آخرین اخبار

22. مهر 1398 - 10:03   |   کد مطلب: 29443
اورژانس آماده خدمت رسانی به زائران اربعین:
اعزام نیروهای درمانی همدان به مرزخسروی و مهران/کادر پزشکی راهی شد
همدان امسال به عنوان پس کرانه ۵ استان کشور درجابجایی زائران اربعین انتخاب شده که در این خصوص اورژانس همدان علاوه بر اعزام نیرو به مرزها ارائه خدمات درمانی به زائران را مدنظر قرار دارد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری مهر  اورژانس در حوادث و برنامه های ملی و مذهبی مختلف از جمله راهپیمایی ها، طرح های امداد و نجات تابستانی و زمستانی، حوادث غیرمترقبه و پیاده روی اربعین حسینی برای خدمات رسانی به مردم حضوری پررنگ دارد.

امسال نیز همچون سال های گذشته مرکز اورژانس به جرگه خدمتگزاران زائران اربعین حسینی پیوسته و با پیش بینی تمهیدات لازم تامین امنیت بهداشتی و درمانی زائران را در مرزها و یا مسیرهای عبوری زائران و حتی در مواردی خارج از مرزهای کشور عهده دار شده است.

در همین خصوص رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رسالت ویژه دانشگاه علوم پزشکی در حوزه بهداشت و درمان طی ایام اربعین اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا در نقش استانی خود مسئولیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائرینی که از این استان عبور می‌کنند را داراست.

حبیب معصومی با بیان اینکه بر اساس تکلیفی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر دوش این مجموعه قرار داده همدان رسالت کمک و پشتیبانی از استان‌های ایلام و کرمانشاه را نیز طی این ایام عهده‌دار است، گفت: همدان به عنوان پس کرانه ۵ استان کشور مطرح شده است.

وی با بیان اینکه این موضوع در مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا تغییراتی ایجاد کرده است؛ گفت: زائران ۵ استان گلستان، مازندران، قم و خراسان‌های شمالی و رضوی در مسیر برگشت به همدان می آیند و در شهر مریانج از تمهیداتی نظیر اسکان، تغذیه و خدمات بهداشتی درمانی بهره ‌خواهند برد.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا بااشاره به اینکه امسال و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته ارائه خدمات طی سال‌جاری به شکلی ویژه انجام خواهد شد، گفت: درمانگاه مریانج به صورت شبانه‌روزی در این ایام ارائه خدمت خواهد داشت و دارویار معاونت بهداشتی از طرف این مجموعه در درمانگاه مستقر خواهد بود.

وی بابیان اینکه ۲ داروخانه خارج از فضای درمانگاه در شهر مریانج، یک روز درمیان به صورت ۲۴ساعته پشتیبان حمایت دارویی از زائرین را خواهد داشت، گفت: انبارهای دارویی بحران دانشگاه دپوی دارویی لازم را برای این ایام لحاظ کرده است.

مریانج نقطه عطف ارائه خدمات بهداشتی درمانی خواهد بود

معصومی با اشاره به استقرار اتوبوس آمبولانس در شهر مریانج ادامه داد: نماینده ناظر دانشگاه نیز در این شهر بر روند خدمت‌رسانی نظارت دارد و شهر مریانج نقطه عطف ارائه خدمات بهداشتی درمانی خواهد بود.

وی بابیان اینکه علاوه بر شهر مریانج، درمانگاه و داروخانه خصوصی شهر جورقان نیز در این ایام تا ساعت ۲۳ فعال است و در ترمینال انقلاب، ورودی شهر بهار و میدان فرودگاه آمبولانس به‌صورت آماده‌باش مستقر می شود، از فعالیت مستمر داروخانه‌های شهرک فرهنگیان و شهرک مدنی در ایام اربعین خبر داد و افزود: ۷۵ موکب در استان همدان مستقر است که در بیشتر این موکب‌ها استقرار نیروهای اورژانس و آمبولانس خواهیم داشت.

وی همچنین به تشدید نظارت‌های بهداشتی معاونت بهداشت بر تهیه، توزیع و عرضه موادغذایی و آشامیدنی در این ایام اشاره و عنوان کرد: مجتمع‌های خدماتی و رفاهی بین راهی که حدود ۴۰ مورد در سطح استان است و ایستگاه‌های صلواتی نیز مشمول تشدید نظارت‌های بهداشتی خواهند بود.

معصومی از توزیع ۳ نوع پمفلت آموزشی، نظارت ویژه بر آشپزخانه مرکزی موکب‌ها که در پادگان ابوذر مستقر است و آموزش موکب‌داران در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی در این ایام سخن گفت و با اشاره به استقرار یک دستگاه آمبولانس در ایستگاه راه‌آهن همدان اضافه کرد: روزانه ۴ قطار در ایام اربعین از ایستگاه‌های تهران و مشهد به ایستگاه راه‌آهن همدان تردد دارند که این حجم از ورود و خروج به استان نیازمند استقرار آمبولانس و خدمات بهداشتی درمانی خواهد بود.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا از آمادگی بیمارستان‌های بعثت، سینا، ارتش و آتیه خبر داد و گفت: از روز ۲۴ مهرماه جاری روزانه بیش از ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس زائرین وارد استان خواهد شد که ارائه خدمات لازم به این افراد در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: طی روزهای ۲۴ و ۲۵ مهرماه روزانه یک هزار و ۵۲۰ دستگاه، روز ۲۶ مهر تعداد یک هزار و ۸۴۰ دستگاه، طی روزهای ۲۷ و ۲۸ مهر ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه و روز ۲۹‌ مهرماه یک هزار و ۸۴۰ دستگاه اتوبوس به استان و به‌ویژه شهر مریانج وارد می‌شود.

معصومی بابیان اینکه در جلسات ستاد اربعین استان و جلسات شهرستان، نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی حضور داشته اند، به نقش استان همدان در پشتیبانی از استان‌های مرزی اشاره کرد و اظهار داشت: ۶ دستگاه آمبولانس به همراه ۱۲ نفر نیروی انسانی به مدت ۱۰ به کرمانشاه و ۳۳ نفر نیروی انسانی از معاونت بهداشتی به مرز مهران و ۲ نفر به کشور عراق اعزام خواهند شد.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان همچنین از اعزام ۱۹نفر نیروی درمانی به استان‌های کرمانشاه و ایلام خبر داد و بیان کرد: برنامه ریزی برای برگزاری مطلوب برنامه ها انجام شده است.

اعزام ۶ دستگاه آمبولانس به همراه ۱۲ نفر به مرز خسروی

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان همچنین با بیان اینکه امروز بیستم مهرماه ۶ دستگاه آمبولانس به همراه ۱۲ نفر به استان کرمانشاه برای کمک به مرز خسروی اعزام شدند، اظهار کرد: این آمبولانس‌ها متعلق به شهرستان‌های همدان، ملایر، رزن، تویسرکان و بهار هستند.

حبیب معصومی در آیین بدرقه نیروهای اورژانس به مرز خسروی برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی با اشاره به اینکه ۲۰۹ نفر از حوزه درمان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا، یک پزشک عمومی، ۶ پرستار و دو کارشناس علوم آزمایشگاهی به مرز مهران اعزام شده‌اند، افزود: معاونت درمان قرار است ۱۰ نفر دیگر را به مرز خسروی اعزام کند.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با اعلام اینکه از حوزه معاونت بهداشتی نیز ۶ کارشناس و ۲ راننده به مرز اعزام شده‌اند، تصریح کرد: در سری دوم اعزام‌ها که ۲۲ مهرماه است ۲۶ نفر دیگر اعزام می‌شوند.

معصومی از آمادگی کامل اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستان‌های داخل استان برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین خبر داد و گفت: بسیج جامعه پزشکی در میدان فرودگاه مستقر است که دانشگاه علوم پزشکی با آنها همکاری داشته و امکاناتی را در اختیارشان گذاشته است.

ارائه خدمات ۲۴ ساعته درمانی به زائران اربعین

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت نیز بر تهیه، پخت و توزیع مواد غذایی نظارت‌های لازم صورت می‌گیرد خاطر نشان کرد: آمبولانس و اتوبوس آمبولانس مرکز فوریت‌ها در شهر مریانج مستقر بوده همچنین یک پزشک به صورت ۲۴ ساعته به زائرین خدمات رسانی می‌کند.

رئیس ستاد مردمی اربعین استان همدان نیز از برپایی ۷۵ ایستگاه صلواتی در سطح استان همدان توسط مردم و خیرین خبر داد و گفت: با توجه به اینکه همدان مسیر حرکت زائران ۱۵ استان قرار دارد سال گذشته دو میلیون زائر از استان همدان عبور کردند و امسال پیش بینی می شود این میزان زائر در حال تردد از استان به ۳.۵ نفر افزایش یابد.

سید رضا موسوی تعداد زائران تردد کننده از مسیر همدان به عتبات عالیات را در سال گذشته ۱۰ هزار نفر برشمرد و عنوان کرد: امسال ۱۵ هزار زائر خارجی میهمان همدان بوده اند که از این میزان تاکنون ۸ هزار نفر زائر خارجی از استان به کربلا تردد کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه از مردم می خواهیم ایستگاه ها را در بحث زیرساختی کمک و یاری کنند، عنوان کرد: تعداد ۶۰ ایستگاه برپا شده در استان همدان به نام شهدای استان نامگذاری شده اند.

وی با بیان اینکه استان همدان بار انداز مسافر غرب کشور است، تصریح کرد: زائران از مرز خسروی و مهران در استان همدان پیاده و به استان های خود تردد دارند و بیشترین حجم بار مسافر بر عهده موکب های اسدآباد به لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهرستان است.

به هر حال هر چه به روز اربعین حسینی نزدیک می شویم شیعیان و محبان سیدالشهدا هم نوا با حضرت زینب (س) و اسرای کربلا پای در راه جاده می گذارند و عزم سفر به سرزمین کربلا می‌کنند به طوری که جمعیت کثیری از عاشقان امام حسین (ع) از گوشه گوشه کشور کوله بار بسته اند تا به خیل عظیم راهپیمایان اربعین حسینی بپیوندند.

پر واضح است که جمعیت زیادی از زائران در راهپیمایی اربعین شرکت می کنند و نهادهای بهداشت و درمان باید امکانات را برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در طول مسیر پیاده روی در ایران و عراق فراهم کنند که در این زمینه همدان نیز به سهم خود به ایفای نقش پرداخته که امیدواریم زائران اربعین حسینی با کمترین مشکل و مسائل بهداشتی و درمانی، این سفر را به اتمام برسانند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه