آخرین اخبار

19. شهريور 1398 - 14:24   |   کد مطلب: 29119
همزمان با طنین انداز شدن بانگ اذان، نماز ظهر عاشورا در میدان مركزی شهر همدان اقامه شد.

به گزارش بهارانه، روز پنج شنبه ایرنا، سوگواران حسینی با شنیدن بانگ اذان، زنجیر، سنج و دیگر ادوات عزاداری را كنار گذاشته و در صفوف به هم پیوسته نماز حضور یافتند.
نماز ظهر و عصر عاشورا در میدان امام خمینی (ره) شهر همدان به امامت آیت الله غیاث الدین طه محمدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان اقامه شد.
همچنین آیین نماز ظهر عاشورا در مجاورت آرامگاه بوعلی سینا با حضور خیل عظیمی از سوگواران برگزار شد.
عاشورای امسال در 10 نقطه از استان همدان نماز ظهر به صورت متمركز برگزار شد و علاوه بر این هیات های مذهبی در حسینیه و مساجد نیز فریضه نماز را برپا كردند.

**همدان جلوه ای از شور و شعور حسینی
سوگواران حسینی در اقصی نقاط استان همدان با حضور باشكوه خود در مراسم روز عاشورا ضمن ابراز ارادت به شهدای دست كربلا به ویژه سیدالشهداء(ع) جلوه ای شور و شعور حسینی را در این روز به نمایش گذاشتند.
به گزارش ایرنا دسته هایز عزاداری ساعت 9 صبح امروز در نقاط مختلف استان به سینه زنی و زنجیر زنی پرداخته و در سوگ شهادت امام حسین (ع) گریستند.
در این بین یكی از هیات های عزادارای كه بخش زیادی از عزاداران آن را بانوان تشكیل می دادند، با چهره ای متنفاوت در مراسم سوگواری حسینی حضور یافتند.
بانوان و دختران جوان این هیات عزاداری با سربندهای سبز و قرمز یازهرا (س) و روبندهای مشكی به گونه ای كه چهره آنها مشخص نبود عزادارای كرده و پلاكارهایی حاوی پیام های از عفاف و حجاب دست داشتند.
در این پلاكاردها پیام هایی همچون نقش زن در ترویج حجاب، حجاب در اسلام، رعایت حجاب و پوشش مناسب برای زن به معنی خانه نشینی او نیست، آثار مثبت و فواید حجاب و عفاف، سودمندی حجاب و بیانات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در این زمینه نقش بسته بود.
در گوشه ای از بلوار شهید آیت الله مدنی نیز ماكت ضریح شش گوشه امام حسین(ع) با مقیاسی كوچكتر قرار داده شده بود كه نظر برخی عزاداران را به آن سمت جلب می كرد.
بسیاری از عزاداران حسینی دوربین به دست یا با استفاده از تلفن همراه اقدام به تصویر برداری و ثبت این لحظه ها كرده یا عكس سلفی در كنار همدیگر می گرفتند.
تعزیه خوانان نیز به ترسیم صحنه كربلا و به نمایش كشیدن مظلومیت سید الشهدا(ع) و یارانش به ویژه طفل 6 ماهه امام حسین(ع) اقدام می كردند.
برخی از هیات های عزادارای اقدام به گل مالی بر سر، صورت و شانه های عزاداران كرده و گل به دست به عزادارای پرداختند.
شماری از عزداران حسینی اقدام به توزیع شربت، چای و شله زرد در بین دسته های هیات های مذهبی كرده و همچنین جمعی از مردم با امید رفع حاجات شمع روشن كردند.
«نذر پاكیزگی» در راستای جمع آوری زباله در مراسم های مذهبی تاسوعا و عاشورای حسینی نیز به همت تشكل رفتگران طبیعت و با همكاری شهرداری همدان آغاز شد و جمعی از جوانان همگام با پاكبانان با در دست داشتن پلاستیك اقدام به جمع آور ظروف پلاستیكی می كردند.
تیم های امدادی نظیر عوامل انتظامی، خودروهای آتش نشانی و تیم های هلال احمر نیز حضور فعال در این مراسم داشتند.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه