آخرین اخبار

13. شهريور 1398 - 9:16   |   کد مطلب: 29048
هنرمند بهاری با کمک هنر نقاشی عاشورا را به جهانیان معرفی می کند.

به گزارش بهارانه، تابلوی ” آب ” با موضوع ابالفضل العباس (ع) کنار نهر فرات، اثر یوسف عبدی نژاد، هنرمند بهاری پس از دریافت مجوز OTRS از بنیاد جهانی ویکی پدیا و انتشار در دانشنامه های معتبر جهان، این بار در ویکی پدیای اسپانیولی مورد استفاده قرار گرفته که آغاز رفرنس این اثر در مقالاتی به زبان های مختلف دنیا است.

گفتگویی با این هنرمند بهاری داشتیم وی در این باره گفت: در روزگاری که ابر هجمه تبلیغاتی و مخرب صهیونیسم و وهابیت عزم جزم کرده است تا ریشه تشیع و مقدساتش را بخشکاند، در دنیایی که انسانها از خواندن متن ها خسته شده اند، این تصویر و نقاشی است که میتواند از هزاران کتاب که کسی دیگر حوصله خواندنشان را ندارد هنر نقاشی و تصویرگری یکی از بهترین روش ها برای خوانش واقعه عاشوراست.

وی ادامه داد: هنر بهترین وسیله برای بیان عظمت تشیع و اسلام است.

عبدی نژاد گفت: در این سری از تصویرسازی ها لحظات پر بحران تاریخ تشیع، مثل ضربت خوردن امام علی (ع) و کشمکش پیش از شهادت حضرت عباس بن علی (ع) و مولود کعبه سعی کرده ام از زبان جهانی و رنگهایی که برای همه فرهنگها جذاب است و به انتقال مفهوم نیز کمک میکند، استفاده کنم.

وی اظهار داشت: حضور فرشتگان بر اساس قواعد سمبلیک جهانی که در آثار تاریخ هنر جهان برقرار است در تصاویر استفاده شده است و سعیم بر این بوده که این پاکان و طاهران را مقدس نشان دهم تا مخاطب جهانی مثلا امام علی (ع) را مصادف و مشابه چنگیزخان مغول یا اسکندر مقدونی و… که فقط جنگ آور بوده اند؛ نشناسد.

وی در خصوص بازتاب جهانی آثار خود گفت: خوشبختانه بازتابهایی که از قاره های مختلف جهان و از مردمی با فرهنگ ها و ملیت ها و زبانهای مختلف دریافت کرده ام که نشان از برآورده ساختن این نیت دارد که به لطف خود ائمه اطهار بوده است.

انتهای پیام/ک

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه