آخرین اخبار

15. آبان 1398 - 20:00   |   کد مطلب: 29626
معاون عمرانی استاندار همدان گفت: اعتبارات بسیج سازندگی در زمینه مرمت گلزار شهدا افزایش می‌یابد.

به گزارش بهارانه، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، ظهر امروز کارگروه ساماندهی و مرمت گلزارهای شهدای استان همدان در استانداری برگزار شد.

در این جلسه معاون عمرانی استاندار همدان با تاکید به اینکه پس از باسازی مزار شهدا در روستاها، مزار بازسازی شده تحویل دهیاری شود اظهار کرد: سعی می‌کنیم اعتبار بسیج سازندگی را نسبت به تخصیص تا حد امکان بیشتر کنیم و نیز مبالغ در حد معقول باشد تا کارهای مهمتری انجام شود.

محمودرضا عراقی با اشاره به اینکه در خصوص رفع مشکل برق گلزار شهدا مکاتبات با بنیاد شهید و اداره برق انجام شود گفت: بنیاد شهید و بنیاد مسکن آمار واحدی در خصوص گلزار شهدا و ساماندهی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه ساماندهی گلزار شهدای استان همدان تا سال گذشته به خوبی انجام شده و امروز تعمیر و نگهداری آن مطرح است خاطرنشان کرد: تعمیر و نگهداری کار دائمی است و با توجه به تورم و افزایش هزینه‌ها باید اعتبارات این بخش افزایش یابد.

عراقی با اشاره به اینکه انجام کارهای معقول در گلزار شهدا مورد توجه باشد افزود: در تعمیر و نگهداری نیز مردم روستاها و شهرها خود نیز کمک می‌کنند.

هزینه ۸۶ میلیون تومانی برای فضای سبز گلزار شهدای همدان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان نیز با بیان اینکه زمینی به مساحت 2 هکتار در باغ بهشت همدان به شهدا اختصاص یافته است که نظافت، غبارروبی و شست‌وشوی مزارها را مرتب در برنامه داریم اظهار کرد: گلزار شهدای همدان در سال ۸۶ به بهره‌برداری رسیده و بعد از ۱۲ سال کار به اتمام رسیده است.

حجت‌الاسلام حسن رضوی با اشاره به اینکه در هر مزار شهید ۱۳ قطعه سنگ استفاده و آن هم گرانیت است که در فضای همدان چسبندگی ندارد و نگهداری آنها با مشکلاتی مواجه بوده گفت: ۱۲ سال پیش این سنگ‌ها تعبیه شده و چون از مصالح نامرغوب استفاده شده آسیب‌هایی می بیند که نگهداری و مرمت آنها را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه در ۱۰ روز آینده سنگ‌هایی شکسته شده مرمت می‌شود افزود: امسال ۸۶ میلیون تومان برای فضای سبز گلزار شهدا هزینه شده و در حفظ و نگهداری نیاز به اعتباراتی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان با تاکید به اینکه نیاز به اعتباراتی است و امیدوارم استانداری در حفظ و نگهداری مزار شهدا ما را یاری کند گفت: در حال حاضر دفن شهدا و والدین آنها در گلزار شهدای همدان رایگان است و برای جانبازان ۳۰ درصد تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: هزینه دفن شهدا و والدین آنها رایگان بوده اما به دنبال این هستیم هزینه همسر و فرزندان را هم رایگان کنیم که هنوز مجوز نگرفته‌ایم.

مدیرکل بنیاد مسکن همدان با بیان اینکه بیش از ۲۵۳ مزار شهدای روستاها در استان ساماندهی شده‌اند اظهار کرد: ۳ هزار و ۳۸ شهید و والدین آنها در گلزار شهدا دفن شده‌اند.

حسن ظفری با اشاره به اینکه در فرایند زمان بعد از بازسازی، این گلزارها تحویل دهیاری‌ها شده است گفت: ساماندهی راه دسترسی تمام گلزارهای شهدا مورد توجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه هرجا بهسازی روستاها انجام شده سعی شده در آن زمان راه دسترسی گزار شهدا نیز انجام شود افزود: هرجایی که امکان و اختیار باشد ساماندهی گلزار شهدا را انجام می‌دهیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان نیز اظهار کرد: بهسازی راه و آسفالت روستایی به عهده اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گذاشته شده است.

نماینده سازمان بسیج سازندگی نیز اظهار کرد: ۱۸۴ مزار شهدا در استان بازسازی  شده است که ۶۵ مزار بازسازی اساسی شده است.

ساماندهی ۲۵۴۷ مزار شهدا در همدان

معاون عمرانی فرماندار همدان نیز با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۴۳ مزار شهدا به شکل عادی، ۷۷ مزار شهدای گمنام و هفت مزار شهید مدافع حرم در همدان است اظهار کرد: در مجموع ۲ هزار و ۵۴۷ مزار شهید در همدان ساماندهی شده است.

رضا زمانی با بیان اینکه در انجام زیرساخت‌ها و آب و برق سیاست این بود که در روستا با همیاری دهیاری کار انجام شود گفت: شهرستان همدان در تعمیر و مرمت گلزارها پیشرو بوده است.

وی بیان کرد: برای ساماندهی گلزار شهدای روستایی ۶۰ میلیون تومان و شهری  ۳۳ میلیون تومان اعتبار تخصیص داده‌ایم.

معاون سیاسی فرمانداری فامنین نیز با بیان اینکه شهرستان فامنین یک‌هزار و  ۷۶۶ شهید دارد اظهار کرد: در حوزه آبرسانی و مرمت و راه‌سازی گلزار شهدای ۶ روستا و تعمیر و مرمت گلزار شهدای چهار روستای فامنین مشکل وجود دارد.

احمد حیدری بیان کرد: در مجموع گلزار شهدای ۲۰ روستا دارای مشکل هستند.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی رزن نیز با اشاره به اینکه رزن نخستین شهرستانی بود که گلزار شهدایش ساماندهی شد اظهار کرد: ۸۰ درصد کار تحویل داده شده است.

نسرین کاویانی با بیان اینکه ۱۴ روستا راه دسترسی مناسب ندارند که سعی می‌کنیم آنها را انجام دهیم گفت: امسال بسیج سازندگی گلزار شهدای سه روستا را مرمت می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی شهرستان بهار نیز با بیان اینکه در شهرستان بهار گلزار شهدا ساماندهی شده است اظهار کرد: یادمان گلزار شهدای بهار و لالجین تکمیل شده و در شهر صالح آباد کار انجام می‌شود.

مینو نیکبخت تاکید کرد: کار در شهر مهاجران نیز در حال انجام است و در روستای بهادربیگ آغاز شده است.

۳۳ گلزار شهدای کبودراهنگ نیاز به مرمت دارد

معاون فرماندار شهرستان کبودراهنگ نیز با بیان اینکه در شهرستان کبودراهنگ ۱۶۹ گلزار شهدا وجود دارد که ۹۹ مورد شهری است اظهار کرد: در این شهرستان 33 گلزار نیاز به مرمت اساسی دارد.

عمران ضیغمی با بیان اینکه امسال دو روستا توسط بنیاد شهید و بسیج سازندگی مرمت شده است گفت: تمام روستاها تحویل دهیاری‌ها شده و مشکل خاصی وجود ندارد.

شهردار شهرستان قروه درجزین نیز با بیان اینکه تعداد گلزار شهدای این شهرستان ۲۸ بوده که سه شهری و ۲۵ روستایی است اظهار کرد: ساماندهی آنها در سال ۹۲ پایان یافته و مشکلی خاصی وجود ندارد.

مهدی اسفندیاری بیان کرد: ۳۰ میلیون توسط شهرداری هزینه و بهسازی انجام شده است.

معاون فرماندار اسدآباد نیز با بیان اینکه شهرستان اسدآباد دارای ۴۷ گلزار مطهر شهید و ۳۶۷ مزار شهید است اظهار کرد: اسدآباد یکی از شهرستان‌های پیشرو در بازسازی بوده که تنها ساماندهی گلزار شهدای گمنام در ارتفاعات این شهرستان باقی است.

حمزه عبدکوند با تاکید به اینکه تعمیر و مرمت گلزار شهدای گمنام نیاز به اعتبار است گفت: نیاز به اعتبار پایدار است تا کار ساماندهی بهتر انجام شود.

نماینده ملایر در این جلسه با بیان اینکه در شهرستان ملایر ۱۲۴ گلزار مطهر شهدا وجود دارد که  ۱۲ شهری و بقیه روستایی هستند اظهار کرد: دو گلزار شهدای روستایی امسال ساماندهی شده است.

وی با بیان اینکه فاز اول ساماندهی گلزار شهدای بهشت هاجر توسط شهرداری انجام شده است گفت: امسال ۸۰ میلیون تومان برای مرمت گلزار شهدا اختصاص دادیم که تصویب نیز خواهد شد.

نماینده‌ای از شهرستان تویسرکان نیز با بیان اینکه ۹۱ گلزار شهدا در این شهرستان وجود دارد اظهار کرد: در این شهرستان چهار نقطه گلزار شهدای گمنام است.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی گلزار شهدا انجام شده و تنها ساماندهی دو گلزار شهید گمنام در دانشگاه آزاد باقی مانده است گفت: تمام گلزار شهدای شهرستان را برق‌کشی کرده که برق خورشیدی نیز تعبیه شده است.

این نماینده شهرستان تویسرکان با بیان اینکه ۳۷ روستا فاقد آب و ۲۰ روستا فاقد راه آسفالته است بیان کرد: در حوزه مرمت و بازسازی مزار شهدا تاکنون پنج گلزار شهید روستایی یعنی ۳۵ مزار انجام شده و ۱۰ مزار شهید نیز در دست اقدام است.

ضرورت ارائه طرح ساماندهی گلزار شهدای میدان میشان توسط شهرداری

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان نیز در خصوص ساماندهی گلزار شهدای گمنام میدان میشان اظهار کرد: باید ابتدا طرح فنی توسط شهرداری ارائه شود.

فرهاد فرزانه با اشاره به اینکه وقت کافی در طول سال برای انجام کار در میدان میشان نیست خواستار توجه به این موضوع شد.

وی تاکید کرد: فرمانداران اگر تصور می‌کنند شهرداری‌ها باید درگیر باشند در جلسات خود آنها را وارد کنند و کار به خوبی پیش رود.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه