آخرین اخبار

17. آبان 1398 - 17:07   |   کد مطلب: 29647
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان گفت: شهردار همدان رفع نیازهای فرهنگی شهر در حوزه کتاب و کتابخوانی را در اولویت کاری قرار دهد.

به گزارش بهارانه، رضوان سلماسی در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر اینکه فعالیت کتابخانه‌های عمومی در راستای ارتقای فرهنگ عمومی شهری از اهمیت بسیار برخوردار است، گفت: یکی از دغدغه‌های مهم شورای شهر و کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در دوره پنجم، تقویت فرهنگ کتابخوانی و ارتقای جایگاه کتاب در بین شهروندان است.

سلماسی بابیان اینکه طرح مباحثی چون کتابخانه سیار شهری، ایجاد بوستان کتاب و تلاش برای اخذ عنوان «پایتخت کتاب» برای شهر همدان از ابتدای فعالیت شورای پنجم در دستور کار کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا قرار گرفته است، گفت: شورای شهر همدان در این راستا از هیچگونه حمایت و کوششی، فروگذار نکرده است.

وی با تأکید بر اینکه تضمین پشتوانه اقتصادی در راستای رسیدن به اهداف و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی در ارتقای کیفیت عملکرد کتابخانه‌ها، تأثیرگذار است؛ گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال ۱۳۸۳، قانون تأسیس و نحوه اداره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را تصویب کردند که در ماده ۶ این قانون، طرح واریز نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی هر شهر مورد موافقت قرار گرفت.

واریز نیم درصد درآمدهای شهرداری به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها

سلماسی افزود: سال ۹۵ بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روند واریز نیم درصد درآمدهای شهرداری به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها مشخص شد.

وی اظهار کرد: در صورت امتناع هر یک از شهرداری ها از تأدیه نیم درصد مذکور، وزارت امور اقتصادی و دارایی باید بر اساس فهرست اعلامی از طرف دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور مبالغ مربوط از سر جمع اعتبارات مربوطه به درآمد شهرداری ها و یا درآمد موضوع ماده ۳۸ و ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده از سهم همان شهر را کسر و نسبت به پرداخت آن در وجه کتابخانه های همومی همان شهر اقدام کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان همچنین گفت: در صورت پرداخت سهم کتابخانه‌ها از سوی خزانه‌داری کل کشور به انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها، به‌منظور هزینه این مبالغ توسط انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر، نیاز به اخذ مجوز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور وجود دارد.

سلماسی اظهار کرد: با توجه به هزینه‌های جاری کتابخانه‌ها، امکان پرداخت این مبالغ برای تأمین هزینه‌های اداری کتابخانه‌ها وجود دارد و در این صورت شهر از این پتانسیل اقتصادی بی‌نصیب می‌ماند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به تکلیف قانونی برای شهرداری‌ها در این زمینه در صورت مشکل نقدینگی، شهرداری ها می‌توانند کمک غیرنقدی داشته باشند و در قالب اجرای طرح‌های مشارکتی در زمان ممکن، این تکلیف را ادا کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان همچنین گفت: پیشنهاد مشخص شورای اسلامی شهر به شهرداری همدان پیش‌بینی نیازهای فرهنگی شهر در حوزه کتاب و کتابخوانی در سطح شهر است که باید در اولویت کاری شهرداری قرار گیرد.

سهم فرهنگی شهر باید برای شهر هزینه شود

سلماسی با تأکید بر اینکه رفع این نیازها در قالب عقد تفاهم‌نامه‌های مختلف با نهاد کتابخانه‌های عمومی شهر در راستای هزینه‌کرد سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری است؛ افزود: این اقدامات می‌تواند در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، سیماومنظر، خدمات شهری و سایر حوزه‌های مرتبط در سطح شهر با هدف مدیریت در کاهش هزینه‌های شهرداری و بهره‌گیری حداکثری از درآمدهای شهر، صورت پذیرد.

وی تأکید کرد: با توجه به میزان چشمگیر این مبلغ، شهرداری همدان باید به‌منظور حفظ آن برای جلوگیری از بی‌بهره ماندن شهر تلاش کند زیرا معتقدم  سهم فرهنگی شهر باید برای شهر هزینه شود.

سلماسی عنوان کرد: در این راستا با توجه به ارسال نامه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با عنوان «گزارش پرداختی شهرداری به نهاد عمومی کتابخانه‌ها» و پیگیری‌های مکرر شفاهی، متأسفانه هنوز پاسخی از سوی شهرداری دریافت نشده است که باید در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی به مکاتبات صورت گرفته، اقدام شود

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه خبری تحلیلی نشاط شهر
کانال تلگرامی پایگاه خبری بهارانه