آخرین اخبار

28. مرداد 1398 - 15:53   |   کد مطلب: 28897
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان گفت: ۴ هزار و 447 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن ـ قهاوند است.

به گزارش بهارانه، منصور ستوده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: نصب کنتور هوشمند در چاه‌ها جزو طرح‌های احیا و تعادل‌بخشی استفاده از آب‌های زیرزمینی همدان است.

وی ادامه داد: اجرای این طرح و توسعه نصب کنتور هوشمند در سطح استان همدان نیازمند همکاری و تعامل کشاورزان با شرکت آب منطقه‌ای است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان تصریح کرد: نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های آب سبب کنترل و نظارت بر میزان برداشت آب‌های زیرزمینی استان شده و از اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی به شدت جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه کنتور هوشمند مزایای بالایی دارد خاطرنشان کرد: اساسی‎ترین اهمیت کنتور هوشمند این است که کشاورزان دیگر بیشتر از پروانه بهره‎برداری نمی‎توانند از چاه‎ها آب برداشت کنند.

ستوده تاکید کرد: اگر کشاورزی بیش از میزان تعیین‎شده آب از چاه برداشت کند، برق به صورت خودکار قطع شده و امکان برداشت آب از چاه تا زمانی که کارشناسان آب منطقه‌ای و برق اقدام نکنند، وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کنتورهای هوشمند و کارت‌های شارژ همچون کارت سهمیه‌بندی بنزین است عنوان کرد: کشاورزان باید نسبت به نصب این کنتورها اقدام کنند چرا که تکلیفی قانونی است و کار باید اجرایی شود.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان یادآور شد: 4 هزار و 447 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن ـ قهاوند است.

وی اضافه کرد: تعهد استان همدان برای نصب کنتور در سال جاری، 550 دستگاه بوده که 261 دستگاه نصب شد و پیشرفت 48 درصدی نسبت به تعهد نصب را نشان می‌دهد.

ستوده اضافه کرد: بر اساس نوع مصارف از چاه‌های مجاز 74 درصد از کنتورهای نصب شده مربوط به بخش کشاورزی، 6 درصد مربوط به بخش صنعتی، 10 درصد بخش شرب روستایی، 6 درصد بخش شهری، سه درصد بخش دام و طیور، یک درصد بخش خدمات و... است.

وی ضمن اشاره به انسداد چاه‌های غیرمجاز تاکید کرد: با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی گام‌های اساسی و جدی برداشت.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با اشاره به راه‌اندازی سامانه گویای 3151 گفت: مردم می‌توانند با مشاهده هرگونه تخلف و در راستای جلوگیری از مصرف آب‌های زیرزمینی به صورت غیرمجاز با این سامانه تماس حاصل کنند.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه