آخرین اخبار

27. مرداد 1398 - 15:07   |   کد مطلب: 28885
شهر همدان در دو دهه اخیر با ۴ شهر خارجی و یک شهر از شهرهای ایران پیمان خواهرخواندگی بسته است؛ اما این خواهر خوانده‌‌ها تاکنون در حق همدان خواهری نکرده‌اند.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، خواهرخواندگی قرارداد یا تفاهم نامه‌ای است بین شهرداران دو شهر که برای ایجاد همبستگی و اتحاد، و نیز ایجاد بستری به منظور توسعه روابط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی منعقد می‌شود.
اصفهان| آمادگی اصفهان برای امضای خواهرخواندگی با همه شهرهای عربی
شورای شهر یزد خواستار خواهرخواندگی «یزد» و «کلمبو» سریلانکا است
ابتکار جالب بلغاری‌ها برای تشویق گردشگران / خواهرخواندگی دو شهر گردشگری ایران و بلغارستان

از آنجا که واژه شهر در بیشتر زبان‌های دنیا واژه‌ای مونث است به این تفاهم خواهرخواندگی می‌گویند و مسئولان دو شهر برای نشان دادن حسن نیت خود در اغلب موارد نام یکی از خیابان‌ها و یا میادین شهرشان را به نام خواهرخوانده خود تغییر می‌دهند.

خواهرخواندگی همدان با 4 شهر خارجی

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نخستین پیمان خواهرخواندگی بین شهر تهران و شهر بیشکک پایتخت قزاقستان بسته شد و در حال حاضر شهرهای زیادی در ایران با سایر شهرهای دنیا پیمان خواهرخواندگی منعقد کرده‌اند؛ چنان که تهران با 22 شهر، اصفهان با 16 شهر، مشهد با 13 شهر و تبریز نیز با 16 شهر جهان پیمان خواهرخواندگی دارند.

نخستین پیمان خواهرخواندگی شهر همدان نیز در دهه هفتاد با شهر کولاب تاجیکستان به امضا رسید و مهم‌ترین دلیل انعقاد این پیمان دفن میر سید علی همدانی عارف پرآوازه شهر همدان در شهر کولاب تاجیکستان بود. پس از عقد خواهرخواندگی بین همدان و شهر کولاب یکی از چهارباغ‌های مهم شهر همدان به نام کولاب نامگذاری شد.

در دهه 80 نیز شهرهای اسپارتای ترکیه، بخارای ازبکستان و ارفورت آلمان به جمع خواهرخوانده‌های شهر همدان پیوستند؛ خواهرخوانده‌ایی که تا کنون هیچ سودی به اقتصاد، فرهنگ و گردشگری استان نرساندند و به نظر می‌رسد عقد این پیمان در دوره‌های مختلف اقدامی نمایشی بوده تا چند مدیر چهره و نام خود را در رسانه‌ها مطرح کنند.

نخستین خواهرخوانده تنی همدان

اما چند روز پیش پیمان خواهرخواندگی شهر همدان با شهر بم به عنوان نخستین خواهرخوانده ایرانی پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین منعقد شد. این تفاهمنامه با حضور شهردار، فرماندار و رئیس شورای شهر بم و نیز شهردار و رئیس شورای شهر همدان در 7 بند که بیشترشان مربوط به حوزه گردشگری بود از جمله تبلیغ ظرفیت‌های گردشگری، نامگذاری برخی مکان‌ها به نام خواهرخوانده و مشارکت در برنامه‌های فرهنگی و مناسبتی در محل شورای شهر همدان به امضا رسید.

بلافاصله پس از عقد این قرارداد نام یکی از خیابان‌های شهر همدان که به تپه تاریخی هگمتانه منتهی می‌شود و پیشتر نام آن الوند بود به خیابان بم تغییر کرد.

همچنین تالاری در نگارخانه پرواز همدان به نام مرحوم ایرج بسطامی خواننده مشهور بمی که در زلزله این شهر جان به جان افرین تسلیم کرد نامگذاری شد.

حال جای سوال است خواهر خواندگی همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین با یکی از شهرستان‌های استان کرمان چه ثمری می‌تواند داشته باشد؟ ثمره قراردادهای خواهرخواندگی همدان با شهرهای خارجی چه بوده؟ آیا خواهرخواندگی با شهر بم که از لحاظ وسعت با شهر بهار استان همدان برابری می‌کند می‌تواند به توسعه گردشگری هگمتانه کمک کند؟ آیا برای این پیمان خواهرخواندگی نیاز به این همه تبلیغات گسترده در سیمای همدان و رسانه‌های مکتوب استان بود؟ آیا این قراردادها صرفا اقداماتی نمایشی نیستند؟

استفاده از ظرفیت شهر بم برای توسعه گردشگری همدان

رئیس شورای شهر همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، در رابطه با دلیل عقد پیمان خواهرخواندگی با شهر بم گفت: این کار با هدف توسعه گردشگری شهر همدان و جذب گردشگر داخلی و خارجی انجام شده است.

کامران گردان افزود: جذب گردشگر داخلی و خارجی باعث جذب سرمایه می‌شود و بستر پیشرفت روزافزون استان در حوزه اشتغالزایی، ایجاد زیرساخت‌ها و توسعه اقتصادی فراهم می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که شهر بم چه کمکی می‌تواند به توسعه گردشگری شهر همدان بکند گفت: شهر بم و همدان مشترکات زیادی دارند. شهر بم یک مقصد گردشگری مهم در کشور است و چند اثر تاریخی آن به ثبت جهانی رسیده است، اما هیچ یک از جاذبه‌های گردشگری همدان به ثبت جهانی نرسیده است.  

وی با اشاره به این که در سفری که با اعضای شورای شهر به بم داشتیم گردشگران خارجی در ارگ بم و سایر جاذبه‌های جهانی این شهر بی‌شمار بودند تصریح کرد: تصمیم گرفتیم به منظور جذب گردشگران خارجی که بم سفر می‌کنند با این شهر پیمان خواهرخواندگی منعقد کنیم و با انجام تبلیغات در جاذبه‌های گردشگری این شهر جاذبه‌های گردشگری همدان را به گردشگران خارجی معرفی کنیم.

وی تاکید کرد: تعاملات فرهنگی را در هر شهری می‌توان داشت و داخلی یا خارجی بودن آن چندان مهم نیست؛ چنان که همدان تا به حال با 4 شهر خارجی خواهرخوانده شده اما نیجه‌اش برای شهر ما در حد یک بنر و چند عکس بوده است .

گردان عنوان کرد: قرار است در آینده‌ای نزدیک شهر همدان با شهر تبریز پیمان خواهرخواندگی امضا کنند تا علاوه بر تبادلات فرهنگی از ظرفیت‌های این شهر مهم کشور نیز به نفع توسعه گردشگری همدان استفاده شود.

 خواهرخواندگی فقط عقد قرارداد نیست

یک کارشناس گردشگری در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که پیمان خواهرخواندگی وقتی معنی می‌یابد که به تبادلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، گردشگری و سیاسی منجر شود اظهار داشت: در حال حاضر بیشتر خواهرخواندگی‌ها صوری و تشریفاتی هستند.

رضا مینایی افزود: پیمان خواهرخواندگی همدان و کولاب تاجیکستان در دهه هفتاد منعقد شد. در آن دهه مثل امروز به دلیل مشکلات سیاسی و تحریم‌ها ارتباط بین المللی محدود نبود، اما با این حال این خواهرخواندگی عایدی برای همدان نداشت.

مینایی با بیان این که قرارداد خواهرخواندگی همدان با 3 شهر دیگر خارجی هم ثمری برای همدان نداشت گفت: حداقل انتظاری که می‌شود از پیمان خواهرخواندگی میان دو شهر داشت تبادل گردشگران است، اما حداقل در مورد همدان این خواهرخواندگی‌ها به حضور گردشگران از شهرهایی که با همدان پیمان خواهرخواندگی بستند منجر نشد.

وی با اشاره به قرار داد خواهرخواندگی همدان با شهر بم که به تازگی میان مسئولان دو شهر امضا شده است عنوان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به مناسبات سیاسی حاکم بر جهان، در حال حاضر عقد خواهرخواندگی با شهرهای داخلی فایده بیشتری برای شهر همدان داشته باشد.

مینایی تصریح کرد: اگرچه قدمت و پیشینه همدان و تعداد آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهر به مراتب بیشتر از شهر بم است اما متاسفانه شهر همدان برخلاف بم اثری که ثبت جهانی شده باشد ندارد.

وی تاکید کرد: بنابراین شهر بم می‌تواند بیش از همدان مورد توجه گردشگران خارجی قرار بگیرید، با این شرایط اگر خواهرخواندگی همدان و بم به تبلیغ جاذبه‌های گردشگری همدان در این شهر منجر شود به نفع صنعت گردشگری همدان خواهد بود.

مینایی با بیان این که تبریز نیز قرار است به زودی به جمع خواهرخوانده‌های همدان بپیوندد گفت: امیدواریم مسئولان شهر همدان و مدیران شهری صرفا به فکر عقد قرارداد نباشند و برای پس از پیمان نیز به منظور تبادلات فرهنگی، گردگگری و اقتصادی چاره‌ای بیاندیشند.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه