام شود انجام و به وزارت علوم منتقل و از آنجا به سازمان مدیریت ابلاغ شده است، منتظر هستیم بودجه لازم در اختیار وزارت علوم قرار داده شود تا این مشکل بازنشستگان دانشگاه پیام نور هم حل شود، با وزارت علوم هماهنگی داشته و پیگیری را هم انجام می‌دهیم که این مسأله به زودی حل شود.

رئیس دانشگاه پیام نور در رابطه با برخورد با تخلفات اخلاقی در دانشگاه پیام نور عنوان کرد: در دانشگاه‌ها دو سیستم جداگانه روی رفتارها و هنجارها فعال هستند، یکی نظارت و ارزیابی هر دانشگاه و یکی هم هیأت‌های انتظامی است که هم در رابطه با هیأت علمی و هم کارکنان داریم، این هیأت‌ها کاملاً مستقل هستند و اگر مواردی گزارش شود این‌ها ملزم به انجام تحقیقات لازم هستند، اما در دانشگاه پیام نور مسأله حادی که هنجاری مورد تعارض قرار گیرد نداریم، 2 تا 3 مورد تخلف علمی داشته‌ایم که اگر اثبات شود که تخلف علمی بوده است برخورد لازم انجام خواهد شد.

پیش‌بینی جایگزینی یک سوم رشته‌های دانشگاه پیام نور

وی در ادامه با اشاره به اینکه 15 هزار رشته محل در دانشگاه پیام نور داریم، گفت: خیلی از رشته‌ها شاید در سراسر کشور به تعداد انگشتان یک دست دانشجو دارد و داوطلبان فکر نمی‌کنند که حضور در این رشته‌ها برایشان سودمند است، در ساماندهی به دنبال هستیم این رشته‌ها را با رشته‌های بین رشته‌ای و رشته‌های منطبق بر نیاز، توان و پتانسیل منطقه هستند جایگزین کنیم.

زمانی ادامه داد: پیش‌بینی این است که یک سوم این رشته‌ها را با رشته‌های جدیدتری جایگزین کنیم، بعضی رشته‌ها از جمله خبرنگاری و رسانه را در چند دانشگاه داریم، افزایش دانشگاه‌های دارای این رشته‌ها بعد از تجمیع گروه‌ها اتفاق خواهد افتاد و توانمندی لازم ایجاد خواهد شد.

رئیس دانشگاه پیام نور در پایان در رابطه با دانشگاه پیام نور اصفهان گفت: این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های خوب به لحاظ تعداد دانشجو و هیأت علمی و متخصصی است که در دانشگاه داریم و ارتباط دانشگاه با بخش‌های مختلف اداری و صنعتی استان خوب است، در سایر شاخص‌ها نیز جزو دانشگاه‌های برتر است.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه