آخرین اخبار

26. مرداد 1398 - 18:31   |   کد مطلب: 28877
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: منطقه ویژه مبتنی بر فناوری های برتر همدان به عنوان پروژه ای زیرساختی تولید و اشتغال و صنعت را در غرب کشور متحول می کند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرنگار مهر، حمیدرضا حاجی بابایی ظهر شنبه در بازدید وزیر صمت از منطقه ویژه مبتنی بر فناوری های برتر در همدان در جمع خبرنگاران گفت: یکی از پروژه های زیر ساختی که تولید و اشتغال و صنعت را در غرب کشور متحول می کند، منطقه ویژه مبتنی بر فناوری های برتر در کنار قطب های علمی و صنعتی در همدان است.

وی گفت: ایجاد منطقه ویژه فناوری های برتر در کنار قطب های علمی و صنعتی سال ۱۳۸۷ تحت عنوان یک پروژه ملی در دولت مطرح و کلیات آن در مجلس شورای اسلامی مصوب شد اما اعتبار این منطقه به دنبال تاخیر در اجرای پروژه در سالهای ۹۱ و ۹۲ از پیوست بودجه حذف شد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: با پیگیری های مستمر و برگزاری جلسات گوناگون در وزارت صنعت، معدن و تجارت و با حضور مسئولین سازمان برنامه و بودجه که حدود ۲ سال به طول انجامید و همکاری های مدیران همدان موفق شدیم یک بار دیگر بودجه پروژه منطقه فناوری های برتر در کنار قطب های علمی و صنعتی (های تک) را در لایحه بودجه وارد و در مجلس شورای اسلامی مصوب کنیم که عملیات اجرایی این پروژه عظیم فناوری و صنعتی در مهر ماه ۱۳۹۷ در زمینی به مساحت یک هزار هکتار آغاز شد.

مطرح شدن همدان به عنوان یکی از قطب های فناوری های برتر کشور

وی با تاکید بر اینکه این پروژه بزرگترین پروژه فناوری برتر است که استان همدان را به عنوان یکی از قطب های فناوری های برتر در کشور مطرح می کند، گفت: این پروژه مهم از یک طرف نقش استان همدان را در توسعه فناوری های برتر ملی و منطقه ای بیش از پیش برجسته می کند و از طرف دیگر هم در تولید سرمایه و هم اشتغال و هم در راه اندازی صنایع دیگر و رشد استان و شهرستان های استان نقش بی بدیلی دارد.

حاجی بابایی با اشاره به اهمیت توسعه فناوری های دانش بنیان اظهار کرد: شهرک مبتنی برفناوری های برتر از طرح های موثر اقتصادی همدان است و تکمیل و توسعه این شهرک برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان اهمیت دارد.

وی با تاکید بر لزوم  بر شتاب گرفتن روند اجرایی این پروژه گفت: با توجه به پیشرفت های علوم و تکنولوژی و فناوری های روز؛ منطقه ویژه مبتنی بر فناوری های برتر در کنار قطب های علمی و صنعتی با ایجاد مشاغل نوین با سرمایه گذاری کم و بازده بالا می تواند در کنار دانشگاه و مراکز صنعتی رونق تولید و اشتغال و توسعه اقتصادی چشمگیری را در منطقه ایجاد کند.

وی اضافه کرد: بر همین اساس در راستای تسریع در کار از وزیر صمت دعوت شده برای بررسی دقیق ابعاد پروژه در همدان حاضر شود و نسبت به رفع موانع اجرایی این پروژه عظیم ملی دستور لازم را صادر کند.

اگر از حالا بودجه نیاید جذب آن در آینده سخت است وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این بازدید با اشاره به اینکه اختصاص ۱.۴ میلیارد تومان برای این مناطق فقط برای جلوگیری از حذف ردیف بودجه این پروژه است، اظهار داشت: باید برای سال آینده با سازمان مدیریت در رابطه با بودجه آن فکری شود چراکه اگر از حالا بودجه نیاید جذب آن در آینده سخت است.

رضا رحمانی با اشاره به اینکه باید بررسی کنیم وزارت صنعت، معدن و تجارت چه کمک ویژه‌ای می‌تواند داشته باشد؟ افزود: برآورد و اعلام کنید تا برای اجرای پروژه کمک کنیم و سال آینده هم برای آن بودجه در نظر بگیریم.

وی خطاب به استاندار همدان با بیان اینکه باید سه پروژه مهم استان همدان شمال منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد، شهرک بنکداران و منطقه ویژه مبتنی بر فناوری های برتر باید ویژه دیده شود، افزود: وزارت صمت نیز این سه پروژه را ویژه می‌بیند و پیگیری می‌کنیم تا سال آینده محقق شوند.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه