آخرین اخبار

13. شهريور 1398 - 0:02   |   کد مطلب: 29046
نظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره مشکل تامین آرد نانوایی ها در استان تهران گفت: اگر تعطیلی نانوایی ها در استان تهران به خاطر عدم تامین یارانه حمل آرد اتفاق بیافتد قطعا در شهرستان ها که کرایه حمل بیشتر از این هاست مشکلات جدی تری برای نانوایی ها پیش خواهد آمد.

به گزارش بهارانه، ظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا درباره علت تاخیر در حمل آرد توزیعی نانوایی های یارانه ای در استان تهران گفت: یک ماه پیش تصمیم سران قوا بر این شد تا بخش بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از این بخش جدا شود و وزارت صنایع متولی آن شود. متاسفانه از زمانی که این اتفاق افتاده در بخش گندم، آرد و نان دچار مشکلاتی شده ایم که قابل پیش بینی بود. وزارت صمت که حالا متولی سازمان بازرگانی دولتی ایران شده است باید این مشکل را حل کند و کار را پیش ببرد.

افضلی با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی این ادغام نباید باعث شود تا کارهای اجرایی این بخش روی زمین بماند گفت: انفصال شرکت بازرگانی دولتی ایران از وزارت جهاد کشاورزی و الحاق آن به وزارت صمت بدون کسب نظر مجلس و کمیسیون و صرفا با مصوبه سران قوا اتفاق افتاده است. البته کمیسیون در جریان بوده اما مصلحت کشور ایجاب می کرده که این تصمیم گرفته شود. در جلسات غیرعلنی زیادی بحث و بررسی صورت گرفت و نظر مخالف مجلس به اطلاع دولت رسید.

عضو کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه این مشکلات را قابل پیش بینی بود افزود: نه تنها برای تولید نان بلکه برای سایر بخش های تولید کالاهای اساسی در کشور هم قطعا مشکل پیش خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه نظر کمیسیون این بود که تمرکز این کار به طور کامل در وزارت کشاورزی باشد گفت: تا نتیجه خوبی برای تامین و توزیع کالاهای اساسی در بخش کشاورزی رخ دهد.

افضلی با اظهار اینکه برای حل مشکل تامین آرد نانوایی ها  در استان تهران باید هرچه سریعتر سازمان های مربوطه مخصوصا شرکت بارزگانی دولتی ایران وارد عمل شوند گفت: اگر تعطیلی نانوایی ها در استان تهران به خاطر عدم تامین یارانه حمل آرد اتفاق بیافتد قطعا در شهرستان ها که کرایه بیشتر از این هاست مشکلات جدی تری برای نانوایی ها پیش خواهد آمد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه با بیان اینکه اختلال در سیستم توزیع آرد برای نانوایی ها قشار آسیب پذیر جامعه را متحمل هزینه های مضاعف و سختی های تامین نان خواهد کرد گفت: حالا که دولت تصمیم گرفته که بخش بازرگانی از وزارت کشاورزی گرفته شود باید تمام جوانب کار را می دید و رعایت حقوق مصرف کنندگان را می کرد تا هزینه ها و مشکلات جدیدتری برای تولید کنندگان بخش های مربوطه رخ ندهد.

وی درباره احتمال افزایش قیمت نان هم گفت: وقتی به نانوایی ها یارانه داده می شود اگر پرداخت آن مابه التفاوت دچار اختلال شود مسلما قیمت نان گران خواهد شد و این یک چیز طبیعی است. در این شرایط باید توزیع نان خیلی مواظبت بشود که دچار مشکل نشود.

براساس برخی اخبار پخش آرد نانوایی های تهران و البرز دچار مشکل شده و احتمالا بعضی از نانوایی ها تعطیل شوند. دلیل این اتفاق ضعف در توزیع آرد توسط شرکت حمل و نقل خلیج و فارس به بهانه پایین بودن هزینه حمل آرد است. متاسفانه این شرکت حمل و نقل با این ادعا که دستمزد دریافتی برای آن‌ها به صرفه نیست، حمل آرد را تا محل نانوایی انجام نمی‌دهند که منجر به این می شود که کیسه های آرد با هزینه های حمل زیاد به نانوایی برسد.

اوایل شهریورماه رئیس شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران که یک ماهی می شود به وزارت صمت ملحق شده در نامه ای به سازمان برنامه و بودجه خواستار اقدامات مقتضی برای حل این مشکل شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه